Navaľnyj mal byť údajne vymenený za agenta FSB

Tím spolupracovníkov ruského opozičného politika Alexeja Navaľného tvrdí, že v dňoch pred jeho smrťou bola dohoda o jeho výmene už v záverečnej fáze.

26.02.2024 14:00
Alexej Navaľnyj Foto: ,
Muž drží portrét s podobizňou ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného pred ruským veľvyslanectvom v Berlíne
debata (9)

Informovala o tom v pondelok agentúra AFP. Britská stanica BBC, ktorá túto správu priniesla tiež, poznamenala, že toto tvrdenie nateraz nedokáže potvrdiť z iných zdrojov.

Šéfka Medzinárodného Fondu boja proti korupcii (Anti-Corruption Foundation) Marija Pevčich v pondelok na sociálnych sieťach vyhlásila, že Navaľného tím pôsobiaci v exile dostal večer 15. februára potvrdenie o tom, že rokovania o výmene Navaľného sú v záverečnej fáze. Nasledujúci deň však bola ruskými väzenskými úradmi oznámená smrť Navaľného.

Video
Na proteste v Moskve zatkli lídra opozície Alexeja Navaľného (Archívne video)

„Doslova v tieto dni mal byť (Navaľnyj) vymenený,“ napísala na sieti X Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová s tým, že ruskému prezidentovi Vladimirovi „Putinovi bola predložená ponuka“.

Pevčich v pondelok v relácii strímovanej na platforme YouTube vyhlásila, že Navaľnyj bol vo väzenskej kolónii zabitý, aby sa zabránilo jeho výmene za agenta ruskej tajnej služby FSB Vadima Krasikova.

Krasikov si v Berlíne odpykáva doživotný trest za vraždu bývalého čečenského poľného veliteľa Zelimchana Changošviliho. „Putinovi bolo jasne povedané: Krasikov sa dá získať iba výmenou za Navaľného,“ uviedla Pevčich, podľa ktorej však Putin nebol ochotný zmieriť sa s tým, že by bol Navaľnyj prepustený na slobodu.

Zomrel líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj

Uväznený ruský opozičný politik zomrel vo väzenskom tábore. Navaľnyj bol považovaný za hlavného odporcu režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Fotogaléria
Alexej Navaľnyj
Na archívnej snímke z 6. septembra 2013 v...
+40Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj počas...

Putin však podľa Pevčich uvažoval tak, že ak je Západ „v zásade pripravený vymeniť Krasikova“, potom sa treba „zbaviť predmetu vyjednávania“. Pevčich vo videu na platforme YouTube doplnila, že sa diskutovalo o dohode o výmene Krasikova za Navaľného a dvoch občanov USA.

Aj nemecký denník Bild napísal, že Spojené štáty, Rusko a Nemecko diskutovali o výmene Navaľného a že politik sa údajne chystal na prepustenie. Na týchto rokovaniach sa podľa Bildu zúčastnili Moskva, Washington a Berlín. Putin chcel získať Krasikova a hovorilo sa, že výmenou zaňho prepustí Navaľného, napísal Bild.

Alexej Navaľnyj Čítajte viac Navaľnyj zomrel prirodzenou smrťou, tvrdí šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky

Putin o Krasikovovi hovoril aj nedávno v rozhovore s kontroverzným americkým novinárom Tuckerom Carlsonom. RFE/RL však dodala, že Putin pri tom priamo nespomenul Krasikovovo meno.

Podľa informácií, ktoré boli poskytnuté Mariji Pevčich po Navaľného smrti, návrh na takúto výmenu Navaľného za Krasikova Putinovi sprostredkoval ruský oligarcha Roman Abramovič.

Nápad na takúto humanitárnu výmenu sa zrodil v tíme Navaľného spolupracovníkov pred dvoma rokmi. Tento plán pomohol vymyslieť a zrealizovať známy investigatívny novinár Christo Grozev, ktorý hľadal a identifikoval agentov ruskej tajnej služby, za ktorých by bolo možné vymeniť nielen Alexeja Navaľného, ale aj ďalších politických väzňov.

Alexej Navaľnyj Čítajte viac Ruské úrady chcú tajný pohreb Navaľného, inak ho pochovajú vo väzení
9 debata chyba
Viac na túto tému: #agenti #FSB #Alexej Navaľnyj