Demonštrácia farmárov prebieha od skorých ranných hodín a v doobedňajších hodinách v blízkosti euroinštitúcií došlo aj k potýčkam medzi demonštrantmi, ktorí zapaľovali dovezené staré pneumatiky, drevené palety a smetné koše a za použitia poľnohospodárskej techniky fúkali posekanú slamu na policajtov. Tí odpovedali vodnými delami a demonštrantov, ktorí prelomili policajné zátarasy, rozháňali slzotvorným plynom.
V centre diskusií Rady EÚ pre poľnohospodárstvo je otázka príjmov v agrosektore. Zástupcovia 27 členských štátov eurobloku sa pokúsia dohodnúť na spôsoboch, ktoré zaručia náležité ohodnotenie pre výrobcov potravín.
Ministri si vypočujú návrhy Európskej komisie týkajúce sa rôznych administratívnych zjednodušení v agrosektore. Lagislatívny balík návrhov o odmeňovaní farmárov saočakáva o niekoľko týždňov – v marci.
„Potrebujeme lepšie odmeňovať farmárov za ich úsilie vynaložené v oblasti klímy a dovážaných obilnín,“ uviedol pred rokovaním Rady EÚ belgický federálny minister pre malé a stredné podniky a živnostníkov David Clarinval.
Upozornil, že ak sú zo strany eurokomisie potrebné krátkodobé opatrenia na riešenie súčasného stavu, vhodné tiež bude v strednodobom horizonte zaistiť lepšie odmeňovanie farmárov za úsilie, ktoré sa od nich vyžaduje mimo spoločnej poľnohospodárskej politiky. Spresnil, že ide o úsilie agrosektoru čeliť klimatickým zmenám a tiež situácii, keď Rusko v rámci svojej agresie na Ukrajine používa obilie ako zbraň proti Európanom a aj proti Ukrajincom.
Televízna stanica RTBF v pondelok informovala, že belgickému predsedníctvu v Rade EÚ bolo doručených od členských štátov okolo 500 návrhov, ktoré sa týkajú najmä zjednodušenia rôznych postupov pre farmárov.
Podľa RTBF belgické predsedníctvo a Európska komisia súhlasili s tým, že po stretnutí ministrov poľnohospodárstva prijmú delegáciu mladých farmárov, ktorým oznámia výsledky pondelňajších rokovaní ministrov, legislatívne plány eurokomisie a vypočujú si súbor ich požiadaviek.
Politický predstaviteľ Zjednotenej federácie chovateľských a farmárskych skupín (FUGEA) Timothée Petel v rámci protestov pre RTBF uviedol, že farmári požadujú „spravodlivé príjmy a ceny“.
„Sme späť, aby sme zopakovali našu požiadavku číslo jeden: zaručiť dôstojný príjem pre farmárov. Musíme zmierniť politiku voľného obchodu a dereguláciu trhu,“ uviedol s odkazom na politiku EÚ. Podľa jeho slov federácia od eurokomisie očakáva „rázne kroky“ v týchto otázkach a doterajšie opatrenia farmári považujú „z veľkej miery za nedostatočné“.
Čítajte viac Farmári po protestoch: Buď budú v Európe drahšie potraviny, alebo farmári neprežijú