Voľby v Bielorusku boli falošné, znie z USA. Cichanovská ich označuje za nezmyselnú frašku

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller označil nedeľňajšie parlamentné voľby v Bielorusku za "falošné". Súčasne deklaroval, že Spojené štáty podporujú demokratické snahy bieloruského ľudu.

26.02.2024 10:40
debata (16)

„Nie je možné uskutočniť slobodné a spravodlivé voľby v atmosfére strachu a s viac ako 1400 politickými väzňami,“ napísal Miller v statuse zverejnenom v nedeľu na sociálnej sieti X.

Danko a Majerský o obnovení spolupráce s Ruskom a Bieloruskom
Video
Zdroj: TV Pravda / Ivan Majerský

Voľby sa v Bielorusku konali v nedeľu. Kandidovať v nich mohli len štyri strany, z ktorých všetky podporujú režim Západom neuznaného prezidenta Alexandra Lukašenka: Biela Rus, Komunistická strana Bieloruska (KPB), Republikánska strana práce a spravodlivosti (RPTS) a Liberálnodemo­kratická strana Bieloruska (LDPB).

Na hlasovacích lístkoch neboli žiadni opoziční kandidáti a približne desiatke politických strán, ktoré sa chceli uchádzať o priazeň voličov, vlani volebná komisia zamietla registráciu.

Alexandr Lukašenko Čítajte aj Bielorusi hlasujú v prvých voľbách od potlačenia masových protestov. Lukašenko postrašil vojskami NATO

Líderka exilovej opozície Sviatlana Cichanovská vyzvala bieloruských voličov, aby voľby bojkotovali a označila ich za „nezmyselnú frašku“.

Nezávislých pozorovateľov na voľby do Bieloruska tamojšie úrady nepozvali.

Lukašenko v nedeľu po odovzdaní hlasu vo voľbách oznámil svoj zámer uchádzať sa o svoje siedme funkčné obdobie v prezidentských voľbách, ktoré by sa v Bielorusku mali konať v roku 2025.

Globsec, Cihanovská Čítajte aj Čo by sa stalo, keby Lukašenko zomrel? Cichanovská má plán

Lukašenko je pri moci od roku 1994. V roku 2020 si ju upevnil zmanipulovanými voľbami a násilným zásahom proti opozícii, ktorá proti tomu protestovala v uliciach.

V Bielorusku sú už roky potlačené slobodné médiá i občianska spoločnosť. Bieloruská organizácia pre ľudské práva Viasna uviedla, že v krajine je zadržiavaných približne 1430 politických väzňov, z ktorých mnohí sú vo väzbe vystavení bitiu a mučeniu.

Alexandr Lukašenko a jeho ,,korunný princ"

Pozrite si, ako rástol Nikolaj, najmladší syn bieloruského vládcu Alexandra Lukašenka.

Fotogaléria
Bieloruský prezident sa rád ukazuje ako civilný...
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko so...
+8Alexandr Lukašenko so svojim najmladším synom...

Podľa bieloruského politológa Arcioma Šrajbmana z inštitútu Carnegie Russia Eurasia Center parlamentné voľby sú pre bieloruské vedenie príležitosťou vykonať „systémový test po masívnych protestoch a vážnom šoku z posledných prezidentských volieb a zistiť, či to funguje“. Bieloruský parlament bude podľa neho „sterilný“, keďže opozícia a všetky alternatívne hlasy boli eliminované.

Igor Lednik Bielorusko Čítajte aj Lukašenko sa nad ním nezľutoval. Chorý väzeň zomrel. Vysmievali sa mu, do sprchy ho nepúšťali
16 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #bielorusko #Matthew Miller