Francúzski poľnohospodári zablokovali v Paríži cesty vedúce k Víťaznému oblúku

Francúzski farmári v piatok skoro ráno traktormi a balíkmi sena zablokovali dopravu okolo Víťazného oblúka v centre Paríža. Deklarovali, že cieľom ich protestu je "záchrana francúzskeho poľnohospodárstva". Ako uviedol spravodajský web France Info, polícia počas akcie zadržala 13 osôb.

01.03.2024 11:07
debata (1)

Na proteste na námestí Place de l'Étoile sa zúčastňuje asi 150 farmárov. Počas blokády farmári položili aj veniec k večnému ohňu pod Víťazným oblúkom na počesť svojich kolegov, ktorých finančné problémy dohnali k samovražde. Ich pamiatku si farmári uctili minútou ticha a pokľaknutím.

Farmári protestujú aj v Bruseli. Obkľúčili sídla Európskej únie
Video
Archívne video.

Združenie poľnohospodárov Coordination rural na začiatku svojej akcie deklarovalo, že „symbolicky a pokojne“ preberá kontrolu nad Víťazným oblúkom.

paríž Čítajte viac Desiatky nahnevaných francúzskych farmárov predčasne vtrhli na poľnohospodársky veľtrh v Paríži

Na sieti X vo svojom vyhlásení uviedlo, že ide o výkrik na „záchranu“ poľnohospodárstva vo Francúzsku. Podľa vyhlásenia poľnohospodári žiadajú „rýchle opatrenia na záchranu 45 percent fariem, ktoré sú vo finančnej tiesni.“

Netradičné dronové zábery na protest farmárov v Bratislave
Video
Archívne video.

AFP doplnila, že francúzski farmári pokračujú v blokovaní ciest, podpaľovaní pneumatík a obliehaní supermarketov a tvrdia, že potrebujú ďalšie opatrenia, aj keď vláda už sľúbila reformy v poľnohospodárskom sektore.

protest farmárov Čítajte viac Farmárske protesty dorazili na Slovensko. Hrozí generálny štrajk?

Poľnohospodári v celej Európe už niekoľko týždňov protestujú proti príliš obmedzujúcim environmentálnym pravidlám, konkurencii v podobe lacného dovozu z krajín mimo Európskej únie a proti svojim nízkym príjmom, pripomenula vo svojej správe agentúra AFP.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #protest farmárov