Jourová: V EÚ šíria ruské naratívy iba dve vlády - slovenská a maďarská

Podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová v rozhovore pre týždenník Politico vyzvala členské krajiny EÚ, aby sa pred blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu viac chránili pred ruskou propagandou, a upozornila, že vlády Maďarska a Slovenska používajú v prípade vojny na Ukrajine naratívy Moskvy.

28.02.2024 14:27
Věra Jourová Foto: ,
Podpredsedníčka Európskej komisie a komisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová
debata (81)

Politico v stredu na svojej webovej stránke pripomenul, že Jourová, „vyzbrojená“ údajmi o ruských dezinformačných kampaniach a novým zákonom EÚ na podporu slobody médií, sa vydáva na „pracovnú cestu za demokraciu“ po krajinách EÚ, aby presadila ich koordinovanejší postup v boji proti dezinformáciám. V stredu navštívi Fínsko a na budúci týždeň Taliansko.

Poľský minister zahraničia vyškolil v OSN Rusko
Video
Robert Fico, Ján Podmanický, parlament Čítajte viac Českí politici sú znepokojení Slovenskom. Môže sa stať druhým Maďarskom, tvrdí Jourová

V rozhovore pre Politico upozornila, že ruská propaganda našla ochotných šíriteľov vo väčšine krajín EÚ, pričom poukázala na krajne pravicovú stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD) a spresnila, že naratívy Moskvy šíria dokonca aj niektoré vlády. Podľa jej slov je to prípad Maďarska a Slovenska.

„Kremeľ nemôže priamo ovplyvniť mysle a srdcia európskych ľudí. Potrebuje na to domácich zástupcov,“ uviedla Jourová.

Podľa vlastných slov je najviac znepokojená tým, ako AfD preberá ruskú rétoriku, lebo ak sa Nemecko obráti chrbtom k Ukrajine a EÚ, Európania budú mať veľký problém.

iPhone 12, mobil, smartfón Čítajte viac Rusko rozsieva hnev a dezinformácie cez 50-tisíc trollov. Nemci odhalili masívnu kampaň Kremľa

„Rusko je majstrom propagandy. Majú stratégiu pre každú krajinu vrátane plánov, kam zamerať úsilie o zasahovanie. Majú nejakú analýzu nákladov a výnosov, myslím tým, že majú veľmi dobre spočítané, kam investovať. A v Nemecku by to mohla byť úspešná investícia s veľkým dopadom na celú Európu,“ upozornila.

Politico pripomína, že strana AfD vyzýva na okamžité prímerie na Ukrajine, aby Nemecko užšie spolupracovalo s Moskvou, zastavilo dodávky zbraní, zrušilo sankcie a začalo opäť dovážať ruský plyn.

Jourová skonštatovala, že ak vo väčšine krajín eurobloku šíria ruské naratívy opozičné alebo mimoparlamentné strany, neplatí to pri Maďarsku a Slovensku. „Existujú dve krajiny, kde počúvame ruské príbehy od vlád. Je to Maďarsko a Slovensko,“ spresnila.

Čo na Ficove ponosy na právny štát hovorí eurokomisárka? (Archívne video)
Video
radev Čítajte viac EÚ začala intenzívny boj proti vojnovej propagande Ruska. Podporuje nezávislé ruské a bieloruské médiá

Podľa jej slov vinu na úspešnom šírení ruskej propagandy majú čiastočne aj politici. Niektorí z nich Rusku uľahčili situáciu tým, že ospravedlňujú a propagujú alternatívne médiá, ktoré preberajú a opakujú témy pripravené v Kremli.

„Vidíme nový trend, že niektorí politici používajú alternatívne médiá namiesto uznávaných tradičných médií a verejnoprávnych médií,“ opísala situáciu.

Jourová tvrdí, že jeden príbeh šírený alternatívnymi kanálmi je obzvlášť silný a je to krátky odkaz: „Chceme mier“. „Všetci chceme mier. Ale nesmie to byť mier za cenu ústupkov. Heslo ‚Chceme mier‘ prichádzajúce z Kremľa znamená: ‚Prestaňte podporovať Ukrajinu‘,“ odkázala komisárka.

Fico, Danko, Pellegrini Čítajte viac Foreign Policy: Fico nie je ďalší Orbán, nie je taký proruský
81 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #Věra Jourová #ruská propaganda