Rusku unikli dokumenty o jadrových zbraniach. Neváha ich použiť skôr, ako si Západ myslí

Prah pre použitie taktických jadrových zbraní je v Rusku oveľa nižší, ako verejne vyhlasujú ruskí predstavitelia, uviedol portál Financial Times (FT) s odvolaním sa na uniknuté tajné dokumenty, ktoré získal.

28.02.2024 12:30
debata (252)

Kritériá pre prípadnú jadrovú reakciu siahajú od počiatočnej fázy konfliktu s veľkou svetovou mocnosťou, vpád nepriateľa na ruské územie až po konkrétnejšie spúšťacie mechanizmy, ako je zničenie 20 percent ruských strategických raketových ponoriek, vyplýva z 29 dokumentov z rokov 2008 až 2014.

Jadrové zbrane? Aj Putin má niekoho, na kom mu záleží, hovorí Japonka, ktorá prežila Hirošimu
Video
Teruko Jahataová ako osemročná prežila v Hirošime výbuch americkej atómovej bomby. Čo odkazuje ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorého režim sa od invázie na Ukrajinu atómovkami vyhráža? / Zdroj: Pravda

Uniknuté materiály obsahujú scenáre vojnových hier a prezentácie pre dôstojníkov námorníctva, ktoré pojednávajú o princípoch použitia jadrových zbraní. Podľa jedného scenára, v ktorom bola nacvičovaná reakcia na prípadnú čínsku inváziu, môže Rusko odpovedať taktickým jadrovým úderom na druhú vlnu ofenzívy čínskej armády.

Vypočujte si podcast denníka Pravda s vojenským analytikom Vladimírom Bednárom.

Podcast si môžete vypočuť aj cez obľúbené aplikácie.

V školiacej prezentácii pre dôstojníkov námorníctva sú stanovené širšie kritériá pre prípadné použitie jadrových zbraní. Patrí medzi ne vylodenie nepriateľa na ruskom území, porážka jednotiek zodpovedných za ochranu hraníc alebo bezprostredný útok nepriateľa s použitím konvenčných zbraní. Dokumenty naznačujú, že hranicou by mohla byť kombinácia faktorov, kedy straty, ktoré utrpia ruské jednotky, „nezvratne povedú k ich neschopnosti zastaviť rozsiahlu nepriateľskú agresiu“.

Iskander, atómovky, jadrové zbrane Čítajte aj Rusko sa pripravuje na atómový útok. Vedci vyrobili podrobný simulátor pre armádu

Medzi ďalšie možné podmienky patrí zničenie 20 percent ruských raketových ponoriek, 30 percent jadrových ponoriek, troch alebo viacerých krížnikov, troch leteckých základní alebo súčasný útok na primárne a záložné pobrežné veliteľské centrá.

Podľa dokumentov by ruská armáda mohla použiť taktické jadrové zbrane tiež pre širokú škálu účelov, vrátane „odrazenia štátu od použitia agresie“ alebo „eskalácie konfliktu k zastaveniu agresie“.

Svet sa rozpráva o atómovkách. Čo je jadrová triáda USA?
Video
Od ruskej vojny proti Ukrajine, Moskva pravidelne vyťahuje jadrovú kartu. Odborníci tvrdia, že cieľom Kremľa je zastrašiť Západ, aby vojensky nepomáhal Kyjevu. "Máme všetky scenáre, ktoré by mohol ruský prezident Vladimir Putin použiť,“ povedal nedávno pre televíziu CNN vysokopostavený predstaviteľ americkej armády, ktorý chcel zostať v anonymite. USA sa pri stratégii atómového odstrašenia opierajú o takzvanú jadrovú triádu. Tvoria ju strategické bombardéry, jadrové ponorky a medzikontinentálne balistické rakety. Pozrite si jadrovú triádu na videu Pentagónu / Zdroj: Pentagón

„Je to prvýkrát, čo sme videli, že sa takéto dokumenty dostali na verejnosť,“ povedal Alexander Gabujev, riaditeľ Carnegieho strediska, ktorý sa zaoberá euroázijským regiónom a Ruskom. „Ukazujú, že operačný prah pre použitie jadrových zbraní je pomerne nízky, ak požadovaný výsledok nemožno dosiahnuť konvenčnými prostriedkami,“ do­dal.

Kremeľ sa k uniknutým dokumentom nevyjadril. Podľa odborníkov sú pre ruskú vojenskú doktrínu stále relevantné.

Missiles Overhaul Čítajte aj Ruská hrozba silnie. USA plánujú umiestniť v Británii jadrové zbrane

Materiály získané novinármi majú pripraviť ruské jednotky na situácie, v ktorých by krajina mohla použiť jadrové zbrane, nie vytvoriť súbor pravidiel pre ich použitie, povedal Jack Watling z londýnskeho think-tanku Royal United Services Institute (RUSI). Podľa neho bude na použitie jadrových zbraní potrebné politické rozhodnutie.

Obraz ruského imperátora Alexandra III na...
Ruský prezident Vladimir Putin v strede a...
+9Novopostavená jadrová ponorka Cár Alexander III...
252 debata chyba
Viac na túto tému: #jadrové zbrane #vojna na Ukrajine