Pripojí sa Podnestersko k Rusku? Separatistický región požiadal Putina o „ochranu“

Moldavský separatistický región Podnestersko požiadal Rusko o "ochranu". V rezolúcii sa uvádza, že predstavitelia tohto proruského odštiepeneckého regiónu požiadajú ruskú Radu federácie a Štátnu Dumu o "zavedenie opatrení na ochranu Podnesterska tvárou v tvár zvýšenému tlaku zo strany Moldavska", citovali miestne i ruské tlačové agentúry.

28.02.2024 12:44 , aktualizované: 17:31
debata (72)

V odštiepeneckom regióne dnes po prvý raz od roku 2006 zasadol parlament, Najvyššia rada. Ide len o siedme zasadanie zákonodarného zboru tejto medzinárodne neuznanej republiky vyhlásenej v septembri 1990.

Zaútočí Rusko z Podnesterska na Ukrajinu a Moldavsko?
Video

Na predchádzajúcom mimoriadnom zasadaní separatisti vyhlásili referendum o pripojení k Rusku, v ktorom drvivá väčšina zúčastnených hlasovala za. Existujú obavy, že v Podnestersku by sa mohol otvoriť nový front vo vojne Ruska s Ukrajinou. Ukrajinská armáda varovala, že Rusko by mohlo z Podnesterska zaútočiť na neďaleké ukrajinské prístavné mesto Odesa.

Miestny opozičný politik Gennadij Čorba už doobeda uviedol, že je „veľmi pravdepodobné“, že poslanci požiadajú o pripojenie Podnesterska k Rusku. Stalo by sa tak deň pred prejavom o stave krajiny, ktorý ruský prezident Vladimir Putin prednesie vo štvrtok pred oboma komorami ruského parlamentu.

Rusko v stredu oznámilo, že jeho prioritou je ochrana obyvateľov Podnesterska, ktoré v ten istý deň požiadalo Moskvu o ochranu pred tlakom Moldavska.

Kišiňov požiadavku svojho odštiepeneckého regiónu označil za propagandistické vyhlásenia. „Ochrana záujmov obyvateľov Podnesterska, našich krajanov, je jedna z priorít,“ uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Moldavsko Čítajte viac Má Rusko šancu, aby v Moldavsku pripravilo puč? Odpovedá expert

Samozvaná Podnesterská republika, ktorú ovládajú proruskí separatisti, sa nachádza na juhovýchode Moldavska pri hraniciach s Ukrajinou. Existujú obavy, že v Podnestersku by sa mohol otvoriť nový front vo vojne Ruska s Ukrajinou. Ukrajinská armáda varovala, že Rusko by mohlo z Podnesterska zaútočiť na neďaleké ukrajinské prístavné mesto Odesa.

Poľský premiér Donald Tusk uviedol, že napätá situácia v moldavskom separatistickom regióne Podnestersko je nebezpečná pre celý región.

„Problém Moldavska a Podnesterska nie je nový a hrozba ruskej intervencie alebo prinajmenšom nejakej provokácie je tam niečo dlhotrvajúce. Nie som prekvapený. Ale ukazuje to, aká nebezpečná je situácia nielen pre Ukrajinu,“ povedal Tusk novinárom.

Stevo Pendarovski Čítajte viac Situácia eskaluje. Putin zrušil dekrét pre Podnestersko, Macedónsko čelí bombovým hrozbám

V marci 1992 vypukla krátka vojna medzi separatistami a prozápadnou moldavskou vládou, ktorá si vyžiadala stovky mŕtvych. Vláda v Kišiňove následne udelila Podnestersku rozsiahlu autonómiu – región má teraz vlastnú menu (podnesterský rubeľ), bezpečnostné zložky a pasy.

Autonómia však separatistom nestačila a ďalej trvajú na nezávislosti. Vznikol tak tzv. zamrznutý konflikt, akých je v postsovietskom priestore niekoľko.

V Podnestersku, ktoré je podľa medzinárodného práva súčasťou Moldavska, je od vojny rozmiestnených okolo 1 500 ruských vojakov. Väčšina z odhadovaných 465-tisíc obyvateľov hovorí po rusky a mnohí z nich majú aj moldavské, ruské či ukrajinské občianstvo.

Rusko podporuje tento región ekonomicky a politicky, vrátane bezplatných dodávok plynu. Od vypuknutia konfliktu s Ukrajinou je však táto spolupráca narušená.

V marci 2023 proruskí separatisti obvinili Ukrajinu, že vykonala neúspešný pokus o atentát na ich vodcu. Minulý týždeň ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že Ukrajina plánuje vojenský útok na Podnestersko, neposkytlo však o tom žiadne dôkazy.

72 debata chyba
Viac na túto tému: #Podnestersko