Navaľnyj zomrel prirodzenou smrťou, tvrdí šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky

Šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov vyhlásil, že ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj zomrel vo väzení za polárnym kruhom prirodzenou smrťou. Navaľného rodina a spolupracovníci pripisujú vinu za smrť štyridsaťsedemročného opozičného lídra ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

25.02.2024 16:26
Alexej Navaľnyj Foto: ,
Sviečky a fotografie Alexeja Navaľného neďaleko ruského konzulátu v nemeckom meste Frankfurt
debata (105)

„Asi vás sklamem, ale nakoľko vieme, tak (Navaľnyj) skutočne zomrel na trombózu. Je to viac-menej potvrdené. Nemáme to z internetu, ale bohužiaľ ide o prirodzenú smrť,“ povedal novinárom Budanov.

Súčasne vyzval neveriť, že aj Putinov režim v Rusku sa zrúti „prirodzene, sám od seba“. „Bez našej pomoci je to nereálne,“ poznamenal.

Stabilný režim v Rusku znamená ohrozenie Ukrajiny a sveta, a preto ukrajinská rozviedka bude pokračovať v podnikaní operácií na ruskom území. „Kým bude na Ukrajine vojna, budú problémy v Rusku,“ zdôraznil a naznačil, že budú nasledovať nové útoky na okupovanom Kryme. „Nepriateľa čakajú nové prekvapenia. Neodporúčal civilistom používať Krymský most,“ varoval.

Video
Krymský most horí, cesta sa prepadla (Archívne video)

Krymský, občas zvaný aj Kerčský most, nechal postaviť Putin po anexii ukrajinského polostrova, aby zaistil spoľahlivejšie spojenie, než lodné trajekty, ktoré často kvôli nepriazni počasia nemôžu vyplávať.

Od vypuknutia vojny Ruska proti Ukrajine čelil most, cez ktorý je zásobovaná významná časť ruských inváznych síl, niekoľkým útokom a poškodeniam, nebol však doteraz trvalo vyradený z prevádzky.

Navaľnyj, ktorý odhaľoval korupciu na vrchole ruského režimu, bol roky hlavnou tvárou ruskej opozície. V roku 2020 bol hospitalizovaný s príznakmi otravy. Tvrdil, že bol otrávený na Putinov príkaz.

Zomrel líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj

Uväznený ruský opozičný politik zomrel vo väzenskom tábore. Navaľnyj bol považovaný za hlavného odporcu režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Fotogaléria
Alexej Navaľnyj
Na archívnej snímke z 6. septembra 2013 v...
+40Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj počas...

Západné laboratóriá potvrdili, že bol otrávený bojovou látkou novičok. Hneď po vyliečení z otravy v Nemecku a návrate do vlasti bol Navaľnyj v januári 2021 uväznený. V piatok 16. februára väzenská služba uviedla, že sa politikovi po vychádzke vo väzenskej kolónii za polárnym kruhom urobilo nevoľno, stratil vedomie a nepodarilo sa ho oživiť. Túto sobotu úrady vydali telo Navaľného matke. Zatiaľ nie je jasné, či rodina bude môcť politika pochovať podľa svojich predstáv.

Alexej Navaľnyj Čítajte viac Ruské úrady chcú tajný pohreb Navaľného, inak ho pochovajú vo väzení
105 debata chyba
Viac na túto tému: #Alexej Navaľnyj #Kyrylo Budanov