733. deň: Scholz: Strely doletia až do Moskvy, nezapojíme sa do vojny. Nemecko zatiaľ nepošle špičkové strely Taurus

Nemecko zatiaľ Ukrajine nedodá moderné strely s plochou dráhou letu Taurus. Dnes to povedal spolkový kancelár Olaf Scholz, ktorý to zdôvodnil rizikom zapojenia Nemecka do vojny s Ruskom. Strely, ktoré patria k najmodernejšej výzbroji nemeckej armády, majú dostrel až 500 kilometrov. Cieľom by sa tak mohla stať aj Moskva, čoho sa Nemecko obáva. "Nezapojíme sa do vojny, a to ani priamo, ani nepriamo. Tieto princípy určujú všetky moje rozhodnutia," povedal Scholz.

26.02.2024 19:35 , aktualizované: 23:12
Eurofighter Typhoon so strelami Taurus Foto:
Nemecké lietadlo Eurofighter Typhoon so strelami Taurus KEPD 350 zavesenými pod krídlami.
debata (524)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 733 dní
  • Štyroch zranených si vyžiadalo ruské ostreľovanie ukrajinského mesta Dnipro
  • V Paríži sa koná stretnutie na podporu Ukrajiny, prídu Scholz, Cameron aj Fico
  • Rusko by sa podľa Zelenského mohlo v máji pokúsiť o ofenzívu
  • Ukrajina neudržala obec Lastočkino, armáda ustúpila a posilňuje iný úsek
  • V Rusku pribudla armáda invalidov, je ich rekordne veľa. Ministerstvo pripustilo problém
  • Rusi zabili piatich civilistov za uplynulý deň
NATO a Slovensko budú podporovať Ukrajinu na každom kroku
Video
Videoodkaz pre Kyjev od šéfa Vojenského výboru Severoatlantickej aliancie holandský admirál Roba Bauera i slovenského veľvyslanca pri NATO Petra Bátora. Zdroj: NATO
Tisícky ľudí si v Európe pripomenuli druhé...
Tisícky ľudí si v Európe pripomenuli druhé...
+16Tisícky ľudí si v Európe pripomenuli druhé...
Volodymyr Zelenskyj Čítajte viac 732. deň: Zelenskyj prvýkrát potvrdil straty na strane Kyjeva. Rusov podľa neho padlo 180-tisíc

23:59 Francúzsky prezident Emmanuel Macron nevylučuje v budúcnosti nasadenie pozemných jednotiek svojej krajiny na Ukrajine. Na dosiahnutie toho, aby Rusko nemohlo zvíťaziť v útočnej vojne na Ukrajine, nie je nič vylúčené, povedal. Na stretnutí vyše 20 hláv štátov a vlád nepanovala zhoda, pokiaľ ide o prípadné vyslanie vojakov západných krajín, uviedol. Doplnil však, že v dynamike vývoja v budúcnosti nemožno „nič vylúčiť“. Každá krajina o tom podľa neho môže rozhodnúť samostatne a zvrchovane. Macron odmietol spresniť, ktoré krajiny zvažujú vyslanie vojakov. Zdôraznil, že v tejto veci uprednostňuje zachovanie „strategickej nejednoznačnosti“.

Slovenský premiér Robert Fico uviedol, že vzhľadom na dôvernosť rokovaní nebude hovoriť o konkrétnych krajinách, ale potvrdil, že sú krajiny, ktoré chcú vyslať vojakov na Ukrajinu, niektoré hovoria, že to treba zvážiť, ale sú aj také, ktoré to úplne odmietajú a Slovensko patrí medzi ne.

Robert Fico, Emmanuel Macron Čítajte viac Macron: Nie je zhoda na vyslaní vojakov na Ukrajinu, vylúčiť však nemožno nič. Fico: V Paríži bola bojová atmosféra

23:12 K českej iniciatíve nákupu delostreleckej munície pre Ukrajinu z krajín mimo Európskej únie by sa podľa odhadov premiéra Petra Fialu mohlo pripojiť až 15 krajín. Holandský premiér Mark Rutte oznámil, že jeho krajina prispeje 100 miliónmi eur.

Robert Fico, Emmanuel Macron Čítajte viac Macron: Nie je zhoda na vyslaní vojakov na Ukrajinu, vylúčiť však nemožno nič. Fico: V Paríži bola bojová atmosféra

21:30 Ruská invázia na Ukrajinu poškodila každú siedmu školu v krajine a úplne zničila 400 vzdelávacích inštitúcií. Ako referuje web Kyiv Independent, uviedol to námestník ukrajinského ministra školstva Jevhen Kudriavec.

Poškodených doteraz bolo viac ako 3 500 ukrajinských vzdelávacích inštitúcií a náklady na opravu týchto budov sa podľa Kudriavca odhadujú na takmer 14 miliárd dolárov. Podľa údajov Organizácie Spojených národov len jedna tretina ukrajinských detí môže prezenčne navštevovať školy. Zhruba ďalšia tretina sa učí online a zvyšná tretina pre hrozby ruských útokov len čiastočne navštevuje školu a čiastočne sa učí prostredníctvom internetu.

19:50 Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v pondelok pri otvorení konferencie na posilnenie západnej pomoci v Paríži na rýchlu akciu v prospech Ukrajiny. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a DPA.

Spojenci Ukrajiny musia znovu naštartovať svoju podporu, uviedol Macron na stretnutí predstaviteľov vyše 20 krajín v Elyzejskom paláci. Podľa Macrona je potrebné mobilizovať vojenskú i finančnú pomoc pre Ukrajinu, a to v rámci spoločnej pomoci i jednotlivo na úrovni štátov.

Robert Fico, Emmanuel Macron Čítajte viac Macron: Nie je zhoda na vyslaní vojakov na Ukrajinu, vylúčiť však nemožno nič. Fico: V Paríži bola bojová atmosféra

19:35 Ukrajina dostala menej ako tretinu z milióna kusov delostreleckej munície, ktoré prisľúbila dodať Európska únia, uviedol v pondelok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Z milióna nábojov, ktoré nám Európska únia prisľúbila, neprišlo 50 percent, ale bohužiaľ 30 percent,“ povedal Zelenskyj v Kyjeve na tlačovej konferencii s bulharským premiérom Nikolajom Denkovom.

EÚ v januári prostredníctvom šéfa svojej diplomacie Josepa Borrella oznámila, že nesplní svoj záväzok dodať Ukrajine milión kusov delostreleckej munície do marca 2024. Podľa Borrella v stanovenom časovom horizonte dostane asi polovicu sľúbenej munície – 524-tisíc kusov, čo je iba 52 percent stanoveného cieľa.

18:49 Poľský premiér Donald Tusk a predseda kanadskej vlády Justin Trudeau rokovali v pondelok o podpore vývozu ukrajinského obilia do krajín tretieho sveta v snahe zmierniť protesty farmárov v Európe. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a AP.

Trudeau sa zastavil vo Varšave cestou z Ukrajiny. Tusk po ich stretnutí povedal, že rokovali aj o „radikálnom zvýšení“ vývozu ukrajinského obilia do chudobnejších krajín, ktoré ho potrebujú. „Poľsko je pripravené sa do toho aktívne zapojiť a spolufinancovať takéto aktivity,“ povedal Tusk.

Kroky na zvýšenie vývozu ukrajinského obilia do krajín mimo Európskej únie by mohli priniesť podľa Tuska úľavu pre poľských a európskych poľnohospodárov, pre Ukrajinu a pre ľudí v iných častiach sveta čakajúcich na lacné obilie.

18:13 Bulharsko zakázalo dvom ruským občanom vstup na územie Európskej únie pre ich údajné zapojenie do operácií ruskej zahraničnej tajnej služby SVR. V pondelok to oznámila bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS). TASR správu prevzala z agentúr Reuters a BTA.

Vladimir Goročkin (39), narodený v ruskej exkláve Kaliningrad, a 37-ročná Tatiana Goročkinova, narodená v juhoruskej Saratovskej oblasti, sa vydávali za Bulharov Denisa Raškova a Dianu Raškovovu.

„Hlavným účelom ich prítomnosti v Bulharsku bolo získať bulharské doklady totožnosti a dôveryhodné biografické údaje, ktoré by neskôr použili na zhromažďovanie spravodajských informácií mimo územia Bulharska,“ uviedla SANS. Bulharsko je členská krajina EÚ a NATO a obom Ruso zakázalo vstup na územie EÚ na obdobie päť rokov.

Bulharsko má k Rusku historicky a kultúrne veľmi blízko. Od roku 2019 však vyhostilo desiatky ruských diplomatov a diplomatických zamestnancov podozrivých zo špionáže. Premiér Kirill Petkov vtedy uviedol, že väčšina vyhostených pracovala pre spravodajské služby pod diplomatickým krytím. Moskva to poprela.

16:32 Nemecko zatiaľ Ukrajine nedodá moderné strely s plochou dráhou letu Taurus. Dnes to na šéfredaktorskej konferencii agentúry DPA povedal spolkový kancelár Olaf Scholz, ktorý to zdôvodnil rizikom zapojenia Nemecka do vojny s Ruskom. Strely, ktoré patria k najmodernejšej výzbroji nemeckej armády, majú dostrel až 500 kilometrov. Cieľom by sa tak mohla stať aj Moskva, čoho sa Nemecko obáva.

„Nezapojíme sa do vojny, a to ani priamo, ani nepriamo. Tieto princípy určujú všetky moje rozhodnutia,“ povedal Scholz. Dodal, že Nemecko bude naďalej patriť medzi najväčších zbrojných podporovateľov Ukrajiny.

Kancelár zdôraznil, že Nemecko nemôže postupovať v prípade kontroly cieľov ako Briti a Francúzi, ktorí ukrajinskej armáde poskytli strely dlhého doletu Storm Shadow / Scalp. „To vie každý, kto sa týmto systémom zaoberal,“ povedal o taurusoch.

Scholz ďalej povedal, že ho v debate o strelách Taurus rozčuľuje chýbajúca rovnováha medzi týmto systémom a tým, čo Ukrajina naozaj potrebuje. Dodal, že Ukrajine sa nedostáva munície a že systém Taurus nie je v potrebách Ukrajiny rozhodujúci.

Nemecké rakety Taurus by našli Rusov všade. Zničí nimi Ukrajina Kerčský most?
Video
Nemecké rakety Taurus zasiahnu cieľ až na 500 kilometrov a pokladajú ich za ničiteľov mostov. / Zdroj: Bundeswehr

16:16 Český prezident Petr Pavel udelil povolenie 20 českým občanom vstúpiť do ukrajinských ozbrojených síl. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na Český rozhlas.

Pavel zároveň zamietol 56 žiadosti na základe odporúčaní ministerstiev obrany a vnútra. Pavel uviedol, že dôvodom zamietnutia žiadostí o prijatie do ukrajinských ozbrojených síl je nesplnenie stanovených kritérií zo strany kandidátov.

Českí občania majú zákaz slúžiť v ozbrojených silách iných krajín, pokiaľ im to prezident oficiálne nepovolí.

Pavlov predchodca Miloš Zeman vydal od 24. februára 2022 celkovo 132 povolení pre českých občanov na vstup do ukrajinskej armády.

Petr Pavel Čítajte aj Petr Pavel: Česko zabezpečí státisíce delostreleckých nábojov pre Ukrajinu

16:10 Verejná rozlúčka s Alexejom Navaľným sa plánuje na koniec tohto pracovného týždňa. Informovali o tom dnes servery Meduza a The Insider s odvolaním sa na hovorkyňu zosnulého ruského opozičného lídra Kiru Jarmyšovú. Navaľnyj podľa úradnej správy zomrel náhle 16. februára v trestaneckej kolónii na Sibíri. Jeho spolupracovníci cez víkend uviedli, že úrady telo vydali jeho matke. Predtým sa objavili správy, že Ljudmila Navalná čelí tlaku, aby súhlasila s tajným pohrebom syna.

„Hľadáme sieň pre verejnú rozlúčku s Alexejom. Termín: koniec tohto pracovného týždňa. Ak máte vhodné priestory, kontaktujte nás, prosím,“ napísala Jarmyšová na platforme X. Vo svojom ďalšom príspevku uviedla, že o Navalnom pohrebe šíri informácie niektoré telegramové účty, ktoré označila za falošné. „Všetky spoľahlivé informácie budú na mojom twitteri,“ dodala s odvolaním sa na starší názov siete X.

Aj riaditeľ Navaľného fondu boja proti korupcii Ivan Ždanov dnes varoval pred lživými správami ohľadom opozičného pohrebu. „Všetky informácie o pohrebe 29. februára s odvolaním sa na niektoré ‚naše kanály o pohrebe‘ sú lživé,“ uviedol Ždanov na telegrame. O pohrebe plánovanom na 29. februára informuje prokremeľský portál Mash, poznamenal The Insider. Stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe podotkla, že vo štvrtok 29. februára vystúpi pred parlamentom s prejavom o stave krajiny prezident Vladimir Putin.

16:05 Novou populárnou hračkou pre deti v Rusku sa stal raketový systém Iskander. Na mikroblogovacej sieti X, predtým známej ako Twitter, to uviedol poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko. Hračka dokonca odpaľuje „rakety" (zatiaľ umelé), napísal Heraščenko. „Toto Rusko vkladá deťom do hláv hneď od začiatku. A to je naozaj desivé," uviedol poradca ukrajinského ministra vnútra. Videozáznam, ktorý zverejnil, ukazuje detskú napodobeninu mobilného raketového systému, ktorý má nosnosť 35 kilogramov, dosahuje rýchlosť päť kilometrov za hodinu a je vyzbrojený tromi strelami.

Heraščenko aj nedávno poukázal na to, že deti v Rusku sa „učia vlastenectvu“ aj streľbou na fotografie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, amerického prezidenta Joea Bidena a generálneho tajomníka Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jensa Stoltenberga. Keď sa v ruskom meste Tomsk konal festival s názvom Mierumilovný bojovník Ruskej federácie, „na jednom z miest bola zriadená strelnica pre deti, kde boli namiesto terčov fotografie Volodymyra Zelenského, Joea Bidena a generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga,“ uviedol v decembri Heraščenko na platforme X.

15:30 Hoci Ukrajina nemá vlastné vojenské loďstvo, Rusom v Čiernom mori spôsobuje značné straty. Silnou zbraňou Kyjeva sú morské drony ako Sea Baby (Morské dieťa).

dron sea baby Čítajte viac VIDEO: Ukrajinský dron Dieťa mora terorizuje ruskú Čiernomorskú flotilu

15:25 Kremeľ v pondelok označil za absurdné všetky tvrdenia, že na matku ruského opozičného politika Alexeja Navaľného údajne vyvíjal tlak, aby pohreb jej syna bol neverejný.

„Kremeľ s tým nemá nič spoločné. Kremeľ samozrejme nemôže vyvíjať nátlak. To sú ďalšie absurdné vyjadrenia (Navaľného) podporovateľov. Podľa mňa je takmer po všetkých (Navaľného kolegoch) vyhlásené pátranie a takmer všetci sú v zahraničí. Podľa toho treba pristupovať k ich vyjadreniam,“ vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Agentúra DPA sa odvoláva na ruský Interfax.

Na otázku, či o vydaní tela matke rozhodoval Putin, Peskov odpovedal záporne. Vysvetlil, že je to vec „určitých služieb a procesov, ktoré prebiehajú v súlade s pravidlami o stanovenými pre takéto situácie“.

Ruská Federálna väzenská služba (FSIN) pre Jamalskonenecký autonómny okruh oznámila Navaľného smrť na svojej webovej stránke 16. februára.

Jeho matke, ktorá na okamžite vycestovala Ďaleko za polárny kruh, bolo telo syna vydané až minulú sobotu. Dovtedy musela vyjednávať s úradmi a priamo Putinovi adresovala spolu so svojou nevestou Julijou niekoľko výziev, aby telo vydali príbuzným na pochovanie.

Ľudmila Navaľná tiež obvinila úrady, že na ňu vyvíjali tlak, aby syna pochovala len v rodinnom kruhu.

Alexej Navaľnyj Čítajte aj Ruské úrady chcú tajný pohreb Navaľného, inak ho pochovajú vo väzení

15:15 Nemecké ministerstvo zahraničných vecí zmenilo oficiálny názov ukrajinského hlavného mesta. Bude ho používať podľa ukrajinského jazykového prepisu ako Kyjiw (Kyjiv) namiesto doterajšieho Kiew (Kyjev) z ruského prepisu. Ministerka zahraničných veci Annalena Baerbocková to potvrdila počas víkendovej návštevy na Ukrajine. TASR informuje podľa agentúry DPA a nemeckých médií.

„Spravili sme to, čo sa dlho očakávalo: písanie vášho hlavného mesta v ukrajinskom jazyku,“ vysvetlila Baerbocková na spoločnej tlačovej konferencii s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom v Odese.

Ukrajina sa o ukrajinský prepis geografických názvov na svojom území snaží dlhodobo. Za najnovšiu zmenu sa Kulebovo ministerstvo na sociálnej sieti X pod hashtagom #KyivNotKiev poďakovalo nemeckej diplomacii.

„Dlhé roky sme bojovali za to, aby sa na Ukrajinu nehľadelo cez ruský jazyk,“ povedal Kuleba. "Chcel by som poďakovať všetkým, ktorí bojujú za historickú spravodlivosť aj v malých detailoch,“ povedal v Odese šéf ukrajinskej diplomacie na tlačovej konferencii.

15:11 Počet invalidov v Rusku zaznamenal rekordný rast od čias prvej vojny proti čečenským separatistom. Kvôli pokračujúcej vojne proti Ukrajine sa k desaťtisícom zabitých pridala aj „armáda invalidov“, ktorých počet možno prirovnať k populácii menšieho krajského mesta.

UA vojak / Vojaci / Armáda / Ranený / Čítajte aj V Rusku pribudla armáda invalidov, je ich rekordne veľa. Ministerstvo pripustilo problém

14:35 Španielski vojaci sa začali presúvať na Slovensko, kde od júla budú veliť mnohonárodnostnému bojovému zoskupeniu NATO. Na konci januára prišli na Slovensko prví vojaci a pred niekoľkými dňami potom dorazili do Lešti prvé kusy techniky, oznámil dnes podľa agentúry EFE generálny štáb španielskej armády. Velenie útvaru prevezme Španielsko od Českej republiky.

Mnohonárodné bojové zoskupenie NATO v Lešti vzniklo v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu a má posilniť obranné kapacity východného krídla Severoatlantickej aliancie. Na Slovensku v súčasnosti pôsobí zhruba 1000 vojakov z piatich rôznych štátov. Zoskupenie teraz velí český plukovník Petr Blecha.

Na Slovensko odletelo na konci januára prvých 50 španielskych vojakov a na konci minulého týždňa do krajiny prišli aj prvé kusy armádnej techniky. Tím sa skončila prvá etapa rozmiestnenia španielskeho kontingentu na Slovensku, uviedol dnes generálny štáb v Madride. Španielsky kontingent so 700 vojakmi by mal byť úplný ku koncu prvej polovice roka tak, aby Španieli prevzali velenie v júli.

Český velitel: Slovensko vieme posilniť proti agresii na jeho území
Video
O cvičení NATO na Lešti hovorí český veliteľ mnohonárodnej bojovej skupiny plukovník Miroslav Vybíhal. / Zdroj: TV Pravda/Ľuboš Pilc

14:00 Päť ukrajinských civilistov zabili ruské útoky, ktoré Moskva proti krajine podnikla počas uplynulého dňa. Informuje o tom web Kyiv Independent, ktorý cituje regionálne úrady. V Sumskej oblasti zomrel manželský pár, keď riadené letecké bomby zasiahli dedinu Junakivka.

V meste Nikopoľ v Dnipropetrovskej oblasti zahynul 57-ročný vodič, keď ruské bezpilotné lietadlo zhodilo výbušniny priamo na jeho nákladné auto. V Chersonskej oblasti ruské útoky zabili 44-ročného muža a 62-ročnú ženu, uviedol guvernér oblasti Oleksandr Prokudin.

13:55 Ruská armáda na juhu Ukrajiny sa snaží nahradiť dronmi stratu druhého lietadla včasnej výstrahy a riadenia A-50. Podľa britskej stanice BBC to v pondelok uviedla hovorkyňa ukrajinskej armády pre sektor Juh Natalija Humeňuková.

Ruské radarové lietadlo A-50 bolo zostrelené nad Krasnodarským krajom 23. februára – len 40 dní po tom, čo Rusko prišlo o prvý takýto stroj.

A-50 Čítajte aj Rusom sme zostrelili ďalšie lietadlo za 350 miliónov dolárov, tvrdia Ukrajinci. Pred vojnou ich mali deväť

Aktivita ruských prieskumných bezpilotných lietadiel je podľa Humeňukovej v súčasnosti veľmi vysoká, za posledných 24 hodín ich bolo zaznamenaných viac ako sto.

„Snažia sa zhromažďovať informácie, ktoré A-50 už nebude poskytovať,“ objasnila hovorkyňa.

Dodala, že aj pre to ukrajinská armáda pozoruje nešpecifickú činnosť ruského taktického letectva, ktoré zotrváva v odľahlých vodách Čierneho mora, pričom svoje úsilie sústreďuje na zber relevantných operačných dát.

Zlý deň pre Rusov. Ukrajinci hlásia zostrelenie prieskumného lietadla A-50
Video
Ukrajinským ozbrojeným silám sa pravdepodobne podarilo zostreliť ruské lietadlo včasnej výstrahy a velenia A-50 a poškodiť lietadlo Il-22M, slúžiace ako lietajúce veliteľské stredisko. Na videu, ktoré zverejnil poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko, stroj A-50. / Zdroj: Telegram Anton Heraščenko

13:20 Premiér Robert Fico (Smer) zvolal na pondelok bezpečnostnú radu, následne na úrade vlády rokoval s koaličnými partnermi a medzičasom pribudlo aj rokovanie vlády. To všetko pred očakávaným summitom v Paríži, na ktorom sa budú riešiť otázky spojené s Ukrajinou.

SR Bratislava politika vláda 19. schôdza BAX Čítajte viac Premiér Fico po bezpečnostnej rade: NATO a EÚ zvažujú nasadenie vojakov na Ukrajine, my to odmietame

12:59 Pápež František vyzval na vytvorenie podmienok pre diplomatické riešenie vojny na Ukrajine. Ako referuje web Vatican News, pontifik tak učinil počas nedeľňajšieho vystúpenia na Námestí svätého Petra vo Vatikáne.

„S ľútosťou sme si 24. februára pripomenuli druhé výročie začiatku totálnej vojny na Ukrajine. Za toto strašne dlhé obdobie, ktorého koniec je stále v nedohľadne, bolo toľko obetí, zranení, ničenia, utrpenia a sĺz! Toto je vojna, ktorá nielenže ničí tento región Európy, ale vytvára aj globálnu vlnu strachu a nenávisti,“ povedal František.

„Obnovujúc svoj najúprimnejší záväzok voči mučenému ukrajinskému ľudu sa modlím za všetkých, najmä za mnohé nevinné obete, žiadam vás, aby ste našli ten kúsok ľudskosti, ktorý pomôže vytvoriť podmienky pre diplomatické riešenie pri hľadaní spravodlivého a trvalého mieru,“ skonštatoval pápež.

Pápež František Čítajte aj Vojna na Ukrajine podľa pápeža neničí len oblasť Európy, spúšťa globálnu vlnu strachu a nenávisti

12:07 Ruské vojská dobyli dedinu Lastočkyne, ležiacu asi dva kilometre západne od Avdijivky na východe Ukrajiny, ohlásilo dnes ruské ministerstvo obrany podľa tlačových agentúr. Ukrajinskí vojaci ustúpili na novú obrannú líniu, aby zabránili ďalšiemu ruskému postupu na západ, uviedol armádny hovorca podľa serveru Ukrajinska pravda. Ten zverejnil aj nákres novej línie na mape bojiska.

„Jednotky sa stiahli z dediny Lastočkino, aby zaujali obranu na línii Orlivka-toneňke-berdyči s cieľom nepripustiť ďalší postup nepriateľa na západ,“ povedal Dmytro Lychovij, hovorca ukrajinských síl brániacich tento úsek frontu.

Prvé správy o okupácii Lastočkyne sa objavili už v sobotu, o deň neskôr Lychovij spresnil, že ukrajinskí vojaci sa stiahli na západný okraj dediny, kde sa ďalej bojuje. O stiahnutí ukrajinských síl z Avdijivky informoval hlavný veliteľ Oleksandr Syrskyj 17. februára, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pritom tvrdil, že v bojoch o mesto utrpeli Rusi sedemkrát vyššie straty ako Ukrajinci, pripomenula Ukrajinska pravda.

Ruské ministerstvo obrany dnes tvrdilo, že ruské jednotky zlepšili svoje pozície pri Avdijivke a tiež odrazili šesť ukrajinských protiútokov. Ukrajinské straty odhadlo na 410 vojakov.

Ukrajinská armáda odchádza z Avdijivky
Video

11:45 Takmer trojročné väzenie pre ruského obrancu ľudských práv Olega Orlova, ktorý kritizoval ruské vedenie za vojnu proti Ukrajine, dnes navrhla súdu obžaloba, uviedol server Mediazona. Sedemdesiatročný Orlov je spätý s mimovládnou organizáciou na ochranu ľudských práv Memorial, ktorá dostala Nobelovu cenu za mier za rok 2022 a ktorú o rok skôr ruské úrady zakázali. Bol jedným z posledných kritikov Kremľa, ktorého úrady neuväznili alebo nedonútili k emigrácii, poznamenala agentúra AFP.

Prokurátorka argumentovala nutnosťou vyhnúť sa prípadnej recidivite. Obhajoba trvá na nevine obžalovaného.

Orlov stál pred súdom v krátkom čase v krátkom čase po druhý raz, predchádzajúci proces sa skončil pokutou. Pred súdom odmietol vystupovať, vyhradil si len vystúpenia na koniec procesu.

Spolupredseda Centra pre ľudské práva Memorial,... Foto: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko
Oleg Orlov súd, Moskva Spolupredseda Centra pre ľudské práva Memorial, ktorý získal Nobelovu cenu za mier, Oleg Orlov, vpravo, hovorí so svojou právničkou pred novým súdnym pojednávaním z diskreditácie ruskej armády v Moskve, Rusko, 26. februára, 2024.

Nový súdny proces s Orlovom nariadil moskovský mestský súd v polovici minulého decembra. Orlov pred súdom zopakoval svoju kritiku ruského vojnového ťaženia a trval na tom, že je skutočným vlastencom. Odsúdil počínanie obžaloby a vyhlásil, že ho prenasledujú, pretože si dovolil verejne kritizovať počínanie úradov. Na súd prišiel už so zbalenou batožinou pre prípad, že by ho uväznili priamo v súdnej sieni. Novinárom po pojednávaní povedal, že si neplánuje vybaliť, pretože úrady ho zjavne chcú dostať za mreže.

11:33 Vzhľadom na akútny nedostatok munície v ukrajinskej armáde ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval Európu, aby zakázala vývoz munície mimo Ukrajinu. „Všetky zmluvy o vývoze munície vyrobenej v Európe do tretích krajín by sa mali pozastaviť a všetka takáto munícia by sa mala dodávať na Ukrajinu. Každý náboj vyrobený v Európe by mal slúžiť na ochranu Európy," povedal Kuleba pre nemeckú mediálnu skupinu RedaktionsNetzwerk Deutschland. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Na nedostatok munície sa sťažujem na každom stretnutí s našimi partnermi. Všetci o tom vedia a uznávajú svoje chyby," povedal. „Neskoro sa rozhodli zvýšiť produkciu, podpísať dlhodobé zmluvy a uviesť do prevádzky nové výrobné linky. Žiaľ, za tieto chyby platíme," dodal šéf ukrajinskej diplomacie.

Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji

Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Fotogaléria
Tank Leopard 2 v akcii počas návštevy nemeckého...
V novembri si prevzala Ukrajina už siedmu z...
+11Americká húfnica M777.

11:25 Ukrajinská prokuratúra preveruje informácie o zastrelení siedmich ukrajinských zajatcov vojakmi ruskej armády, informovala v pondelok britská stanica BBC.

Ukrajinské ministerstvo tvrdí, že ukrajinskí vojaci boli zabití po útoku ruskej armády na pozície ukrajinských ozbrojených síl v okolí Bachmutu v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

Kanál DeepState na platforme Telegram napísal, že zastrelení boli príslušníkmi 92. útočnej brigády ukrajinských ozbrojených síl.

Jediným dôkazom predkladaného trestného činu je videozáznam z dronu, ktorý od 24. februára šíria rozličné kanály na Telegrame.

Zaznamenané na ňom je, ako jedna skupina vojakov strieľa na druhú, neozbrojenú skupinu zo vzdialenosti niekoľkých metrov. Na záberoch vidno, že pred tým, ako sa začala streľba, ukrajinskí vojaci opustili svoje pozície so zdvihnutými rukami a ľahli si na zem.

Streľba pri Robotyne, ruskí vojaci mali zastreliť zajatých ukrajinských vojakov
Video

11:10 Ruskí predstavitelia a štátne médiá sa zdržali verejných diskusií o druhom výročí ruskej invázie na Ukrajinu, pravdepodobne v snahe vyhnúť sa preberaniu ruských zlyhaní pri dosahovaní vytýčených cieľov Moskvy v tejto vojne, upozornil dnes americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Ruský prezident Vladimi Putin a ďalší predstavitelia pravdepodobne nechceli narušiť apatiu ruskej verejnosti, ktorá im umožňuje pokračovať vo vojne.

ISW s odvolaním sa na ruský opozičný server Agentúra pripomenul, že hlavná ruská televízia, štátna Rossija 1 a Pervyj kanal a NTV, patriaca Gazpromu, sa o druhom výročí invázie vo svojom vysielaní ani nezmienili. Iba komentátor Michail Leontev v relácii Vremja poznamenal, že ide o druhé výročie, ale nič ďalšie nedodal. Len minimálne sa výročiu venovali ruskí predstavitelia.

Ruskí činitelia a štátni a k štátu pridruženej televízie sa zrejme radšej zdržali komentovania druhého výročia ruskej invázie, aby neupozornili na ruské neúspechy pri dosahovaní stanovených strategických cieľov na Ukrajine a bezprostrednejšieho cieľa dobyť celú Luhanskú a Doneckú oblasť, zatiaľ čo ruské vojská utrpeli vysoké straty. Nedávny prieskum verejnej mienky ukázal, že nálady Rusov ohľadom vojny proti Ukrajine sa v posledných mesiacoch veľmi nemenia a väčšina Rusov je voči vojne prevažne apatická, hoci väčšina sa stavia proti prípadnej druhej mobilizácii.

Moskva, prehliadka Čítajte aj Rusi sú unavení a nevidia svetlú budúcnosť. V prieskume chcú viac mierové snahy ako pokračovanie vojny

Ruský prezident Vladimir Putin a ruskí predstavitelia radšej nezdôrazňovali druhé výročie invázie v snahe zachovať verejnosť apatickú, čo ruskému vedeniu umožňuje pokračovať vo vojne bez výrazného odporu, usúdil ISW. Putin si podľa expertov pravdepodobne uvedomuje, že druhá mobilizácia bude krajne nepopulárna, a je tým znepokojený, ale po znovuzvolení v marcových voľbách sa môže rozhodnúť, že potreba posilnenia vojsk je dôležitejšia ako riziko vyvolania rozsiahlej nespokojnosti v krajine.

Ukrajina Rusko vojna Charkov uarus Čítajte aj Dva roky vojny na Ukrajine: desaťtisíce až státisíce mŕtvych, milióny utečencov

10:50 Dánska polícia v pondelok oznámila, že uzavrela vyšetrovanie sabotáže plynovodu Nord Stream v Baltskom mori. Skutok bol podľa nej úmyselný, avšak nebude nikoho trestne stíhať.

Nord Stream Čítajte viac Dánsko uzavrelo vyšetrovanie: Nord Stream bol odpálený úmyselne. Ich závery sú absurdné, tvrdí Kremeľ

10:25 Ukrajina v pondelok vyzvala Poľsko na vyvodenie zodpovednosti voči osobám, ktoré cez víkend vysypali ukrajinské obilie na spoločných hraniciach oboch krajín, kde protestujú poľskí poľnohospodári proti dovozu lacnejších výrobkov.

Približne 160 ton ukrajinského obilia bolo zničených na poľskej železničnej stanici počas rozsiahlych protestov. Podľa nedeľňajšieho vyhlásenia ukrajinského predstaviteľa išlo o skutok „beztrestnosti a nezodpovednosti“.

„Tých, ktorí poškodili ukrajinské obilie, treba nájsť, zastaviť a potrestať. Dva spriatelené civilizované európske štáty majú na tom záujem,“ uviedol ukrajinský vicepremiér a minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov na sociálnej sieti X.

poľsko Čítajte aj Poľský minister sa ospravedlnil za vysypanie ukrajinského obilia: Akt zúfalstva

10:05 Na frontovej línii v Ukrajine sa za uplynulý deň odohralo 95 bojových stretov. Najintenzívnejšie boje sa v súčasnosti odohrávajú na fronte pri meste Marinka v Doneckej oblasti, kde ukrajinské sily odrazili 40 ruských útokov. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda, ktorý sa odvoláva na ukrajinský generálny štáb.

Za ostatný deň Rusi podľa generálneho štábu ukrajinských síl uskutočnili 11 raketových útokov a 98 náletov, pričom na vojenské pozície a obývané oblasti tiež 129-krát strieľali zo salvových raketometov. Tieto útoky si vyžiadali civilné obete a škody na budovách a infraštruktúre.

V noci ruské sily útočili balistickými raketami a strelami s plochou dráhou letu, ako aj samovražednými dronmi. Ukrajinská obrana zničila tri rakety a deväť bezpilotných lietadiel. Ukrajinské letectvo podľa správy za uplynulý deň zasiahlo sedem oblastí s koncentráciou ruských síl a dva ruské protilietadlové systémy. Ukrajinci tiež zasiahli tri ruské delostrelecké systémy.

9:18 O čom to Rusko rozpráva? Takto sa v Bezpečnostnej rade OSN začudoval poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski. A ruskému veľvyslancovi pri Organizácii Spojených národov Vasilijovi Nebenzjovi dal politicko-historickú lekciu.

Sikorski, Zelenskyj Čítajte viac VIDEO: Poľský minister zahraničných vecí vyškolil v OSN Rusko

8:10 Dvaja ľudia zomreli v noci na dnes pri ruskom bombardovaní v ukrajinskej Sumskej oblasti, uvádza na svojom telegramovom kanáli RBK Ukrajina. Ruské bomby zasiahli obec Junakivka ležiacu v Sumskej oblasti pri hranici s Ruskom. Z miesta boli hlásené štyri výbuchy. Zomrel manželský pár pri sebe doma, zničený bol jeden obytný dom a škody vznikli na piatich ďalších.

V noci na dnes Rusko na Ukrajinu znovu zaútočilo raketami a dronmi, uviedli ukrajinské vzdušné sily. Rusko zaútočilo okrem iného raketou Iskander odpálenou z Krymu, ďalej tromi raketami Ch-59 a z Belgorodskej oblasti vystrelilo dve rakety S-300. Nad ukrajinské územie vyslalo tiež 14 bezpilotných útočných lietadiel typu šáhid. Protiletecká obrana zneškodnila tri rakety Ch-59 a deväť bezpilotných lietadiel.

7:23 Spojené štáty už viac ako desaťročie rozvíjajú tajné spravodajské partnerstvo s Ukrajinou, ktoré je teraz pre obe krajiny rozhodujúce v boji proti Rusku, napísal americký denník The New York Times v článku s titulkom Špionážna vojna: Ako CIA tajne pomáha Ukrajine bojovať proti Putinovi.

CIA Čítajte viac New York Times: Americká CIA už roky pomáha Ukrajine, má tam 12 tajných základní

7:12 Štyroch zranených si v nedeľu večer vyžiadalo ruské ostreľovanie východoukrajinského mesta Dnipro. Poškodených bolo desať domov a tiež niekoľko áut. Napísal to dnes ruskojazyčný server BBC s odvolaním sa na tunajšie úrady.

„Zranení sú muži vo veku 41 a 49 rokov, a ženy (vo veku) 20 a 60 rokov. Všetci v nemocnici,“ uviedol na telegrame šéf tunajšej oblastnej správy Serhij Lysak. Napísal tiež, že protivzdušnej obrane sa podarilo zostreliť tri rakety a päť dronov.

Cieľom ruského ostreľovania sa podľa telegramu RBK Ukrajina v nedeľu večer stalo mesto Nikopol v Dnepropetrovskej oblasti. Zasiahnuté bolo sídlo firmy, poškodené boli budovy a automobily, ale nikomu sa nič nestalo.

Vojna na Ukrajine minulý týždeň vstúpila už do svojho tretieho roka. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu uviedol, že za dva roky od napadnutia Ruskom padlo 31 000 ukrajinských vojakov. Odhady západných médií sú však výrazne vyššie.

Ukrajina Rusko vojna Charkov uarus Čítajte aj Dva roky vojny na Ukrajine: desaťtisíce až státisíce mŕtvych, milióny utečencov

Dva roky vojny navyše pripravili o život či zmrzačili tisíce ukrajinských civilistov a milióny ukrajinských obyvateľov vyhnali z domovov. Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva k záveru minulého roka evidoval najmenej 10 000 úmrtí civilistov a 18 500 zranených od začiatku vojny, skutočný počet obetí však bude oveľa vyšší.

6:46 Šéf Elyzejského paláca opakovane zdôrazňuje, že vo vojne s Ruskom nesmie Ukrajina prehrať, ale priamou podporou jej armády doteraz neohúril. Dva roky od začiatku invázie sa Emmanuel Macron nemôže pochváliť veľkými dodávkami zbraní napadnutému štátu. Prezident pritom nie je rukojemníkom domácej verejnej mienky.

France Ukraine Čítajte viac Väčšina Francúzov podporuje vojenskú pomoc pre Ukrajinu. Vychádza však Macron Zelenskému v ústrety?

6:20 Rusko pripravuje novú ofenzívu proti Ukrajine, ktorá sa začne koncom mája alebo v lete, ale Kyjev má svoj jasný bojový plán, uviedol v nedeľu podľa agentúry Reuters prezident Volodymyr Zelenskij.

Deň po druhom výročí ruskej invázie na Ukrajinu Zelenskij povedal, že je životne dôležité, aby Kyjev a jeho západní spojenci zostali jednotní, a zopakoval, že víťazstvo Ukrajiny závisí od pokračujúcej podpory Západu.

„Pripravíme sa na ich útok. Verím, že ich útok, ktorý sa začal 8. októbra, nepriniesol žiadne výsledky. My z našej strany pripravíme náš plán a budeme ho napĺňať,“ povedal Zelenskyj novinárom v Kyjeve.

Zelenskyj uviedol, že od februára 2022 bolo zabitých 31 000 ukrajinských vojakov, čo je prvá oficiálna bilancia za viac ako rok. Ruské ministerstvo zahraničia odmietlo údaj o Ukrajine ako nepravdivý.

Zelenskyj povedal, že rotácia vojsk bude pre vojnové úsilie kriticky dôležitá a zdôraznil, že Ukrajina potrebuje lepšie pripraviť svoje zálohy.

V auguste New York Times citoval amerických predstaviteľov, že počet obetí na Ukrajine sa blíži k hranici 70 000. Tá istá správa hovorí, že počas vojny zahynulo až 120 000 ruských vojakov. Údaje nebolo možné nezávisle overiť. Rusko aj Ukrajina často podceňovali svoje vojenské straty vo vojne a zveličovali straty druhej strany.

Dva roky po vojne moskovské jednotky tlačia pozdĺž rozľahlej 960-kilometrovej frontovej línie na východe a juhu Ukrajiny a problémy sa hromadia od nedostatku delostreleckých granátov a potreby rakiet dlhšieho doletu až po nedostatok čerstvých vojakov.

Zelenskyj povedal, že je presvedčený, že Kongres USA schváli veľkú novú dávku vojenskej a finančnej pomoci a že Ukrajina potrebuje toto rozhodnutie do mesiaca. Ukrajinské vojnové úsilie závisí od západnej podpory, povedal a dodal, že Európska únia dodala len 30 % z 1 milióna prisľúbenej munície.

Rusko tento mesiac malo najväčšie zisky na bojisku od mája 2023, keď dobylo mesto Avdijivka, z ktorého ustúpili ukrajinské jednotky, aby sa vyhli obkľúčeniu.

Prezident Vladimir Putin v utorok povedal, že ruské jednotky budú tlačiť ďalej na Ukrajinu, aby nadviazali na svoj úspech v Avdijivke, a v nedeľu ruské ministerstvo obrany uviedlo, že jeho sily zaujali výhodnejšie pozície v blízkosti mesta.

6:15 V Paríži sa v pondelok koná samit o pomoci Ukrajine, ktorý organizuje francúzsky prezident Emmanuel Macron. Podľa informácií zahraničných agentúr sa na rokovaniach zúčastní nemecký kancelár Olaf Scholz, britský minister zahraničia David Cameron, poľský prezident Andrzej Duda či holandský premiér Mark Rutte. Českú delegáciu povedie premiér Petr Fiala, Slovensko bude zastupovať Robert Fico.

Fico zvoláva bezpečnostnú radu, znepokojil ho Macronov samit
Video

Podľa agentúry AFP sa neočakáva, že by na samite bola ohlásená nová vojenská pomoc Ukrajine. Podľa francúzskych predstaviteľov sa bude rokovať o spôsoboch, ako napadnutej krajine pomáhať efektívnejšie a ráznejšie. Ukrajinskí predstavitelia poukázali v nedeľu, že zhruba polovica západnej vojenskej pomoci sa do krajiny dostáva so oneskorením.

Na rokovaniach by sa mala zúčastniť celkovo dvadsiatka prezidentov a premiérov predovšetkým európskych krajín. Nedorazí napríklad maďarský premiér Viktor Orbán, považovaný za hlavného európskeho spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina. Na rozdiel od pôvodných informácií francúzskej tlače ale dorazí slovenský premiér Robert Fico, ktorý je kritický k ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine. V nedeľu uviedol, že z agendy rokovania „behá mráz po chrbte“ a na pondelok kvôli samitu zvolal mimoriadne rokovanie vlády a zasadnutie bezpečnostnej rady štátu.

Nemecko Berlín SR premiér Fico Scholz návšteva Čítajte viac Premiér Fico zvolal bezpečnostnú radu a vládu pred rokovaním NATO v Paríži

Rokovania sa konajú krátko po druhom výročí začiatku ruskej vojny na Ukrajine a v období, keď je pokračovanie americkej pomoci napadnutej európskej krajine neisté. „Chceme vyslať Putinovi jasný odkaz, že na Ukrajine nezvíťazí,“ uviedol Elysejský palác. Rokovanie sa má začať o 17:00 a trvať niekoľko hodín.

524 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine