Japonsko poskytne ďalšie miliardy jenov na obnovu po zemetrasení v prefektúre Išikawa

Japonsko vynaloží ďalších 100 miliárd jenov (609 miliónov eur) na obnovu po ničivom novoročnom zemetrasení v prefektúre Išikawa. V sobotu to uviedol predseda vlády Fumio Kišida. Celková suma pomoci sa tak zvýši na 1,7 miliardy dolárov (1,57 miliardy eur).

25.02.2024 13:37
Išikawa Foto:
Ľudia kráčajú okolo domov v prefektúre Išikawa, ktoré zničilo zemetrasenie.
debata

Zemetrasenie s magnitúdou 7,5 na Nový rok zničila domy a infraštruktúru na polostrove Noto v prefektúre Išikawa na japonskom hlavnom ostrove Honšu. Doteraz sa potvrdilo 241 obetí a viac ako 10-tisíc ľudí stále žije v dočasných prístreškoch alebo hoteloch. V niektorých častiach Išikawy stále chýba dodávka vody.

Premiér Fumio Kishida v sobotu navštívil postihnuté oblasti, aby osobne zhodnotil situáciu. „Životné podmienky v dočasných prístreškoch sa zlepšujú, ale budem mať na pamäti, že realita zostáva tvrdá tak bola aj predtým,“ povedal Kishida v rozhovore s novinármi v najviac zničenom meste Wadžima.

Aj vďaka jeho návšteve sa „posilnilo odhodlanie vlády pracovať na poskytovaní väčšej podpory“, povedal. Dodatočné výdavky z rezervných fondov aktuálneho fiškálneho roka má schváliť japonský kabinet v najbližších dňoch.

Celkové škody spôsobené zemetrasením sa pohybujú medzi 7,4 až 17,6 miliardy USD (6,83 miliardy až 16,25 miliardy eur). Aj najvyšší odhad je oveľa nižší ako škody spôsobené zemetrasením a vlnou cunami v roku 2011 na severovýchode Japonska. Vtedy zomrelo asi 18 500 ľudí a cunami spôsobila haváriu v atómovej elektrárni Fukušima, najhoršiu od čias Černobyľu.

Japonsko zemetrasenie Čítajte viac Počet mŕtvych po novoročnom zemetrasení v Japonsku stúpol nad 200
debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #zemestrasenie