Kyjevu ide o všetko. Šťastie sa od ukrajinskej armády odvrátilo, čelí ruskej prevahe v počte vojakov i zbraní

Dva roky od začiatku otvorenej ruskej invázie na Ukrajinu ide Kyjevu o všetko. Po sérii víťazstiev v prvom roku vojny sa šťastie od ukrajinskej armády odvrátilo, je v zákopoch a čelí ruskej prevahe v počte vojakov a zbraní.

24.02.2024 15:55
debata (92)
Ukrajinský generál Pavliuk spomína, ako sa začala vojna
Video

„Situácia je taká, že ani jedna strana nevyhrala. Ani jedna strana neprehrala. Ani jedna strana sa ani zďaleka nevzdáva. A obe strany do veľkej miery vyčerpali ľudskú silu a techniku, ktorú mali na začiatku vojny,“ povedal britský generál Richard Barrons z neziskovej organizácie Atlantic Council.

Ukrajina, vojna Čítajte viac Ukrajinský veľvyslanec: Putin má choré predstavy. Rusko môže zastaviť len sila

Ukrajina zažila neúspechy po tom, ako dlho očakávaná letná protiofenzíva nepriniesla nijaké prielomy. Kyjev sa od jesene sústreďuje na obranu. Svetlým bodom pre Ukrajinu je to, že sa osvedčila v Čiernom mori, kde použila zbrane s dlhým doletom na údery na vojenské zariadenia na Kryme a námorné drony na potopenie ruských vojnových lodí. Ukrajina podľa Atlantickej rady znefunkčnila tretinu ruskej Čiernomorskej flotily.

Ukrajinci netrpezlivo čakajú na stíhačky F-16
Video
Prvé dánske bojové lietadlá F-16 budú odovzdané Ukrajine toto leto. Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Bez ďalších vojakov však budú ukrajinské obranné línie preťažené a zraniteľnejšie, najmä ak Moskva začne intenzívne útoky pozdĺž frontovej línie dlhej tisíc kilometrov. Ukrajinské vojenské velenie tvrdí, že pre ďalšiu fázu vojny potrebuje 450-tisíc až pol milióna ďalších vojakov. Okrem toho, ak bude pretrvávať nedostatok munície, ohrozí to schopnosť Ukrajiny udržať si územie.

Vojna na Ukrajine v dychberúcich fotografiách

Výber fotografií redakcie Defence News zachytávajúci dva roky bojov Ukrajiny o svoju existenciu.

Fotogaléria
Deväťnásťročná Ruslana Danylkinová ako vojačka...
Ukrajinský policajt sa kryje pred ruským...
+34Staršia žena drží postihnutého príbuzného počas...

Rusko mobilizuje svoj obranný priemysel a čoskoro môže byť schopné používať 5-tisíc delostreleckých nábojov denne, uviedol Richard Barrons z Atlantic Council. Európska únia pritom nesplnila svoj sľub dodať Kyjevu do začiatku roka 2024 milión kusov munície a dodala ich len niekoľko stoviek tisíc.

92 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine