Medvedev: Moskva sa bude usilovať pomstiť sa za sankcie Západu

Moskva sa bude usilovať pomstiť sa za rozsiahle sankcie, ktoré voči Rusku zaviedli krajiny Západu. Uviedol to v sobotu ruský exprezident Dmitrij Medvedev.

24.02.2024 11:41
debata (10)
'Avengeri' chránia ukrajinské nebo a ničia ruské ciele
Video
Americký systém protivzdušnej obrany Avenger v nasadení na Ukrajine. Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

„Dôvod (pre sankcie) je jasný: čím horšie sa majú občania Ruska, tým lepšie pre západný svet,“ napísal Medvedev v aplikácii Telegram. „Musíme na to pamätať a mstiť sa, kdekoľvek to je možné,“ dodal.

Rusko Ukrajina vojna, dmitrij medvedev Čítajte viac Medvedev hrozí genocídou. "Existencia Ukrajiny je pre Ukrajincov smrteľne nebezpečná," odkazuje

Medvedev Rusov vyzval, aby v oblasti hospodárstva vytvárali pre Západ ťažkosti a podnecovali verejnú nespokojnosť s politickými opatreniami úradov západných krajín.

Strategický bombardér B-52H Čítajte viac Malo by NATO vytiahnuť na Rusko jadrovú hrozbu? Poľský generál si myslí, že áno

Spojené štáty v piatok oznámili viac ako 500 nových sankcií v reakcii na smrť ruského opozičného politika Alexeja Navaľného a v súvislosti s druhým výročím začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Tieto opatrenia zasiahnu finančný sektor Ruska vrátane platobného systému Mir či vojenský priemysel, siete verejného obstarávania a subjekty na viacerých kontinentoch, ktoré obchádzajú už uložené sankcie.

NATO a Slovensko budú podporovať Ukrajinu na každom kroku
Video
Videoodkaz pre Kyjev od šéfa Vojenského výboru Severoatlantickej aliancie holandského admirála Roba Bauera i slovenského veľvyslanca pri NATO Petra Bátora. Zdroj: NATO

Členské krajiny EÚ prijali 13. balík sankcií, ktorý sa podľa Európskej komisie zameriava na ďalšie obmedzenie prístupu Ruska k vojenských technológiám (najmä dronov) a rozšírenie sankčného zoznamu. Opatrenia sa vzťahujú na 106 osôb a 88 právnych subjektov. Celkovo je na sankčnom zozname EÚ už 2000 osôb a subjektov.

Nový balík sankcii vo štvrtok ohlásila aj Británia. Sú zamerané voči 50 jednotlivcom a subjektom s cieľom oslabiť zbrojný arzenál ruského prezidenta Putina a zmenšiť objem financií, ktoré môže Rusko na vojnu vynakladať. Sankčné opatrenia v koordinácii s Britániou a USA oznámila v piatok aj Kanada.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Dmitrij Medvedev #vojna na Ukrajine