Poľský arcibiskup Dziega odstúpil po krytí sexuálneho zneužívania

Pápež František prijal rezignáciu poľského arcibiskupa Andrzeja Dziegu obvineného z krytia sexuálneho zneužívania neplnoletých osôb kňazmi, oznámil v sobotu Vatikán.

24.02.2024 19:10
debata (1)

Dziega, 71-ročný štetínsky arcibiskup, „sa stiahne na dôchodok“, uviedol v oznámení apoštolský nuncius, čiže diplomatický vyslanec zastupujúci Svätú stolicu v Poľsku.

Poľské médiá už dlho informovali o obvineniach z ľahostajnosti a krytia pedofilov v katolíckej cirkvi. Webová stránka denníka Gazeta Wyborcza napísala, že výsledky dvoch interných cirkevných súdnych procesov už poslali do Ríma. Je to nová fáza v prípadoch pedofílie, ktoré otriasli Poľskom.

Zneužívanie deti, krucifix Čítajte viac Nemcov pobúrila evanjelická cirkev. Kňazi zneužívali tisíce detí

František si boj proti sexuálnemu násiliu v cirkvi postavil do popredia svojho pôsobenia v pápežskom úrade. Po množstve ďalekosiahlych škandálov trvá na prístupe „nulovej tolerancie“ voči sexuálnemu zneužívaniu neplnoletých kňazmi.

kríž, sexuálny škandál, sexuálne zneužívanie, kňaz Čítajte viac Drogy a sexuálne orgie na fare majú dohru: Poľský kňaz ide do väzby

Duchovní a zamestnanci cirkvi musia nahlasovať prípady zneužívania, ale keď sa čokoľvek prezradí pri spovedi, je to stále pokladané za súkromné. Aktivisti za práva obetí žiadajú väčšiu spravodlivosť.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #sexuálne zneužívanie farármi