Izrael zväčša súhlasil s rámcovou dohodou o prímerí v Pásme Gazy

Izrael zväčša súhlasil s rámcovou dohodou o prímerí a prepustení zadržiavaných rukojemníkov v Pásme Gazy. Teraz je rozhodujúce vyjadrenie palestínskeho militantného hnutia Hamas, ktorého delegácia by mala podľa médií pricestovať do Káhiry na nedeľňajšie rokovania. Pre agentúru AFP to v sobotu uviedol nemenovaný predstaviteľ USA, píše TASR.

02.03.2024 22:16
Izrael Palestínčania Gaza Foto: ,
Palestínčania prehľadávajú trosky zničených obytných budov po izraelskom leteckom útoku na pásmo Gazy v utečeneckom tábore v meste Nusseirat 29. februára 2024.
debata

„Máme rámcovú dohodu. Izraelčania ju viac-menej prijali,“ citovala AFP zdroj z administratívy amerického prezidenta Joea Bidena. „Teraz je na ťahu Hamas,“ dodal.

Podľa predstaviteľa by sa prímerie mohlo začať už v sobotu, ak by Hamas s súhlasil s prepustením vymedzenej skupiny zraniteľných rukojemníkov – chorých, zranených, starších ľudí a žien.

Zdôraznil, že prímerie nastane, ak Hamas vyrieši túto poslednú otázku. Táto dohoda podľa iného zdroja predpokladá, že Hamas prepustí 42 rukojemníkov výmenou za palestínskych väzňov v Izraeli.

Biely dom ešte minulý týždeň uviedol, že oslobodenie rukojemníkov „by viedlo k okamžitému a trvalému prímeriu v Gaze na obdobie najmenej šiestich týždňov“.

Izrael Palestína Hamas Vojna humanitárna pomoc Čítajte viac Americké lietadlá zhodili humanitárnu pomoc pre civilistov v Gaze

Americkí predstavitelia podľa AFP dúfajú, že dohoda o prímerí by vytvorila priestor pre „trvalejšie“ mierové riešenie medzi Izraelom a Hamasom.

Zdroj blízky Hamasu povedal, že delegácia tohto hnutia predloží svoju „oficiálnu odpoveď“ na návrh, ktorý bol koncom februára vypracovaný na medzinárodných rokovaniach v Paríži za účasti Izraela, USA, Egypta aj Kataru. AFP vo svojej správe citovala egyptské médiá, podľa ktorých budú rokovania o prímerí pokračovať v nedeľu v Káhire.

Vyjednávači sa pokúšajú dohodu sprostredkovať ešte pred začiatkom ramadánu – moslimského pôstneho mesiaca. Ten sa v závislosti od lunárneho kalendára začína 10. alebo 11. marca.

Washington aj Dauha vyjadrili nádej, že prímerie by mohlo vojsť do platnosti už v budúcom týždni. Prezident USA Biden však vo štvrtok povedal, že dosiahnutie dohody bude trvať dlhšie. V ten deň totiž prišlo o život približne 100 ľudí počas rozdávania humanitárnej pomoci Palestínčanom v Gaze.

debata chyba
Viac na túto tému: #Hamas #Pásmo Gazy #útok na Izrael