Eurokomisia odblokovala Poľsku peniaze zadržiavané pre obavy o právny štát, kvôli bývalej vláde

Európska komisia Poľsku formálne uvoľnila zhruba 137 miliárd eur, ktoré blokovala pre pochybnosti ohľadom právneho štátu v krajine. Informovala o tom v tlačovej správe Európska komisia, ktorá v uplynulých rokoch za vlády národnokonzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) výplatu peňazí z niektorých fondov pre Poľsko zmrazila kvôli podkopávaniu nezávislosti justície.

29.02.2024 12:57 , aktualizované: 13:10
debata (1)
Expert o voľbách v Poľsku: S politikou Fica a Orbána k Rusku nebude V4 fungovať
Video
O voľbách v Poľsku hovorí český politológ z Karlovej Univerzity Josef Mlejnek.

Komisia oznámila, že odblokovala zhruba 60 miliárd eur z úniového fondu na obnovu ekonomík po pandémii covidu-19 a zhruba 76,5 miliardy eur z fondu, ktorý je určený na vyrovnávanie životnej úrovne medzi úniovými štátmi.

Sikorski, Zelenskyj Čítajte aj VIDEO: Poľský minister zahraničných vecí vyškolil v OSN Rusko

Oznámený krok sa podľa agentúry AP očakával po tom, ako predsedníčka EK Ursula von der Leyenová minulý týždeň sľúbila „dobré správy“ pre súčasnú poľskú vládu liberálneho premiéra Donalda Tuska odmenou za jeho úsilie o zrušenie opatrení, ktoré zaviedla predchádzajúca vláda a ktoré boli v rozpore s princípmi Únie v oblasti justície.

Dnešný krok potvrdil zmenu vo vzťahoch medzi komisiou a Varšavou. Tie boli vyostrené od roku 2015, keď sa PiS dostala k moci a začala zavádzať reformy, ktoré podľa kritikov podriaďovali poľské súdnictvo politickej kontrole.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Európska komisia #Eurokomisia