Ľudia znova prichádzajú k hrobu Navaľného. Kvety prišli položiť aj jeho matka a svokra

K hrobu na Borisovskom cintoríne v Moskve, kde bol v piatok pochovaný ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj, prichádzajú ľudia s kvetmi aj v sobotu. S odvolaním sa na sociálne siete v Rusku o tom informovala britská stanica BBC.

02.03.2024 11:46
navaľný hrob, ľudmila navaľná Foto:
Matka Alexeja Navaľného Ľudmila a matka politikovej manželky Julije na Borisovskom cintoríne v Moskve. 2.3.2024
debata (9)

Zverejnila aj fotografiu, ktorá pri návšteve hrobu zachytáva matku Alexeja Navaľného Ľudmilu a matku politikovej manželky Julije.

Ako je známe, Navaľného manželka a ich deti Daša a Zachar na pohrebe neboli, podobne ako ani najbližší Navaľného spolupracovníci, ktorí od rozpútania vojny na Ukrajine žijú v exile. Keďže veľká časť z nich je v Rusku vyhlásená za tzv. zahraničných agentov alebo stíhaná pre šírenie údajných dezinformácií o ruskej armáde, v Rusku by im hrozilo zadržanie.

Príbuzní a priatelia sa lúčia zo zosnulým...
Zamestnanci vynášajú truhlu s pozostatkami...
+19Ľudia sa zhromažďujú pred pravoslávnym chrámom,...

Podľa reakcie jedného z diskutérov na sociálnych sieťach, ktorý na Borisovský cintorín zavítal v sobotu ráno, v okolí areálu hliadkuje veľa príslušníkov bezpečnostných zložiek a ulicu vedúcu k cintorínu lemujú policajné zátarasy.

Na cintorín sa však dá vojsť bez problémov a zostať pri Navaľného hrobe ľubovoľne dlho. Policajti sa správajú „adekvátne“, napísal diskutér, pričom dodal, že pri vchode sú rámy na detekciu kovov. „Je tu veľa kvetov, ľudia stále prichádzajú,“ informoval.

Medzičasom stanica BBC s odvolaním sa na správy očitých svedkov uviedla, že neznáme osoby v noci na sobotu zlikvidovali spontánne vznikajúce pietne miesta, ktoré sa objavili vo štvrti Marjino, kde sa v piatok v miestnom chráme konali pohrebné obrady za Navaľného.

Navaľnyj, pohreb, Moskva, rakva Čítajte viac S Navaľným sa prišli rozlúčiť siahodlhé davy, ľudia skandovali. Ruský režim zatýkal

Tieto pomníčky boli vo dvoroch domových blokov. Ľudia tam kvety a fotografie politika, ktorý zomrel vo väzenskom tábore, zastokávali do kôp odhrnutého snehu, ak už v chladnom počasí nevydržali v zástupe čakať na možnosť podísť až k Navaľného hrobu na Borisovskom cintoríne.

Ako vyplýva z reakcií na sociálnych sieťach, na príležitosť dostať sa na cintorín ľudia v piatok v zástupoch čakali až do 21.00 – 21.30 h miestneho času.

Zadržali viac ako sto ľudí

V deň pohrebu ruského opozičného politika Navaľného bolo v rôznych mestách Ruska zadržaných viac ako 100 ľudí. V sobotu o tom informovala britská stanica BBC, ktorá sa odvolala na údaje ľudskoprávneho projektu OVD-Info monitorujúceho počty zadržaných počas protestov a poskytujúceho im právnu pomoc.

OVD-Info spresnil, že k 01.15 h moskovského času bolo v súvislosti s Navaľného pohrebom v 19 ruských mestách zadržaných najmenej 104 ľudí.

Väčšina zadržaní – viac ako 20 – sa odohrala v meste Novosibirsk. V Moskve v piatok policajti zaistili 15 ľudí, pričom noc na sobotu na policajnom oddelení v okrese Marjino strávili tri osoby. Ďalší zadržaný bol cez noc ponechaný na policajnom oddelení vo štvrti Bratejevo, v ktorej sa nachádza Borisovský cintorín, kde bol Navaľnyj pochovaný.

Julija Navaľná hovorí o Rusku bez Putina a sľúbila pokračovať v boji svojho mŕtveho muža
Video
Zdroj: Youtube A.Navaľného

V sibírskom meste Omsk bolo zadržaných 15 ľudí a desať ich hlásia z Jekaterinburgu. V Kazani polícia zadržala najmenej osem osôb, pričom sedem z nich trávilo noc v cele policajného zaistenia. Päť zadržaných hlásili z mesta Voronež, po štyroch v Astrachani a Nižnom Novgorode, tri osoby v Petrohrade. K zadržaniam došlo aj v Murmansku, Čeľabinsku, Vladikavkaze, Ulan-Ude a ďalších mestách.

Podľa úradov Navaľnyj zomrel 16. februára vo väzenskom tábore za polárnym kruhom. Ruská väzenská služba tvrdí, že mu po prechádzke prišlo náhle nevoľno, stratil vedomie a oživiť sa ho nepodarilo väzenským zdravotníkom ani privolaným záchranárom.

V jeho úmrtnom liste sa uvádza, že zomrel prirodzenou smrťou. Príbuzní a spolupracovníci Navaľného, ako aj západní politici vinia z politikovej smrti ruského prezidenta Vladimira Putina.

Julija Navaľná Čítajte viac Navaľná: EÚ musí byť inovatívna, aby porazila Putina, prestaňte byť nudní. Musí zaplatiť za svoje činy

Po Navaľného smrti jeho príbuzní a podporovatelia niekoľko dní žiadali ruské vedenie i samotného Putina o vydanie tela, aby ho mohli dôstojne pochovať. Napokon sa tak stalo až minulú sobotu 24. februára.

Pohrebný obrad sa uskutočnil v piatok 1. marca v chráme zasvätenom ikone Bohorodičky Zmierni môj žiaľ v moskovskej štvrti Marjino, kde Navaľnyj s rodinou býval. Pochovaný je na Borisovskom cintoríne v susednej štvrti Bratejevo.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Alexej Navaľnyj