Rusi domov! Skandovali v Budapešti. Cieľom je dostať Rusko z Ukrajiny, povedal Pavel na demonštrácii v Prahe

Tisícky ľudí si v Európe pripomenuli druhé výročie začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Davy sa zišli aj v centre českého hlavného mesta, aby vyjadrili podporu Ukrajine. Ľudia na Staromestské námestie v Prahe prišli s vlajkami Ukrajiny, Európskej únie a Severoatlantickej aliancie aj s transparentmi na podporu napadnutej krajiny. Míting pri príležitosti druhého výročia začiatku ruskej vojny proti Ukrajine otvoril príhovorom český prezident Petr Pavel.

24.02.2024 19:55 , aktualizované: 20:25
debata (26)
NATO a Slovensko budú podporovať Ukrajinu na každom kroku
Video
Videoodkaz pre Kyjev od šéfa Vojenského výboru Severoatlantickej aliancie holandského admirála Roba Bauera i slovenského veľvyslanca pri NATO Petra Bátora. Zdroj: NATO

„Je to vojna proti spôsobu života, ktorý vedieme, proti svetu, v ktorom platia pravidlá, proti svetu, v ktorom majú aj menší nárok na svoje miesto pod slnkom," povedal o ruskej agresii proti Ukrajine český prezident. Dodal, že cieľom vo vojne nie je poraziť Rusko, ale dostať ho z Ukrajiny a umožniť jej slobodný rozvoj.

Stovky demonštrantov sa v sobotu zhromaždili aj v Budapešti, aby si pochodom k sídlu ruského veľvyslanectva pripomenuli druhé výročie invázie na Ukrajinu. Uviedol to server telex.hu, podľa ktorého demonštranti niesli transparent s nápisom „Rusi domov!“, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Medzi protestujúcich v Radničnom parku (Városháza park) prišli aj veľvyslanec USA David Pressman a starosta Budapešti Gergely Karácsony.

Dav s niekoľko stoviek metrov dlhou ukrajinskou vlajkou sa z parku vydal k ruskej ambasáde na Andrássyho ceste, ktorej okolie uzatvorila polícia.

„Rusko zabíja deti“, „Zastavte Putina, zastavte vojnu!“, „Rusko zabíja Ukrajinu!“, „Podporte Ukrajinu, teraz zbrane!“, požadovali demonštranti najmä v angličtine. Väčšinu účastníkov protestného pochodu totiž tvorili občania Ukrajiny.

Uprostred davu však bolo maďarské jadro, ktoré občas skandovalo „Putin je špinavý vrah“.

Demonštranti prišli vyjadriť podporu napadnutej krajine aj v Berlíne, v Kolíne nad Rýnom či Frankfurte nad Mohanom a niekoľko tisíc ľudí vyšlo s ukrajinskými vlajkami do ulíc tiež v Paríži, píše agentúra AFP. Zhromaždenie so stovkami účastníkov sa odohralo tiež v Miláne, Belehrade a ďalších európskych mestách.

Ukrajina, vojna Čítajte viac Ukrajinský veľvyslanec: Putin má choré predstavy. Rusko môže zastaviť len sila

Podľa nemeckej polície sa asi 5 000 ľudí zišlo pri Brandenburskej bráne v centre Berlína. „Miesto nás všetkých v tomto boji za slobodu je na strane našich ukrajinských priateľov," povedal berlínsky starosta Kai Wegner. Prítomní tiež vyzývali na väčšiu vojenskú pomoc Ukrajine, o čom sa v Nemecku diskutuje napríklad v súvislosti s poskytnutím striel s plochou dráhou letu Taurus.

Nemecké rakety Taurus by našli Rusov všade. Zničí nimi Ukrajina Kerčský most?
Video
Nemecké rakety Taurus zasiahnu cieľ až na 500 kilometrov a pokladajú ich za ničiteľov mostov. Zdroj: Bundeswehr

Vo Francúzsku si ľudia pripomenuli druhé výročie začiatku vojny nielen v metropole, ale tiež v Štrasburgu, Nice, Lille či Bordeaux. Na parížskej demonštrácii, na ktorej sa zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí, vládlo podľa agentúry AFP pozoruhodné ticho, ktoré len občas prerušilo skandovanie hesiel ako „Putin je vrah“ či „Rusko, preč z Ukrajiny“.

Ďalšie zhromaždenia sa uskutočnili aj v Miláne, Pamplone, Kodani a ďalších európskych mestách.

Stovky ľudí, prevažne ukrajinskí emigranti, si pripomenuli začiatok vojny tiež v Belehrade. Srbsko pritom patrí medzi krajiny, ktoré mali najopatrnejší prístup ku konfliktu, a Belehrad napríklad nezaviedol sankcie uvalené na Moskvu zo strany západných krajín. „Žijeme v prostredí, kde nie je vždy ľahké vyjadriť smútok nad tým, čo sa deje," povedala agentúre AFP jedna z účastníčok zhromaždenia pochádzajúca z Ukrajiny.

Vojna na Ukrajine Čítajte viac Rusi považujú Srbov za dobytok. Elitný žoldnier spustil ostrú kritiku do ruských radov
26 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine