Dánsko uzavrelo vyšetrovanie: Nord Stream bol odpálený úmyselne. Ich závery sú absurdné, tvrdí Kremeľ

Dánska polícia v pondelok oznámila, že uzavrela vyšetrovanie sabotáže plynovodu Nord Stream v Baltskom mori. Skutok bol podľa nej úmyselný, avšak nebude nikoho trestne stíhať. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

26.02.2024 10:47 , aktualizované: 12:01
debata (67)
Sabotáž? Záhadné úniky plynu z Nord Streamu
Video

„Na základe vyšetrovania (dánske) orgány môžu skonštatovať, že sabotáž potrubí bola úmyselná. Zároveň nebol zistený dostatočný dôvod na začatie trestného stíhania… Polícia v Kodani sa tak rozhodla uzavrieť vyšetrovanie výbuchov,“ citujú z vyhlásenia dánskej polície agentúry AFP a Reuters.

Vyšetrovanie prípadu nedávno ukončilo aj Švédsko, a to s odôvodnením, že kauza nespadá do jeho jurisdikcie. Zhromaždené dôkazy však údajne odovzdalo Nemecku, ktoré sa k nim dosiaľ verejne nevyjadrilo.

nord stream Čítajte aj Švédska prokuratúra zastaví vyšetrovanie výbuchov na plynovodoch Nord Stream

Podmorské plynovody Nord Stream 1 a 2 spájajúce Rusko s Nemeckom poškodila v septembri 2022 séria výbuchov. Došlo k nim vo výlučných ekonomických zónach Švédska a Dánska. Do ovzdušia sa pri nich uvoľnilo obrovské množstvo metánu. Z poškodenia potrubí sa navzájom obvinili Rusko aj Západ.

Postoj Dánska je podľa Kremľa absurdný

Kremeľ v pondelok prostredníctvom svojho hovorcu Dmitrija Peskova kritizoval ukončenie dánskeho vyšetrovania sabotáže plynovodu Nord Stream v Baltskom mori.

„Táto situácia je takmer absurdná. Na jednej strane uznávajú, že došlo k úmyselnej sabotáži, ale na druhej strane sa s tým nejdú nikam pohnúť,“ povedal Peskov novinárom.

nord stream Čítajte aj Washington Post: Kľúčovú rolu pri sabotáži na Nord Stream zohral plukovník ukrajinskej armády
67 debata chyba
Viac na túto tému: #Dánsko #Baltské more #vojna na Ukrajine #Nord Steam