Pokračovanie článku: Blanár rokoval s Lavrovom. Opozícia to kritizuje, Fico hovorí o vyváženej politike

Opozícia stretnutie kritizuje

Stretnutie šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára (Smer) s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom považuje opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) za zvrat dlhodobého zahraničnopoli­tického smerovania Slovenska a krok proti politike EÚ. Stretnutie kritizujú aj KDH, SaS a líder hnutia Slovensko Igor Matovič.

„Minister Blanár sa stretol s hlavným diplomatom štátu, ktorý označuje Slovenskú republiku za svojho nepriateľa, ktorý napadol susedný štát a ktorého predstavitelia naznačujú, že Ukrajinou by sa ich ťaženie nemuselo skončiť,“ uviedol v stanovisku poslanec parlamentu Tomáš Valášek (PS). Myslí si, že pre predstaviteľov Smeru zrejme ide o predvolebnú hru na voličov obdivujúcich Rusko. „Potvrdili tým, že súčasná vláda už Slovensko nevidí na Západe, ale vidí sa skôr v autoritatívnom smerovaní a v nadbiehaní diktátorským režimom,“ zdôraznil.

PS dúfa, no neočakáva, že Blanár stretnutie využil na diskusiu o mieri s jedinou stranou, ktorá ho môže priniesť kedykoľvek. Hnutie tvrdí, že stačí, ak Rusko stiahne svojich vojakov. Poslanec Ivan Štefunko (PS) dodal, že stretnutie je zradou našej zahraničnopoli­tickej orientácie.

Miloš Zeman a Viktor Orbán Čítajte aj Fico aj Orbán v Prahe navštívili politických priateľov, Zeman ich ponúkol jednohubkami

Podpredseda KDH Marián Čaučík sa pýta, či Blanár Lavrovovi povedal to, čo hovorí doma – že Slovenská republika podporuje Ukrajinu ako mierovú, demokratickú, teritoriálne celistvú krajinu v medzinárodne uznaných hraniciach. Čaučíka tiež zaujíma, či Blanár ruskému ministrovi povedal, že vidí perspektívu Ukrajiny v EÚ a že Slovensko podporuje mierové aktivity vrátane iniciatívy prezidenta Ukrajiny vedúce k čím skoršiemu začatiu mierových rokovaní.

Čaučík dodal, že ruská strana mala potvrdiť pripravenosť obnoviť vzťahy so Slovenskom na medziparlamentnej úrovni, v kultúrnej, humanitárnej a vojenskej pamiatkovej oblasti. „Som presvedčený, že slovenská strana by na obnovenie takýchto vzťahov mala pristúpiť až po tom, ako ruská strana stiahne svoje vojská z okupovaných území Ukrajiny,“ uviedol v stanovisku.

Matovič tvrdí, že stretnutie je v súlade s „nemorálkou“ Blanára. Myslí si, že ruská propaganda premiérovi Robertovi Ficovi (Smer) pomáhala počas uplynulých troch rokov a v predvolebnej kampani. Označil preto toto stretnutie za poďakovanie a povinnú jazdu. Fico nám podľa neho robí v Európe hanbu.

V4, Peter Pellegrini, Markéta Pekarová Adamová, Miloš Vystrčil Čítajte aj Pellegrini v Prahe na V4: S Ukrajincami sme mali priateľské rokovania, naše vojenské možnosti sa vyčerpali

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) označila stretnutie Blanára s Lavrovom za nepriateľské gesto voči našim spojencom. Podľa poslanca Juraja Krúpu si Blanár podáva ruku s jedným z najbližších ľudí ruského prezidenta Vladimira Putina „Stretnutie Juraja Blanára s človekom, ktorý je okrem iného na sankčných zoznamoch, je len dôkazom toho, že Ficova vláda nás ťahá na Východ,“ myslí si poslanec. Po krokoch vlády Roberta Fica sa podľa liberálov Slovensko ocitá v čoraz väčšej medzinárodnej izolácii.

„Robert Fico preberá rétoriku ruskej propagandy a miesto spolupráce s našimi partnermi v EÚ a NATO pochlebuje Kremľu a Putinovi. Bohužiaľ, tu už nejde len o narušené vzťahy vo V4 a s Európskou komisiou, ale stretnutie Blanára s Lavrovom je jasné nepriateľské gesto voči našim spojencom,“ vraví predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling. Predseda hnutia Slovensko, ktorý otázku o predmetnom stretnutí dostal od médií na tlačovej besede, skonštatoval, že sa vôbec nečuduje. „Je to v súlade s ich nemorálkou, ktorou sa v živote riadia," vyjadril sa. Dodal, že on sám by si z pozície ministra zahraničných vecí demokratického štátu s Lavrovom ruku nepodával.

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Juraj Blanár #Sergej Lavrov #vojna na Ukrajine