S Navaľným sa prišli rozlúčiť siahodlhé davy, ľudia skandovali. Ruský režim zatýkal

Rakvu s telom zosnulého ruského opozičného vodcu Alexeja Navaľného priviezli do moskovského chrámu za potlesku ľudí, ktorí sa v okolí začali schádzať od skorého rána. Najmenej 57 ľudí zadržali bezpečnostné zložky v rôznych ruských mestách

01.03.2024 08:23 , aktualizované: 21:45
debata (686)

Ako informovala britská stanica BBC, potlesk a skandovanie „Navaľnyj!“ alebo „Alexej!“ sprevádzali aj vnášanie rakvy do chrámu, ktorý je zasvätený ikone Bohorodičky Zmierni môj žiaľ, kde sa konajú pohrebné obrady.

Príbuzní a priatelia sa lúčia zo zosnulým...
Zamestnanci vynášajú truhlu s pozostatkami...
+19Ľudia sa zhromažďujú pred pravoslávnym chrámom,...

Pred chrám v moskovskej štvrti Marjino prišli aj veľvyslanci viacerých štátov Európskej únie a ambasádorka USA Lynne Tracyová.

Podľa britskej stanice BBC je prítomná aj Jekaterina Duncovová a Boris Nadeždin, ktorí sa nedávno neúspešne pokúsili zaregistrovať sa ako kandidáti volieb ruského prezidenta.

Julija Navaľná hovorí o Rusku bez Putina a sľúbila pokračovať v boji svojho mŕtveho muža
Video
Zdroj: YouTube A. Navaľného

Nadeždin v rozhovore pre stanicu Rádio Sloboda (RFE/RL) priznal, že „dnešok na jednej strane tragický deň: lúčime sa s vynikajúcou osobnosťou, ktorá sa stala symbolom doby. Na druhej strane je tu nádej, že nakoniec bude všetko dobré. A Rusko bude mierumilovné a slobodné, ako o tom Alexej sníval“.

Boris Nadeždin, Rusko, Moskva, ruské voľby Čítajte aj Rusov oslovuje protivojnový postoj. Putinov opozičník získava masívnu podporu

So zosnulým sa prišiel rozlúčiť aj opozičný politik Jevgenij Rojzman, ktorý svojho času pôsobil ako primátor mesta Jekaterinburg – vtedy jediný opozičný primátor v celom Rusku.

Grigorij Javlinskij, v ktorého strane Jabloko Navaľnyj začal svoju politickú kariéru, dal v piatok prednosť rozlúčke s bývalým predsedom vlády Sovietskeho zväzu Nikolajom Ryžkovom konanej v centre Moskvy.

Pred pohrebnými obradmi sa pred chrámom zhromaždili tisíce ľudí – ich zástup mal dĺžku najmenej dva kilometre, uviedla BBC.

Navaľného blízky spolupracovník Ivan Ždanov informoval, že polícia postupne začala časť týchto ľudí púšťať do areálu chrámu, nie do chrámu samotného.

Alexej Navaľnyj bol pochovaný na Borisovskom cintoríne v Moskve. Na telegrame to uviedol politikov spolupracovník Ivan Ždanov, ktorý v príspevku opäť obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že Navaľného zabil.

Navaľného rakvu do hrobu uložili za zvukov skladby My Way amerického speváka Franka Sinatru a hudby z amerického filmu Terminátor.

„Alexej považoval film Terminátor 2 (Deň zúčtovania) za najlepšiu snímku na svete. Na jeho pohrebe zahrali hudbu z poslednej scény,“ napísal na telegrame Navaľného tím a príspevok doplnil o video.

Navaľného manželka Julija a ich deti Daša a Zachar na pohrebe neboli, podobne ako ani najbližší Navaľného spolupracovníci, ktorí od rozpútania vojny na Ukrajine žijú v exile. Keďže veľká časť z nich je v Rusku vyhlásená za tzv. zahraničných agentov alebo stíhaná pre šírenie údajných dezinformácií o ruskej armáde, v Rusku by im hrozilo zadržanie.

Julija Navaľná zverejnila na svojich sociálnych sieťach video s vyznaním, ktorým sa s manželom lúčila: ďakovala mu „za 26 rokov absolútneho šťastia. Áno, aj za posledné tri roky šťastia“, aj za to, že ju vždy podporoval a rozosmieval „aj z väzenia“ a že na ňu vždy myslel.

„Neviem, ako bez teba žiť,“ doplnila, ale prisľúbila, že sa pokúsi konať tak, aby na ňu mohol byť hrdý. „Neviem, či to zvládnem, ale skúsim to,“ dodala Navaľná, ktorej vyznanie manželovi sa končí slovami: „Milujem ťa naveky. Odpočívaj v pokoji“.

Po uložení rakvy do hroby boli v okolí cintorína stále stovky ľudí, z ktorých niektorí skandovali okrem iného „Nie vojne,“ uviedol ruskojazyčný server BBC.

Borisovský cintorín sa dnes podľa oficiálneho rozpisu mal zatvoriť o 17.00 h moskovského času (15.00 h SEČ). Okolitými ulicami ale aj po tejto hodine prúdili davy ľudí, z ktorých niektorí prišli zo zhruba 2,5 kilometra vzdialeného priestranstva pred chrámom Ikony Matky Božej, kde sa konala pieta za Navaľného. Po tom, čo sa rakva s telom po krátkom obrade vydala k cintorínu, zamierila procesia trúchliacich rovnakou trasou. Tisíce ľudí vykrikovali protivojnové heslá aj Navaľného meno.

V rôznych mestách Ruska ľudia v piatok prinášajú kvety, sviečky a fotografie Alexeja Navaľného k pamätníkom obetiam politických represií.

Zomrel líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj

Uväznený ruský opozičný politik zomrel vo väzenskom tábore. Navaľnyj bol považovaný za hlavného odporcu režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Fotogaléria
Alexej Navaľnyj
Na archívnej snímke z 6. septembra 2013 v...
+40Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj počas...

Navaľného tím vyzval ľudí, aby prišli na jeho pohreb. Nie je však jasné, koľko ľudí príde. Navaľného spolupracovník Leonid Volkov sa pre BBC Newshour vyjadril, že sa obáva toho, čo sa môže počas pohrebu stať. „Obávam sa, že zajtra možno očakávať prekvapenia… úprimne povedané, keď teraz hovorím, neviem, či skutočne umožnia ľuďom rozlúčiť sa s Alexejom,“ povedal vo štvrtok a dodal, že tím sa obáva aj toho, že môžu vzniknúť problémy s kostolom, kde sa má uskutočniť bohoslužba.

Alexej Navaľnyj Čítajte viac Navaľnyj mal byť údajne vymenený za agenta FSB

Fotografie ukazujú zvýšenú policajnú prítomnosť pri kostole aj cintoríne. Kanál RusNews na platforme Telegram informoval, že na pouličných lampách v okolí cintorína nainštalovali bezpečnostné kamery. Ruskí policajti tiež postavili ohradenie na ceste od stanice moskovského metra ku kostolu. Prichádzajú aj vozidlá pre prepravu zatknutých, píše server Mediazona.

„Neznámi ľudia volali márniciam a vyhrážali sa im, ak budú súhlasiť, že vezmú Alexejovo telo,“ cituje Jarmyšovú spravodajský portál BBC.

Macron ocenil odvahu Rusov, ktorí sa prišli rozlúčiť s Navaľným

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok ocenil odvahu Rusov, ktorí si prišli uctiť zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného počas jeho pohrebu v Moskve. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Prísť a prejaviť úctu Alexejovi Navaľnému si vyžadovalo odvahu,“ uviedol Macron na sociálnej sieti X a dodal, že tisíce Rusov tak urobili. „Je to jeho odkaz,“ dodal prezident.

Ruský režim opäť zatýkal

Ruská polícia zadržala v piatok na území krajiny najmenej 131 ľudí, ktorí si na pietnych akciách uctili zosnulého opozičného lídra, vyplýva z údajov ľudskoprávnej organizácie OVD-Info.

Podľa spomenutej skupiny 16 ľudí zadržali v sibírskom meste Novosibirsk a ďalších 10 osôb zadržali pri kladení kvetov v Jekaterinburgu. Desiatku ľudí vrátane nemenovaného opozičného politika zadržali aj v Moskve a 14 osôb bolo zatknutých vo Voronežskej oblasti.

Podľa OVD-Info ďalšie osoby, ktoré sa „previnili“ tým, že sa prišli rozlúčiť s Navaľným, zadržali aj v Čeľabinsku, Omsku, Vladikavkaze, Soči, Petrohrade, Nižnom Novgorode, Kazani a Ulan-Ude.

Niektorí ľudia skončili v policajných vozidlách po tom, čo položili kvety na pamiatku Navalného. Vo Voronežskej oblasti bolo zadržaných niekoľko ľudí smerujúcich do Moskvy, kde sa chceli rozlúčiť s Navaľným, píše portál. Niektorých zadržaných bezpečnostné zložky medzitým prepustili.

Kremeľ varoval pred postihom za nepovolené zhromaždenia v deň pohrebu opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorý zomrel vo väzení. V Moskve sa chystá posledná rozlúčka a pohreb. Pri kostole, kde sa obrad má konať, už stojí kilometrový front ľudí, ktorí sa prišli s Navaľným rozlúčiť, uviedli spolupracovníci opozičného predáka, ktorí na internete vysielajú priamy prenos. Na mieste sa podľa nich zišlo už viac ako tisíc ľudí.

„Upozorňujeme, že existuje zákon a ten je potrebné dodržiavať. Akékoľvek nepovolené zhromaždenia porušia zákon. A tí, ktorí sa ich zúčastnia, ponesú zodpovednosť, opäť v súlade s platnými zákonmi,“ vyhlásil hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov podľa agentúry TASS. Podľa nej sa hovorcu vyjadrenia týkalo výziev, aby v deň pohrebu ľudia prišli k spontánne vytvoreným pamätníkom Navaľného.

Poskytnúť zhodnotenie Navaľného ako politika hovorca odmietol. Dodal, že nemá čo povedať Navaľného rodine, napísala agentúra Reuters.

Najmenej dvoch ľudí vrátane opozičného politika zadržali počas a po piatkovom pohrebe zosnulého lídra ruskej opozície v Moskve. Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na ďalšie médiá.

Niekoľko ľudí bolo zadržaných aj v mestách Jekaterinburg a Novosibirsk v centrálnej časti Ruska. Tamojšie úrady sa k záležitosti verejne nevyjadrili.

Vladimir Putin Čítajte viac Z kritikov vojny už nebudú v Rusku len väzni, ale aj nemajetní bezdomovci. Volodin: Zdochnú ako psy

S najznámejším kritikom režimu ruského vodcu Vladimira Putina sa prišli rozlúčiť tisícky ľudí. Učinili tak napriek tomu, že by mohli čeliť postihom zo strany ruských úradov, ktoré sa snažia potlačiť akúkoľvek opozíciu voči Kremľu.

Okolo chrámu, ktorý je zasvätený ikone Bohorodičky Zmierni môj žiaľ sú zátarasy, hliadkovala polícia vrátane jazdnej. Policajti hliadkovali aj na strechách okolitých budov. V blízkosti boli odstavené policajné dodávky, ktorými zvyknú prevážať zadržaných.

Príslušníci poriadkovej polície strážia... Foto: SITA/AP
Navaľnyj Príslušníci poriadkovej polície strážia priestor pred chrámom, kde sa uskutoční posledná rozlúčka s ruským opozičným politikom Alexejom Navaľným.

Polícia hliadkuje aj na najbližšej stanici metra a legitimuje ľudí, ktorí z nej vychádzajú s kvetmi. Od stanice metra k chrámu vedie koridor z policajných zátarás.

Tím zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného aj niekoľko hodín pred jeho pohrebom čelil organizačným ťažkostiam.

Belgium EU Foreign Ministers Čítajte aj Navaľná sa odmieta zaoberať Medvedevovými statusmi, duchovní vyzývajú Kremeľ aby rodine vydal telo

Navaľného smrť v trestaneckej kolónii za polárnym kruhom oznámili úrady 16. februára. Navaľného rodina a spolupracujúci podozrievajú ruského prezidenta Vladimira Putina, že svojho najvýraznejšieho kritika nechal zavraždiť. Kremeľ tieto nariekania odmieta.

Russia Navalny Čítajte viac Navaľného tím ponúka 20-tisíc eur za informácie, ktoré objasnia politikovu smrť

Skupina právnikov a ľudskoprávnych aktivistov Prvé oddelenie varovala na sociálnych sieťach ľudí chystajúcich sa ísť na pohreb, aby boli ostražití. Upozornila na provládnych aktivistov, ktorí sa môžu správať ako provokatéri, aj na možné zatýkanie. „Zostaňte mimo radar bezpečnostných zložiek – v dňoch po pohrebe nepoužívajte verejnú dopravu a nežiadajte o papierovanie,“ uviedla skupina. Ľudia by tiež podľa nej nemali so sebou mať predmety s fotografiou Navaľného alebo symbolom jeho protikorupčnej nadácie, ktorú v Rusku vyhlásili za extrémistickú.

Rusi boli dojatí, ale nie odovzdaní

Na pohrebe panovala atmosféra smútku, dojatia, prítomní ľudia ale neboli odovzdaní, povedal pre ČTK súčasný vedúci českého veľvyslanectva v Moskve Jiří Čistecký. Ten sa pohrebu na Borisovskom cintoríne na juhovýchodnom okraji ruskej metropoly zúčastnil spolu s niekoľkými málo ďalšími predstaviteľmi zastupiteľských úradov. Podľa Čisteckého rozsah bezpečnostných opatrení okolo cintorína potvrdzuje, že ruský režim má strach z vlastných občanov.

„Podarilo sa nám tam dostať len niekoľkým veľvyslancom,“ uviedol Čistecký, podľa ktorého museli diplomati prísť hodinu pred plánovaným časom pohrebu a na cintorín prejsť rámami. „Päť minút po nás to zavreli a nikoho dovnútra nepúšťali,“ dodal Čistecký, ktorý je zástupcom veľvyslanca v Rusku Vítězslava Pivoňku, ktorý už niekoľko mesiacov býva v Česku.

Julija Navaľná Čítajte aj Navaľná: EÚ musí byť inovatívna, aby porazila Putina, prestaňte byť nudní. Musí zaplatiť za svoje činy

Pri cintoríne sa podľa diplomata zhromaždilo odhadom štyri až päť tisíc ľudí, a to za „masívnej“ prítomnosti polície. „Celý priestor (cintorína) bol hermeticky uzavretý,“ povedal Čistecký.

„Bola to atmosféra smútku, dojatia,“ povedal ČTK diplomat, podľa ktorého ale rozhodne nebolo z davu cítiť odovzdanie.

„Dnešná rozlúčka s Alexejom Navaľným ukazuje, že obyčajným ľuďom nie je ľahostajné, čo sa v Rusku deje. Je tichým, ale jasným odkazom nesúhlasu s pomermi v Rusku,“ dodal Čistecký vo vyhlásení českého ministerstva zahraničných vecí. „Rozsah bezpečnostných opatrení potvrdzuje, že ruský režim má strach z vlastných občanov,“ dodal.

686 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Alexej Navaľnyj