Katalánskeho expremiéra Puigdemonta vyšetrujú za terorizmus

Španielsky najvyšší súd vo štvrtok oznámil, že sa rozhodol začať vyšetrovanie bývalého katalánskeho premiéra Carlesa Puigdemonta za teroristické trestné činy súvisiace s hnutím Demokratické cunami, ktoré organizovalo protesty voči neúspešným snahám o nezávislosť Katalánska z roku 2017. Súd nevylúčil, že Puigdemonta bude v prípade potreby aj trestne stíhať.

29.02.2024 15:31
Puigdemont Foto:
Katalánsky expremiér Carles Puigdemont.
debata

V rovnakej kauze je vyšetrovaný aj poslanec katalánskeho parlamentu Rubén Wagensberg.

Hnutie Demokratické cunami začalo s protestnými akciami v októbri 2019 v reakcii na odsúdenie 13 vodcov boja za nezávislosť Katalánska. V deň vynesenia rozsudku, 14. októbra, tisíce aktivistov na niekoľko hodín obsadili letisko v Barcelone, čo si vyžiadalo zrušenie viac ako 100 letov. Počas stretov medzi políciou a demonštrantmi utrpelo zranenia 115 ľudí.

Carles Puigdemont Čítajte viac Na Sardínii zadržali bývalého katalánskeho premiéra Puigdemonta

Podľa najvyššieho súdu mohol byť spáchaný trestný čin „pouličného terorizmu“. Cieľom protestov bolo „podkopať zákon a poriadok, vážne narušiť pokoj, spôsobiť vážne narušenie fungovania medzinárodnej organizácie alebo vyvolať pocit teroru v obyvateľstve alebo jeho časti“.

Súd tiež uviedol, že „existujú dôkazy poukazujúce na účasť Carlesa Puigdemonta na vyšetrovaných udalostiach“.

V Katalánsku sa po neúspešnom referende za nezávislosť z októbra 2017 a po odsúdení miestnych politikov konalo mnoho zhromaždení a protestných pochodov, ktoré sa neraz skončili násilnosťami. Demonštranti okrem toho opakovane blokovali aj cesty a železničné trate, spájajúce Španielsko s Francúzskom.

Snahy o nezávislosť Katalánska vyvolali v Španielsku najhoršiu politickú krízu za posledné desaťročia.

debata chyba
Viac na túto tému: #Carles Puigdemont