EÚ pošle úradu pre palestínskych utečencov len časť z 82 miliónov eur, píše Reuters

Európska komisia odloží platbu 82 miliónov eur pre Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA). Napísala to agentúra Reuters s odvolaním sa na dobre informované zdroje.

01.03.2024 11:59 , aktualizované: 21:33
unrwa
Izraelskí vojaci pri vstupe do sídla UNRWA, kde armáda objavila tunely pod agentúrou OSN, ktoré podľa armády používali militanti Hamasu na útoky na jeho sily počas pozemnej operácie v Gaze, štvrtok 8. februára 2024.
debata (11)

Komisia, na ktorej v dôsledku obvinení niektorých zamestnancov úradu z účasti na teroristickom útoku proti Izraelu tlačia niektoré členské štáty Európskej únie, vyplatí UNRWA iba časť peňazí a ďalšie chce uvoľňovať po splátkach.

APTOPIX Israel Palestinians Čítajte viac Tucet teroristov v službách OSN. Odpyká si to celá Gaza?

Izrael v januári obvinil 12 z celkových 13 000 zamestnancov úradu v Pásme Gazy, že sa vlani 7. októbra zúčastnili na útoku pod vedením hnutia Hamas, pri ktorom radikáli na juhu Izraela povraždili 1 200 ľudí a asi 250 uniesli ako rukojemníkov. Viaceré členské štáty EÚ vrátane Nemecka či Francúzska pre obvinenia pozastavili financovanie agentúry.

Izraelské tanky v uliciach mesta Gaza 14....
Dym stúpa po izraelskom bombardovaní v meste...
+18Palestínčania prehľadávajú trosky budov v meste...

EÚ mala ako tretí najväčší darca UNRWA vyplatiť spomínanú sumu v týchto dňoch, podľa aktuálnych informácií Reuters však uvoľní len jej časť. Vedenie agentúry predtým uviedlo, že pre nedostatok peňazí bude musieť UNRWA obmedziť alebo pozastaviť svoju činnosť. To by podľa šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella ďalej zhoršilo kritickú humanitárnu situáciu v oblasti, kde sú v dôsledku izraelskej ofenzívy vysídľované státisíce ľudí.

USA začnú do Pásma Gazy zhadzovať humanitárnu pomoc, oznámil Biden

Spojené štáty začnú v najbližších dňoch zo vzduchu zhadzovať humanitárnu pomoc do Pásma Gazy. Oznámil to v piatok americký prezident Joe Biden. Vo štvrtok bolo podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze riadeného Hamasom zabitých najmenej 115 Palestínčanov a viac ako 750 zranených. Dav Palestínčanov sa pokúsil dostať k humanitárnemu konvoju a neďaleké izraelské jednotky spustili do ľudí paľbu. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AP a Reuters.

Biden povedal, že prísun pomoci do Pásma Gazy nie je ani zďaleka dostačujúci. Washington podľa jeho slov urobí všetko, čo je v jeho silách, aby sa do Gazy dostalo viac potrebnej pomoci.

„V najbližších dňoch sa pripojíme k našim priateľom v Jordánsku a ďalším, ktorí (do Pásma Gazy) zo vzduchu zhadzujú potraviny a zásoby,“ uviedol americký prezident v Bielom dome, kde hostil taliansku premiérku Giorgiu Meloniovú. USA sa podľa jeho slov budú snažiť otvoriť ďalšie trasy na prísun humanitárnej pomoci vrátane možného námorného koridoru.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Palestína #Hamas #Pásmo Gazy #UNRWA #útok na Izrael