Vojaci NATO na Ukrajinu? Česká ministerka o ničom nevie. Fiala: K mieru nikdy neviedlo zloženie zbraní

Nič také som nepočula ani nečítala, reagovala česká ministerka obrany Jana Černochová na vyjadrenie premiéra Roberta Fica, že niekoľko členských krajín NATO a Európskej únie zvažuje vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu na základe dvojstranných dohôd s touto východoeurópskou krajinou. Chce počkať na to, s čím príde premiér Peter Fiala z Paríža, kam dnes mieri na rokovania o podpore Ukrajiny.

26.02.2024 14:28 , aktualizované: 15:31
debata (59)

Český premiér pred odjazdom do Paríža médiám povedal, že Česko sa nechystá vyslať vojakov na Ukrajinu „Česká republika nebude vysielať žiadnych vojakov na Ukrajinu, ani zavádzať povinnú vojenskú službu,“ okomentoval Ficove výroky Fiala, ktorého citoval iDnes.cz.

Fico dnes uviedol, že niekoľko členských krajín NATO a EÚ zvažuje, že vyšlú svojich vojakov na Ukrajinu na základe dvojstranných dohôd. Dodal, že Slovensko sa do tohto projektu nezapojí. Aj predseda slovenskej snemovne Peter Pellegrini uviedol, že jednou z tém parížskej schôdzky bude možnosť, aby štáty na základe bilaterálnej dohody s Ukrajinou vyslali do tejto krajiny spolu s vojenskou technikou aj svojich vojakov. Zmieňoval sa o nich ako o obsluhe techniky.

Generál Macko o Macronovom samite, ktorý znepokojil Fica
Video

Černochová povedala, že minulý týždeň hovorila cez video s francúzskym ministrom obrany Sébastienom Lecornuom a diskutovali o všetkých možných formách podpory Ukrajiny. Išlo napríklad o možné zapojenie Francúzska do projektu na zháňanie munície pre Ukrajinu alebo odminovávaciu koalíciu. „Tieto veci sa určite budú riešiť v Paríži nielen na úrovni ministrov obrany, ale najvyšších hláv štátov,“ dodala.

SR Bratislava politika vláda 19. schôdza BAX Čítajte viac Premiér Fico po bezpečnostnej rade: NATO a EÚ zvažujú nasadenie vojakov na Ukrajine, my to odmietame

Ministerka doplnila, že nechce robiť súdy, kým nebudú k dispozícii závery parížskeho rokovania. „Chcem, aby sa európske krajiny konečne dohodli na skutočne silnej podpore Ukrajine. Ak bude v tom zmysle, že budeme viac na tých bezpečnostných opatreniach participovať, tak nebudem proti,“ povedala Černochová. O vyslaní vojakov nepočula. „Nič také som zatiaľ nečítala, nepočula. Počkám, s čím príde pán premiér, s čím nás zoznámi ako ministrov, možno Bezpečnostnú radu štátu, podľa toho budeme tie záležitosti ďalej diskutovať,“ uviedla.

Fico odmieta nasadenie slovenských vojakov na Ukrajine
Video

Fiala tiež uviedol, že Ficove vyjadrenia sa prejavia do rokovania V4. „So slovenským ani maďarským predsedom vlády v mnohých veciach nesúhlasím, diskutovať ale musíme, aby sme nezablokovali mnoho dôležitých vecí,“ povedal a dodal, že s Ficom v mnohých veciach nesúhlasí, rokovať s ním ale neprestane. Predseda českej vlády na brífingu zdôraznil, že má dlhodobo opačné názory ako jeho slovenský náprotivok. „Všetci si prajeme mier, k nemu vedie ale cesta len tak, že zabránime agresorovi útočiť. K mieru nikdy neviedlo zloženie zbraní a vzdanie sa agresorom. Máme s tým skúsenosti aj z našich krajín,“ povedal Fiala.

Dodal tiež, že všetky svoje názory na Ukrajinu povie Ficovi aj z očí do očí.

59 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #vojna na Ukrajine #Jana Černochová