Ako Rusi zničili prvý americký Abrams? Analytik kritizuje Ukrajincov

Žiadna zbraň nie je nezničiteľná, dalo sa očakávať, že padne aj elitný americký tank. Problém je, ako bol obrnenec zničený, a ako ho Ukrajinci nasadili do boja.

28.02.2024 11:26
debata (198)
Na Ukrajine bol zničený prvý americký Abrams
Video
Ruským okupačným silám sa na východe Ukrajiny podarilo zničiť prvý z tankov Abrams, ktoré Ukrajine dodali Spojené štáty. / Zdroj: X/Aussie Cossack

Ruským silám sa podarilo zničiť prvý z tankov Abrams, ktoré Ukrajine dodali Spojené štáty, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Moskva potvrdila pondelkovú správu úradníka ruskej okupačnej správy, že sa im podarilo zničiť americký tank M1A1. Ukrajinská armáda minulý týždeň oznámila, že tieto stroje nasadila v bojoch pri Avdijivke na východe krajiny. Správy bojujúcich strán o vzájomne spôsobených stratách nemožno bezprostredne overiť.

Podľa informácií portálu Forbes, tank zneškodnila jednotka 15. motostreleckej brigády zo Samary, takzvaným kamikadze dronom alebo inou formou leteckého útoku.

Na sociálnych sieťach sa objavil záber zrejme... Foto: Twitter/Kim Dotcom
abrams Na sociálnych sieťach sa objavil záber zrejme od ruského operatéra ovládajúceho prieskumný dron, ktorý zachytil zničenie amerického tanku Abrams na ukrajinskom fronte.

Pozorovateľ vojenskej spravodajskej služby OSINTtechnical poznamenal, že na zničenom tanku boli nasadené vyfukovacie panely, respektíve krycie panely na veži, ktoré po zásahu bránia posádku. Existuje teda šanca, že tankisti mohli úder prežiť.

Po likvidácii M1A1 sa nad ukrajinským velením vzniesla vlna kritiky pre spôsob jeho využitia. Poľský analytik Artur Micek kritizoval, ako obrancovia nasadili Abrams do boja. „Rozpaky, nie príkaz. Zničenie je príkladom nerozumnosti nejakého ukrajinského dôstojníka,“ komentoval na sociálnej sieti Twitter (X).

Ukrajina, Rusko, Charkov Čítajte aj 'Je to naša krajina a naše nebo.' Ukrajinci za tri dni zlikvidovali šesť ruských moderných lietadiel

Vymenoval niekoľko chýb, aké ukrajinské sily v poslednom čase robia, pri nasadzovaní tankov Abrams a Leopard 2. Sú vysielané do terénu bez protilietadlovej ochrany a fungujú bez podpory pechoty. Pracujú individuálne, idú do boja bez ‚metačov‘ mín a sú posielaní do boja bez vlastného prieskumu, napríklad dronmi. Predný pancier často nie je maskovaný a podľa všetkého sú vraj preplnené muníciou, komentuje Micek. Tanky sa tak stávajú ľahkou korisťou pre ruské drony.

Vypočujte si podcast denníka Pravda s vojenským analytikom Vladimírom Bednárom.

Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

Prvé tanky M1A1 Abrams dorazili na Ukrajinu v septembri 2023, pričom celkovo ich Kyjev z USA dostal 31. Šéf vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov vtedy uviedol, že ukrajinská armáda obrnencov nasadí do operácií s cieľom preraziť obranné línie nepriateľa, pripomenul denník Ukrajinska pravda.

Ruská armáda len za posledný týždeň prišla na tavrijskom fronte o 30 tankov a 104 obrnených vozidiel. Napísal na Telegrame veliteľ tavrijskej operačnej strategickej skupiny Oleksandr Tarnavskyj. „Intenzívne útočné akcie na tavrijskom fronte podnikajú denne pozdĺž takmer celej frontovej línie. Vďaka hrdinstvu a neuveriteľnej pohotovosti našich obrancov zabíjame Rusov a ich zálohy a ničíme ich techniku," uviedol Tarnavskyj.

Čo dokáže americký supertanks Abrams?
Video
Podľa odborníkov je to jeden z najlepších tankov, možno dokonca najlepší, na svete. Poľsko už v apríli podpísalo so Spojenými štátmi dohodu o dodávke 250 tankov M1A2 Abrams SEPv3. Kontrakt má hodnotu 4,75 miliardy dolárov. A hovorí sa, že len čo bude mať Poľsko prvé Abramsy, poľské tanky PT-91 by mohli zamieriť na Ukrajinu. Pozrite si Abramsy na videu US Army. / Zdroj: US Army
198 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #tank #vojna na Ukrajine #bojové vozidlo