739. deň: Rusko podľa Britov utrpelo vo februári najväčšie denné priemerné straty od začiatku invázie

Priemerný denný počet mŕtvych a zranených v ruských silách na Ukrajine bol minulý mesiac najvyšší od začiatku vojny pred dvoma rokmi. Vo svojom najnovšom spravodajskom hlásení o vojne na Ukrajine to uviedlo britské ministerstvo obrany. Ruské priemerné straty podľa neho vo februári predstavovali 983 ľudí denne.

03.03.2024 05:55 , aktualizované: 20:44
ukrajina, vojna, vojak, mínomet Foto: ,
Ukrajinskí príslušníci 28. samostatnej mechanizovanej brigády strieľajú z 122 mm mínometu smerom k ruským pozíciám na frontovej línii neďaleko Bachmutu, Donecká oblasť, Ukrajina. 3. marca 2024.
debata (306)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 739 dní
  • Sobotný dronový útok na Odesu si vyžiadal už dvanásť obetí vrátane detí
  • Ruská armáda hlási zničenie 38 dronov nad anektovaným Krymom
  • Útok na ukrajinské mesto Kurachove si vyžiadal 16 zranených
  • Rusko vo februári utrpelo najväčšie denné priemerné straty od začiatku invázie, tvrdí Británia
Zničili sme slovenskú Zuzanu na ukrajinskom fronte, tvrdia Rusi
Video
Vojaci Ukrajinskej národnej gardy simulujú...
Vojaci Ukrajinskej národnej gardy simulujú...
+8Vojak Ukrajinskej národnej gardy počas...
odesa, dron, vojna, bytovka, ukrajina Čítajte viac 738. deň: Ruský dron zasiahol bytovku v Odese, zahynulo najmenej sedem ľudí. Zelenskyj žiada viac systémov protivzdušnej obrany

20:44 Počet obetí ruského útoku na obytný dom v juhoukrajinskej Odese z noci z piatka na sobotu dnes stúpol na dvanásť. Oznámil to šéf správy Odeskej oblasti Oleh Kiper po tom, čo záchranári našli telá dvoch detí, brata a sestry.

Po útoku dronov na prístavné mesto Odesu sa zrútila časť niekoľkopodlažného bytového domu, v ktorého troskách počas dňa záchranári postupne nachádzali ďalšie obete. Na dnešok bol v Odese vyhlásený deň smútku.

Najskôr počas dneška členovia záchranných tímov z trosiek vyslobodili telá batoľaťa a ženy, neskôr mŕtveho deväťročného chlapca a jeho o rok mladšiu sestru, informoval Kiper podľa portálu Ukrajinská pravda.

Ruskojazyčný servis BBC píše, že zomrela matka týchto súrodencov a jej manžel. Obaja boli členmi ukrajinskej armády a mali spolu sedemmesačnú dcéru. Tá tiež prišla o život. Dnes večer sa pátracie a záchranné práce skončili.

zväčšiť Na fotografii, ktorú poskytla ukrajinská... Foto: SITA/AP, Ukrainian Emergency Service
vojna na Ukrajine, Odesa Na fotografii, ktorú poskytla ukrajinská pohotovostná služba, záchranári v sobotu 2. marca 2024 odstraňujú sutiny na mieste zničenej bytovky po ruskom útoku v Odese na Ukrajine.

19:30 Ruský prezident Vladimir Putin sa zverejnením odpočúvaného rozhovoru vysokopostavených predstaviteľov nemeckého letectva o Ukrajine snaží zasiať v krajine rozkol, uviedol nemecký minister obrany Boris Pistorius. „Je to o využití tejto nahrávky na našu destabilizáciu a znepokojenie,“ podotkol. Zároveň uviedol, že ide o „hybridný útok Ruska“ a vyjadril nádej, že „Putinovi sa to nepodarí“.

y Boris Pistorius Čítajte viac Uniknutá nahrávka rozhovoru dôstojníkov je súčasťou ruskej informačnej vojny, povedal Pistorius

18:28 Šestnásť ľudí utrpelo zranenia pri ruskom útoku na mesto Kurachove v Doneckej oblasti. Dvaja zranení sú v kritickom stave. Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda.

„Kurachove bolo dnes popoludní napadnuté – nepriateľ zasiahol samotné centrum mesta a poškodil najmenej 15 obytných budov,“ napísal na komunikačnej platforme Telegram gubernátor Doneckej oblasti Vadym Filaškin. Ako dodal, prvé správy naznačujú, že Rusi použili riadenú leteckú bombu.

15:58 Priemerný denný počet mŕtvych a zranených v ruských silách na Ukrajine bol minulý mesiac najvyšší od začiatku vojny pred dvoma rokmi. Ako informuje spravodajský portál Ukrajinská pravda, vo svojom najnovšom spravodajskom hlásení o vojne na Ukrajine to uviedlo britské ministerstvo obrany. Ruské priemerné straty podľa neho vo februári predstavovali 983 ľudí denne.

Ruská federácia od začiatku invázie na Ukrajinu podľa Londýna pravdepodobne stratila viac ako 355-tisíc vojakov, či už v dôsledku smrti alebo zranení.

Zvýšenie denných priemerných strát je takmer určite v dôsledku záväzku Ruska k masívnej opotrebovávacej vojne. „Hoci je to nákladné z hľadiska ľudských životov, výsledný efekt zvýšil tlak na pozície Ukrajiny naprieč frontovou líniou,“ konštatuje britské ministerstvo.

13:12 Počet obetí ruského útoku na obytný dom v ukrajinskej Odese z noci z piatka na sobotu stúpol na desať. Oznámil to dnes šéf správy Odeskej oblasti Oleh Kiper po tom, čo záchranári našli ďalšie telá, naposledy matky a dieťaťa. Taktiež v noci na dnes musel byť vo viacerých oblastiach napadnutej krajiny vyhlásený letecký poplach.

Útok dronmi na prístavnú Odesu v sobotu spôsobil zrútenie časti niekoľkopodlažného bytového domu, v ktorého troskách počas dňa záchranári postupne nachádzali jednotlivé obete. Na dnešok bol v Odese vyhlásený deň smútku.

„Telo ďalšieho mŕtveho batoľaťa našli vedľa tela ženy. Podľa predbežných odhadov dieťa nemalo ani rok. Záchranári pokračujú v prehľadávaní sutín,“ uviedol Kiper na platforme Telegram. Úrad ukrajinského generálneho prokurátora uviedol, že osemmesačné dieťa je jedným z troch detí, ktoré pri útoku zahynuli.

Ešte v noci na dnes ukrajinské úrady uvádzali osem obetí útoku v Odese. Podľa Kipera nimi boli traja muži vo veku 35, 40 a 54 rokov, dve ženy vo veku 73 a 31 rokov a dve deti vo veku štyri mesiace a tri roky.

12:10 Litovský colný úrad oznámil, že všetci s vozidlami registrovanými v Rusku musia do 11. marca prehlásiť svoje autá v Litve alebo opustiť krajinu a Európsku úniu. Po tomto termíne vodiči áut s ruskou registráciou čelia pokute a konfiškácii vozidla. Informuje o tom spravodajský portál Kyiv Independent.

Nariadenie má výnimku, ktorá platí pre ruských občanov cestujúcich do ruskej exklávy Kaliningrad alebo z nej so zjednodušeným tranzitným dokladom. Títo vodiči môžu prechádzať cez Litvu, pokiaľ ich cesta nepresiahne 24 hodín a vo vozidle je registrovaný vodič.

Litva, Lotyšsko a Estónsko vlani v septembri zakázali vstup vozidiel registrovaných v Rusku po odporúčaní Európskej komisie. Po odporúčaní svoje zákazy ruských vozidiel zaviedli aj Poľsko a Fínsko.

11:30 Súdny proces s bývalým predsedom Najvyššieho súdu SR Štefanom Harabinom by sa mal na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku začať 25. marca.

Štefan Harabin Čítajte viac Harabin sa postaví pred špecializovaný súd, za vyjadrenia k vojne na Ukrajine

10:48 Ruské bezpečnostné sily celú noc zasahovali proti údajným radikálom v autonómnej republike Ingušsko na juhu Ruska. Informovali o tom dnes ruské štátne médiá. Úrady v oblasti zaviedli protiteroristické opatrenia.

Počas prehľadávania jednej z obytných budov v meste Karabulak v sobotu radikáli začali strieľať po príslušníkoch bezpečnostných zložiek, uviedla agentúra Interfax s odvolaním sa na ruský Národný protiteroristický výbor. „Príslušníci poriadkových zložiek, ktoré dorazili na miesto, sa stretli so zločincami,“ uviedol Interfax.

Ruská agentúra RIA Novosti uviedla, že ráno prebiehali „aktívne opatrenia“ na „neutralizáciu“ radikálov. Zavedený bol „protiteroristický režim“, ktorý dáva úradom väčšie právomoci na obmedzenie pohybu a komunikácie ľudí. Ľudia z okolia dejiska udalostí boli evakuovaní, informoval ďalej Interfax.

Severokaukazské Ingušsko, je najmenším regiónom Ruska, vkliesneným medzi Severným Osetskom a Čečenskom. Žije tu približne pol milióna ľudí. Takmer desať rokov do roku 2017 ruské bezpečnostné sily v Ingušsku potláčali ozbrojené povstanie vedené islamistickými skupinami zo samotného Ingušska a tiež z Dagestanu a Čečenska.

9:42 Ukrajinské vzdušné sily tvrdia, že v sobotu zostrelili ruskú stíhačku Su-34. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda.

Veliteľ ukrajinských vzdušných síl generálporučík Mykola Oleščuk na komunikačnej platforme Telegram napísal, že na východe Ukrajiny vystrelili protilietadlové riadené strely proti dvom ruským lietadlám, Su-34 a Su-35. „Východné velenie letectva potvrdilo, že stíhací bombardér Su-34 bol zničený. Bohužiaľ, len Su-34. Pokračujeme v porážke okupantov!“ vyjadril sa.

Ukrajinské vzdušné sily aj 1. marca informovali, že sa ruské lietadlo Su-34 pokúšalo zaútočiť na ukrajinské pozície na východe s riadenými bombami, ale zostrelili ho. Vo februári ukrajinské sily podľa ministerstva obrany zostrelili 13 ruských lietadiel.

9:10 V zahraničných bankách, najmä v Európe a Spojených štátoch, má dnes Rusko uložené finančné rezervy vo výške asi 262 miliárd eur. Už dva roky s nimi nemôže narábať, lebo po agresii voči Ukrajine mu jeho účty v cudzine zmrazili. Američania teraz naliehajú, aby sa Rusom tieto finančné prostriedky skonfiškovali a poskytli Ukrajine, ale európske štáty si na taký rázny krok netrúfajú. Podľa nich by to bolo protiprávne.

Vladimir Putin, vojna na Ukrajine, karneval Čítajte viac Príde Rusko o majetok v zahraničných bankách? Američania ho chcú skonfiškovať a poskytnúť Ukrajine

8:36 Sobotňajší dronový útok na juhoukrajinské mesto Odesa si podľa najnovšej bilancie vyžiadal najmenej deväť obetí. Informovala o tom v nedeľu britská stanica BBC, ktorá sa odvolala na vyhlásenie ukrajinskej záchrannej služby.

Telo deviatej obete záchranári objavili v nedeľu ráno pod troskami deväťposchodového domu, ktorý sa po zásahu ruského dronu čiastočne zrútil.

Medzi obeťami sú podľa úradov aj dve deti vo veku tri roky a štyri mesiace. Najmenej deväť ľudí utrpelo zranenia. V Odese a Odeskej oblasti je nedeľa vyhlásená za deň smútku za zabitých v dôsledku ruského útoku.

Obete na životoch z radov civilistov a ani samotný dronový útok na Odeskú oblasť ruská armáda ani ministerstvo obrany nekomentovali, doplnila BBC.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom tradičnom videopríhovore zverejnenom v noci na nedeľu na sociálnych sieťach pripomenul, že také útoky, k akému došlo v Odese, nemajú vojenský zmysel. „Ide o teror, ktorého cieľom je výlučne ničenie životov, výlučne zastrašovanie ľudí,“ zdôrazunil.

Doplnil, že „svet vie, že teroru sa dá brániť. Svet má dostatok systémov protivzdušnej obrany, systémov ochrany proti šáhidom (dronom iránskej výroby) a raketám“.

Opäť upozornil, že meškanie dodávok zbraní pre Ukrajinu vrátane systémov protivzdušnej obrany na ochranu obyvateľov Ukrajiny vedie práve k takýmto stratám. „Zoznam detí, ktorým Rusko berie životy, neustále rastie,“ zdôraznil Zelenskyj.

Kritizoval, že v situácii, keď ide o ľudské životy, partneri Ukrajiny „vedú vnútropolitické hry alebo spory, ktoré obmedzujú našu obranu“.

„Nedá sa to pochopiť. S týmto sa nedá súhlasiť. A nebude možné zabudnúť – svet si to zapamätá,“ vyhlásil Zelenskyj. „Ruský teror musí prehrať. To je zásadné,“ prízvukoval.

6:00 Ruská protivzdušná obrana nad Krymom v noci na nedeľu zničila 38 ukrajinských bezpilotných lietadiel, uviedla s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany agentúra TASS. Agentúra Reuters predtým informovala o správach o viacerých silných explóziách v oblasti mesta Feodosija na Kryme a tiež uzavretí cestnej dopravy na Krymskom moste.

Doprava na moste, ktorým je Krym spojený s pevninským Ruskom, bola prerušená na niekoľko hodín a obnovená okolo 4:40 miestneho času (2:40 SEČ), uviedli na telegrame Ruskom dosadení činitelia. Úrady dočasne obmedzili dopravu tiež v okolí prístavu mesta Feodosija.

Na sociálnych sieťach sa objavili zábery, na ktorých je vidieť jeden z výbuchov a počuť paľbu. Moskva tvrdí, že sa jej podarilo zničiť všetky bezpilotné lietadlá.

O správach o výbuchoch píše tiež ruskojazyčná verzia BBC, ktorá ale rovnako ako Reuters uvádza, že to zatiaľ nebola schopná overiť.

Krymský most, ktorým je polostrov spojený s pevninským Ruskom, bol rovnako ako prístavné mesto od ruského útoku na Ukrajinu z februára 2022 niekoľkokrát terčom ukrajinských útokov. Rusko ukrajinský Krym nelegálne anektovalo v roku 2014.

5:55 Počet obetí ruského útoku na ukrajinskú Odesu z noci z piatka na sobotu stúpol na osem. S odvolaním sa na miestne úrady to v nedeľu napísala agentúra Ukrinform, podľa ktorej sú medzi mŕtvymi aj dve deti a tri ženy. Taktiež v noci na nedeľu musel byť vo viacerých oblastiach napadnutej krajiny vyhlásený letecký poplach.

„V súčasnosti vieme o ôsmich mŕtvych. Traja muži vo veku 35, 40 a 54 rokov, dve ženy vo veku 73 a 31 rokov a dve deti,“ uviedol šéf odeskej oblastnej správy Oleh Kiper, podľa ktorého sa teraz našlo aj telo ďalšej ženy, ktorá ale ešte nebola identifikovaná. Zabitým deťom boli štyri mesiace a tri roky veku.

Útok dronmi na prístavnú Odesu spôsobil zrútenie časti niekoľkopodlažného bytového domu, v ktorého troskách počas dňa záchranári postupne nachádzali jednotlivé obete.

306 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine