740. deň: Ukrajinskí hackeri nabúrali servery ruského ministerstva obrany. Ukoristili mnohé tajné dokumenty

Hlavné spravodajské riaditeľstvo ministerstva obrany Ukrajiny (HUR) tvrdí, že spustilo kybernetický útok na ruské ministerstvo obrany. Kybernetickí špecialisti získali počas útoku prístup k „veľkému počtu dokumentov utajovaných služieb“ vrátane príkazov, správ a pokynov. „Získané informácie nám umožňujú vytvoriť kompletnú štruktúru systému ruského ministerstva obrany a jeho jednotiek,“ uviedlo HUR na Telegrame. Doplnilo tiež, že analýza získaných údajov „pomohla identifikovať generálov, ďalších vysokopostavených riadiacich predstaviteľov“.

04.03.2024 06:10 , aktualizované: 22:07
ukrajinská rozviedka, ruské dokumenty, kyberútok Foto:
Hlavné oddelenie spravodajstva Ministerstva obrany Ukrajiny oznámilo úspech svojich kyberšpecialistov, ktorí získali prístup do serverov ruského ministerstva obrany.
debata (885)

Najdôležitejšie udalosti

Ukrajincom by sa zišli. Vrtuľníky Apache sú zabijakmi tankov
Video
Zoznámte sa s lovcami tankov americkej armády v Európe. Vrtuľníky Apache sú nasadené v Nemecku. Zdroj: NATO
Ukrajinskí príslušníci 28. samostatnej...
Ukrajinský príslušník 28. samostatnej...
+9Ukrajinský príslušník 28. samostatnej...
ukrajina, vojna, vojak, mínomet Čítajte viac 739. deň: Rusko podľa Britov utrpelo vo februári najväčšie denné priemerné straty od začiatku invázie

22:07 Biely dom v pondelok označil uniknutý záznam rozhovoru vysokopostavených predstaviteľov nemeckej armády o vojne na Ukrajine za „transparentný pokus“ zo strany Ruska zasiať rozkol medzi západných spojencov Kyjeva.

Vladimir Putin Čítajte viac Únik nahrávky z Nemecka je podľa Bieleho domu pokus Ruska rozdeliť západných spojencov Kyjeva

19:00 Litva sa pripojí k českej iniciatíve, ktorej cieľom je nákup delostreleckej munície pre Ukrajinu z krajín mimo Európskej únie. Po telefonáte s českým premiérom Petrom Fialou to dnes uviedla litovská premiérka Ingrida Šimonytéová. Výšku litovského príspevku nezverejnila.

„V telefonickom rozhovore som poďakovala premiérovi Petrovi Fialovi za túto skvelú iniciatívu,“ uviedla premiérka na sociálnej sieti X. "Litva prispeje ku všetkým medzinárodným snahám, ktoré priblížia Ukrajinu jej aj nášmu víťazstvu.

Českú iniciatívu už sľúbili finančne podporiť Británia, Dánsko, Kanada, Švédsko, Belgicko alebo Holandsko, ktoré avizovalo príspevok v celkovej výške 250 miliónov eur. Do projektu sa podľa prezidenta Emmanuela Macrona zapojí aj Francúzsko. Celkovo by sa k iniciatíve mohlo podľa odhadu premiéra Fialu pripojiť zhruba 15 štátov.

munícia, 155 Čítajte viac Prvé zo státisícov nábojov, ktoré vo svete našli Česi, čoskoro dorazia na Ukrajinu

17:35 Poľský premiér Donald Tusk ostro kritizoval ministrov zahraničných vecí Slovenska a Maďarska za stretnutie so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom na okraj diplomatického fóra v Turecku. Uviedol, že ich názory na Rusko a Ukrajinu sú až príliš odlišné.

Tusk Čítajte viac Tusk kritizoval šéfov diplomacie Slovenska a Maďarska za schôdzku s Lavrovom

16:42 Francúzsko v blízkej budúcnosti neplánuje vyslať svojich vojakov na Ukrajinu, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok v rozhovore pre český spravodajský portál Novinky.cz a denník Právo, informuje TASR.

Macron tak vysvetľoval svoj minulotýždňový výrok, ktorý zaznel na záver summitu lídrov krajín EÚ a NATO v Paríži. Vtedy na novinársku otázku, ktorá sa týkala možnosti vyslania pozemných síl na Ukrajinu, reagoval, že nič nie je vylúčené.

„Neznamená to, že zvažujeme vyslanie francúzskych jednotiek na Ukrajinu v blízkej budúcnosti, ale že otvárame debatu a premýšľame o všetkom, čo je možné urobiť na podporu Ukrajiny, predovšetkým na jej území,“ uviedol francúzsky prezident.

Ukrajina, vojna Čítajte aj Ak NATO pošle vojakov na Ukrajinu, vojna s ním bude nevyhnutná, hrozí Kremeľ. Stoltenberg sa vyjadril

16:40 Ukrajinská vláda podľa jej predsedu Denysa Šmyhaľa očakáva, že hospodárstvo krajiny sa v tomto roku zväčší o päť percent. V minulom roku ukrajinský hrubý domáci produkt (HDP) posilnil o 5,6 percenta. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Minulý rok sme mali rast HDP na úrovni 5,6 percenta. V tomto roku očakávame posilnenie o 5 percent," povedal v pondelok na tlačovej konferencii Šmyhaľ. „Samozrejme vzhľadom na stratu 30 percent územia a poškodenie ekonomiky a HDP ide o relatívne malý rast, ale ide o ukazovatele rastu. Pomáha nám to, okrem iného, pri financovaní armády a sociálnych dávok," dodal premiér.

16:30 Budapešť premiéra Viktora Orbána by v budúcnosti chcela posilniť regionálnu spoluprácu „medzi zvrchovanými štátmi“, kam Orbán podľa agentúry MTI zaradil Slovensko premiéra Roberta Fica, Srbsko a prípadne tiež Rakúsko, podľa výsledku tamojších volieb. Toto možné rakúsko-maďarsko-slovensko-srbské partnerstvo by podľa neho malo doplniť existujúcu kooperáciu v rámci Visegrádskej skupiny (V4), kde je Maďarsko a Slovensko spoločne s Poľskom a Českou republikou. Orbán sa pritom domnieva, že V4 by nemala byť opustená, „kým zostáva životaschopná“.

Krajiny V4 sú teraz hlboko rozdelené napríklad v pohľade na príčiny vojny na Ukrajine a podpore Kyjeva, ale tiež v prístupe k viacerým témam vo vnútri Európskej únie. Rôzne pohľady potvrdilo aj stretnutie vrcholných predstaviteľov skupiny na konci februára v Prahe. Zhodli sa síce, že ruská agresia je hrubým porušením medzinárodného práva, zatiaľ čo Česko a Poľsko poskytujú Ukrajine aj vojenský materiál, terajšie Slovensko a Maďarsko to odmietajú a zameriavajú sa na humanitárnu či rekonštrukčnú po­moc.

Donald Tusk Čítajte aj Tusk s údivom počúval Ficove slová o Ukrajine. Summit v Prahe podľa neho odhalí, či má V4 zmysel

Orbán dnes za prvú lekciu z tejto vojny označil nevyhnutnosť opätovného vyzbrojenia Európy. „Nevieme, ako dlho zostanú Američania v Európe, a nemôžeme vlastnými silami zaručiť svoju bezpečnosť, a tak sa rozvoj zbrojného priemyslu zrýchľuje všade,“ uviedol. Maďarsko podľa neho prejavilo správny inštinkt, keď začalo modernizovať armádu už pred niekoľkými rokmi a má tak vraj náskok pred ostatnými.

Orbán sa domnieva, že vojna Ruska proti Ukrajine je „zástupnou vojnou“, a považuje za „úplne jasné, že ju Západ proti Rusku nemôže vyhrať“. To však „platí aj opačne“, a tak podľa maďarského premiéra skôr či neskôr nastane čas na rokovania o mieri.

16:20 Rusko vo februári čelilo 309 útokom bezpilotných lietadiel, uviedol dnes ruský telegramový kanál Astra. Portál neuvádza, kto drony na zemi vyslal. Nezávislý server Meduza, ktorý na správu Astry upozornil, píše o ukrajinských úderoch. Podľa ruského kanála pri týchto útokoch zahynuli traja ľudia a ďalších 15 ich bolo zranených. Ukrajina, ktorá sa už vyše dva roky bráni ruskej invázii, sa k tomu nevyjadrila.

Najpostihnutejšou bola Belgorodská oblasť s 219 útokmi dronov, píše portál. Tento región susedí so severovýchodom Ukrajiny. Zároveň Astra píše, že 106 úderov bolo neúspešných – drony cieľ minuli alebo spadli, 60 bezpilotných prostriedkov podľa neho zlikvidovala protivzdušná obrana. Boli poškodené civilné i vojenské objekty, uvádza kanál, podľa ktorého bolo v tomto regióne tiež najviac hlásených obetí: traja mŕtvi a 13 zranených vrátane vojakov.

Rusko, Ukrajina, vojenský konflikt, požiar Šachtarsk Čítajte aj Nová ukrajinská stratégia? V Rusku horeli ďalšie rafinérie, Zelenskyj napĺňa svoj sľub

Brjanská oblasť, ktorá susedí so severom Ukrajiny, podľa Astru čelila 35 útokom dronov, z ktorých 26 Rusi zničili, sedem údajne minulo cieľ. Astra zároveň informuje o jednom zranenom vojakovi a poškodenom vojenskom zariadení v regióne.

Kurská oblasť, ktorá tiež susedí s Ukrajinou a leží medzi vyššie spomínanými ruskými regiónmi, čelila 25 úderom dronov, z ktorých 15 minulo cieľ, šesť bolo zostrelených, jeden vojak bol zranený, jeden civilný objekt poškodený, píše portál. Podľa neho dva bezpilotné lietadlá zasiahli sklad s pohonnými látkami Polevaja.

16:00 Poľský premiér Donald Tusk v pondelok vyzval Európsku úniu, aby uvalila sankcie na potravinárske a poľnohospodárske produkty dovážané z Ruska a Bieloruska. Reaguje tak na protesty európskych farmárov, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Poľnohospodári naprieč celou Európou už týždne protestujú proti podľa nich prísnym environmentálnym reguláciám EÚ, konkurencii vyplývajúcej z lacného dovozu z tretích krajín a nízkym mzdám.

poľsko Čítajte aj Poľský minister sa ospravedlnil za vysypanie ukrajinského obilia: Akt zúfalstva

„Bol by som radšej, keby sme ako celá Európska únia rozhodli o sankciách voči Rusku a Bielorusku, pokiaľ ide o potraviny a poľnohospodárske výrobky,“ povedal Tusk novinárom počas návštevy Litvy.

Susedný pobaltský štát Lotyšsko ešte vo februári zaviedol dočasný zákaz dovozu obilia a iných poľnohospodárskych výrobkov z Ruska a Bieloruska, a to aj cez sprostredkovateľské krajiny.

Poľský premiér v tejto súvislosti vyjadril presvedčenie, že iniciatíva na úrovni EÚ bude účinnejšia než rozhodnutia jednotlivých regionálnych členských štátov bloku.

Tusk dodal, že predloží návrh uznesenia poľského parlamentu, v ktorom vyzve Európsku komisiu, aby na dovoz z Ruska a Bieloruska uvalila „úplné sankcie“.

Sikorski, Zelenskyj Čítajte aj VIDEO: Poľský minister zahraničných vecí vyškolil v OSN Rusko

15:55 Na internete sa šíri fotografia prezidentského kandidáta Ivana Korčoka, ktorý si podáva ruku s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Na svojom facebookovom profile ju zdieľa aj Slovenská národná strana (SNS), ktorá napísala, že Ivan Korčok má krátku pamäť a vojnu na Ukrajine zneužíva na politické body.

korčok, lavrov Čítajte viac Korčok: Fotka s Lavrovom vznikla ešte pred ruskou inváziou na Ukrajinu

15:53 Skupina 40 krajín, vrátane všetkých 27 členských štátov Európskej únie, dnes na pôde Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve vyzvala Rusko, aby umožnilo nezávislé medzinárodné vyšetrovanie okolností smrti ruského opozičného politika Alexeja Navaľného vo väzení. Výzvu tlmočila v mene krajín, medzi ktorými sú aj USA, Kanada, Británia či Ukrajina, šéfka únijnej delegácie v OSN Lotte Knudsenová, informovala agentúra Reuters.

„Sme pobúrení smrťou ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, za ktorú nesie poslednú zodpovednosť prezident (Vladimir) Putin a ruské úrady,“ povedala Knudsenová. „Rusko musí povoliť nezávislé a transparentné medzinárodné vyšetrovanie okolností jeho náhlej smrti,“ dodala Knudsenová.

Navaľnyj, pohreb, Moskva, rakva Čítajte aj S Navaľným sa prišli rozlúčiť siahodlhé davy, ľudia skandovali. Ruský režim zatýkal

Navaľnyj, ktorý bol najvytrvalejším Putinovým kritikom vo vnútri Ruska, zomrel 16. februára v trestaneckej kolónii za polárnym kruhom. Mnohí jeho podporovatelia tvrdia, že bol zavraždený. Kremeľ odmieta, že by mal akýkoľvek podiel na smrti opozičného vodcu, ktorý bol pochovaný v piatok v Moskve.

15:43 Ukrajina očakáva, že Brusel najneskôr 12. marca predloží Kyjevu rámec rokovaní o budúcom vstupe krajiny do európskeho bloku. „Očakávame, že Európska komisia najneskôr 12. marca predstaví svoj rokovací rámec a posúdi náš pokrok v reformách, aby krajiny Európskej únie mohli do 19. marca prijať rozhodnutie,“ uviedla podpredsedníčka ukrajinskej vlády pre európsku integráciu Oľha Stefanišynová. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Schválenie rokovacieho rámca by sa malo uskutočniť na medzivládnej konferencii, ktorá sa bude konať po samite lídrov EÚ 19. marca. Zvolanie medzivládnej konferencie znamená skutočný začiatok prístupových rokovaní.

Kyjev, EÚ, Ukrajina, Volodymyr Zelenskyj, Ursula von der Leyenová Čítajte aj Prístupové rokovania s Ukrajinou sa môžu začať. Gruzínsko má mať status kandidáta do EÚ

15:00 Ukrajina v pondelok vyzvala Západ, aby na ňu previedol kontrolu nad zmrazenými ruskými aktívami, ktoré by mohli pomôcť pri obnove krajiny.

„Konfiškácia ruských aktív by mala byť spoľahlivým zdrojom podpory nášho štátu a financovania našej obnovy,“ vyhlásil ukrajinský premiér Denys Šmyhal na tlačovej konferencii.

Žiadosti o prevod zmrazených ruských aktív do ukrajinských rúk sa viackrát objavili už v minulosti, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o ich prevod žiadal už vo februári.

Zelenskyj uviedol, že o otázke zmrazených ruských aktív rokoval aj so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom, ktorý minulý týždeň v stredu navštívil Kyjev.

„Naozaj potrebujeme jednotné a rázne rozhodnutie. Rozhodnutie, ktoré ukáže naše spoločné rešpektovanie medzinárodného práva a tiež absolútne pohŕdanie (ruským) teroristickým štátom,“ dodal ukrajinský prezident.

DN - Russia Putin Čítajte aj Bloomberg: G7 chce použiť zmrazené ruské aktíva ako záruku pri obnove Ukrajiny

14:53 Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) zadržala obyvateľa mesta Dnipro pre podozrenie, že ho Rusko naverbovalo na odovzdávanie informácií o protivzdušnej obrane mesta. Podľa SBU ho Moskva na spoluprácu získala v decembri minulého roka. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Podozrivý muž údajne získaval informácie o logistických trasách ukrajinskej armády a o rozmiestnení jednotiek protivzdušnej obrany, predovšetkým o pozíciách radarových systémov. Ruské sily „plánovali cielené útoky raketami a bezpilotnými lietadlami na ukrajinské radarové stanice," uviedla SBU. Muž údajne z týchto pozícií tajne vytváral videozáznamy a informácie odosielal prostredníctvom komunikačnej aplikácie.

14:51 Prvú várku 155 mm delostreleckých granátov zakúpených z tretích krajín z iniciatívy českého prezidenta Petra Pavla dostane Ukrajina v priebehu niekoľkých týždňov.

munícia, 155 Čítajte viac Prvé zo státisícov nábojov, ktoré vo svete našli Česi, čoskoro dorazia na Ukrajinu

14:50 Séria rýchlych postupov ruských síl spochybňuje novú ukrajinskú obrannú líniu vytvorenú po stiahnutí z kľúčového mesta Avdijivka a vyvoláva obavy ohľadom taktiky Kyjeva i dynamiky na frontovej línii.

ukrajina, vojna, vojak, mínomet Čítajte viac Na východe Ukrajiny vládne pesimizmus, Rusko odkrýva zraniteľnú obranu

13:50 Jeden civilista zahynul a 21 utrpelo zranenia v dôsledku ruských útokov proti Ukrajine počas uplynulého dňa. Rusko sa zameralo na celkovo deväť ukrajinských oblastí. Obete hlásili z Dnipropetrovskej, Doneckej, Chersonskej a Charkovskej oblasti. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent, ktorý cituje pondelkové správy regionálnych úradov.

V Chersonskej oblasti pri ruských útokoch prišiel o život jeden človek, uviedol gubernátor oblasti Oleksandr Prokudin. Celkovo 16 ľudí vrátane 15-ročného chlapca a 17-ročného dievčaťa utrpelo zranenia po tom, ako ruské sily zhodili 500-kilogramovú riadenú bombu na strechu obytného domu v meste Kurachove v Doneckej oblasti, uviedla ukrajinská polícia. Rusi tiež zasiahli mesto Pokrovsk raketou Iskander-M, pričom zranili troch ľudí. Zranenie utrpel aj 60-ročný muž v Charkovskej oblasti a 51-ročná žena v Dnepropetrovskej oblasti.

13:40 Súd v Salecharde na severe Ruska dnes odmietol sťažnosť matky zosnulého opozičného lídra Alexeja Navaľného na prieťahy ohľadom vydania jeho tela rodine. Informovala o tom agentúra TASS. Navaľnyj zomrel podľa tvrdení úradov 16. februára vo väzení za polárnym kruhom a jeho matke trvalo viac ako týždeň, kým sa jeho telá domohla.

navaľný Čítajte viac Súd odmietol sťažnosť Navaľného matky na prieťahy ohľadom vydania synovho tela

13:30 Približne 20 000 vojakov Severoatlantickej aliancie (NATO) z desiatich členských krajín aliancie bude v pondelok nacvičovať prekročenie najdlhšej poľskej rieky, Visly. Cvičenie je súčasťou plánu na odradenie ruskej agresie.

Manévre s názvom Dragon 24 sa odohrávajú neďaleko obce Korzeniowo, približne 100 kilometrov južne Gdansku.

Na cvičení sa podľa Varšavy zúčastní približne 15.000 poľských vojakov. V rámci neho postavia pontónový most, čo preverí pripravenosť a schopnosť spolupráce pozemných, námorných, vzdušných a kybernetických jednotiek počas vojenskej krízy.

Európski politici čoraz častejšie upozorňujú na možnosť, že Rusko môže počas nasledujúcich rokov otestovať solidaritu členských krajín (NATO).

ruský tank Čítajte aj Polovica Poliakov je presvedčená, že Rusko na nich čoskoro zaútočí

13:18 Ruský najvyšší súd dnes znovu odmietol registráciu opozičného kandidáta Borisa Nadeždina k voľbám, uviedla agentúra Interfax. Nadeždin ohlásil, že za svoju účasť vo voľbách bude bojovať až do konca a obráti sa na Ústavný súd.

Boris Nadeždin, Rusko, Moskva, ruské voľby Čítajte aj Rusov oslovuje protivojnový postoj. Putinov opozičník získava masívnu podporu

Najvyšší súd podľa agentúry Interfax odmietol Nadeždinovo odvolanie proti skoršiemu rozsudku a ponechal v platnosti rozhodnutie súdu z 21. februára. Politik sa pokúša súdnou cestou zvrátiť rozhodnutie ruskej ústrednej komisie, ktorá ho odmietla pripustiť k voľbám, čo odôvodnila vysvetlením, že medzi podpismi jeho podporovateľov objavili nezrovnalosti.

„Nechystám sa prestať, budem bojovať až do konca,“ napísal dnes Nadeždin na platforme Telegram v reakcii na rozhodnutie súdu. Uviedol, že plánuje podať sťažnosť na prezídium najvyššieho súdu a potom sa obrátiť na ústavný súd.

13:13 Nemecké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že pondelkové stretnutie nemeckého veľvyslanca na ruskom ministerstve zahraničných vecí bolo naplánované už vopred. Poprelo tým správy, že veľvyslanec bol predvolaný v reakcii na zverejnenie nahrávky vysokopostavených predstaviteľov nemeckej armády. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

„Náš veľvyslanec išiel na ruské ministerstvo obrany na dlho naplánované stretnutie,“ uviedol hovorca nemeckého rezortu diplomacie. Poprel tým správy ruských médií, podľa ktorých si Moskva v pondelok predvolala nemeckého veľvyslanca v reakcii na zverejnenie nahrávky nemeckých dôstojníkov, z ktorých predtým čerpali i agentúry AFP a Reuters. Ruské médiá pritom zverejnili i zábery z príchodu veľvyslanca na ministerstvo.

13:09 Americký minister obrany Lloyd Austin ocenil prínosy Slovenska pre Severoatlantickú alianciu (NATO). Spravil tak počas piatkového stretnutia so svojím slovenským náprotivkom Robertom Kaliňákom. TASR o tom informuje na základe tlačového vyhlásenia zverejneného na oficiálnej webovej stránke amerického Pentagónu.

Robert Kaliňák LLoyd Austin Pentagon Washington Čítajte viac Na našom partnerstve nikdy nezáležalo viac. USA ocenili prínosy Slovenska pre NATO

12:49 Rusi majú pramalý záujem o blížiace sa prezidentské voľby, ktorých výsledok je dopredu jasný, napísal dnes opozičný portál Meduza. Podľa neho si to uvedomuje aj administratíva súčasného prezidenta a očakávaného víťaza Vladimíra Putina, ktorá by si ale zároveň priala, aby volebná účasť dosiahla 70 až 80 percent.

Vladimir Putin Čítajte viac Rusi o voľby prezidenta nemajú záujem, Kremeľ však očakáva účasť 80 %

12:40 Vojna na Ukrajine vypukla v prvom rade preto, lebo bývalý prezident Spojených štátov Donald Trump nebol aktuálne pri moci. Podľa servera telex.hu to v pondelok vyhlásil predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na výročnom podujatí Maďarskej obchodnej a priemyselnej komory (MKIK).

Orbán maďarským podnikateľom odkázal, že ekonomické prostredie nevyzerá dobre kvôli vojne, takže ich najväčšou šancou by bol návrat Trumpa k moci v prezidentských voľbách USA koncom tohto roka.

„Nevidíme možnosť vytvorenia mieru v súčasnej americkej administratíve,“ podčiarkol premiér, podľa ktorého kľúčovými tento rok budú aj voľby do Európskeho parlamentu.

Tusk: Nie sme unavení z Ukrajiny, ale z Orbána
Video
Poľský premiér Donald Tusk sa vyjadril k politike svojho maďarského kolegu Viktora Orbána. / Zdroj: TV Pravda/EÚ

12:38 Severoatlantická aliancia (NATO) začala rozsiahle vojenské cvičenia Nordic Response 24, ktoré budú trvať takmer dva týždne a budú sa zameriavať na obranu nového, rozšíreného územia aliancie na severe Európy. Tieto cvičenia sa budú konať pod nórskym velením v severných oblastiach Fínska, Nórska a Švédska a zúčastní sa na nich vyše 20 000 vojakov z viacerých krajín. Účastníkom je aj Fínsko, ktoré do NATO vstúpilo vlani, a prítomné je prvýkrát ako členská krajina.

Fínski vojaci, vojenské cvičenie, Arrow 22 Čítajte viac Severania ukazujú silu: Začalo sa rozsiahle vojenské cvičenie u najnovších spojencov NATO. Moskva reaguje

12:14 Z Ukrajiny píše publicistka a spisovateľka Anna Gin. Všetko je to niekde tam, v inej realite. V tej mojej je dnes smútok za Odesu. Tisíce ľudí sa modlia za duše zabitých detí. Mark, Timotej, Jelizaveta…

Anna Gin Ako sa tam mas Čítajte viac List z Charkova: Pomôžte, spisovatelia, nech nemusím písať vojnové kroniky!

12:08 Nemecký kancelár Olaf Scholz dnes podľa agentúry Reuters vylúčil, že by jeho vláda odovzdala Ukrajine strely s plochou dráhou letu Taurus, ak by s ich obsluhou mali pomáhať nemeckí vojaci.

„Nie je možné dodať zbraňový systém, ktorý má taký ďaleký dostrel bez toho, aby ste rozmýšľali, ako budete môcť takýto systém kontrolovať,“ povedal Scholz. „A ak nad ním chcete mať kontrolu a je to možné iba vtedy, ak sa do toho zapoja nemeckí vojaci, potom podľa mňa nie je o čom debatovať,“ uviedol tiež kancelár.

Strely Taurus patria k najmodernejšej výzbroji nemeckej armády a dokážu zasiahnuť cieľ až na vzdialenosť 500 kilometrov.

Nemecké rakety Taurus by našli Rusov všade. Zničí nimi Ukrajina Kerčský most?
Video
Nemecké rakety Taurus zasiahnu cieľ až na 500 kilometrov a pokladajú ich za ničiteľov mostov. / Zdroj: Bundeswehr

12:00 Hlavné oddelenie spravodajstva Ministerstva obrany Ukrajiny oznámilo na Telegrame úspech svojich kyberšpecialistov, ktorí získali prístup do serverov ruského ministerstva obrany. Rozviedka načerpala dáta o ruskom armádnom velení, rozkazoch, hláseniach a smerniciach. Informuje portál Ukrajinska pravda, s odvolaním sa na Obrannú spravodajská služba Ukrajiny (DIU).

„Ukrajinská spravodajská služba teraz disponuje softvérom na ochranu a enkrypciu informácií, ktorú predtým používalo ruské ministerstvo obrany, a tiež zásobou tajných oficiálnych dokumentov, ktoré patria ruskému ministerstvu vojny,“ píše DIU na Telegrame.

„Analýza získaných dát tiež pomohla identifikovať generálov a ďalších prominentných predstaviteľov štrukturálnych jednotiek ruského ministerstva obrany, aj ich zástupcov, asistentov a špecialistov – každého, kto použil softvér na cirkuláciu elektronických dokumentov menom Byrokrat,“ uviedla obranná spravodajská služba.

Medzi informáciami, ktoré rozviedka ukoristila, sú rozkazy, hlásenia, smernice a ďalšie dokumenty, ktoré si medzi sebou posielali viac ako dvetisíc zamestnancov ruského ministerstva obrany. Podľa DIU je na základe týchto informácií možné určiť kompletnú štruktúru ministerstva a jeho odvetvia.

10:55 Publikovaný rozhovor dôstojníkov nemeckej armády o možnostiach Ukrajiny útočiť na ciele v Rusku ukazuje na priame zapojenie „kolektívneho Západu“ do konfliktu, vyhlásil dnes podľa ruskej agentúry TASS hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Rusko v piatok zverejnilo interný rozhovor vysokopostavených predstaviteľov nemeckého letectva, počas ktorého preberajú, ako by ukrajinská armáda teoreticky mohla použiť nemecké strely s plochou dráhou letu Taurus. Ruské ministerstvo zahraničia si predvolalo nemeckého veľvyslanca v Moskve Alexandra Grafa Lambsdorffa.}

„Treba samozrejme ešte zistiť, či to v bundeswehru robia zo svojej iniciatívy. Potom je otázka, do akej miery je bundeswehr riadený a ako veľmi to všetko kontroluje pán (nemecký kancelár Olaf) Scholz, alebo je to súčasť štátnej politiky Nemecka,“ povedal novinárom hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina. Práve na Putinov príkaz Rusko 24. februára 2022 Ukrajinu vojensky napadlo a tá sa odvtedy – aj s pomocou dodávok zbraní od svojich západných spojencov – ruskej agresii bráni.

Moskva už skôr dala najavo, že bude od Nemecka žiadať vysvetlenie. „Nemecký veľvyslanec bol predvolaný (na ruské ministerstvo zahraničia). Samotný (zverejnený hovor) naznačuje, že v útrobách bundeswehru sa vecne a konkrétne prejedávajú plány na údery na ruské územie,“ povedal ďalej podľa ruskej agentúry Peskov.

Veľvyslanec Lambsdorff nemeckej agentúre DPA však povedal, že nešlo o predvolanie, ale o schôdzku, ktorá bola naplánovaná ešte pred zverejnením rozhovoru dôstojníkov nemeckého letectva. „Dostal som pozvánku na rokovania o rôznych bilaterálnych témach,“ povedal bez ďalších podrobností. To odporuje tomu, ako o veci informujú ruské médiá, píše DPA. Agentúra Reuters uviedla, že veľvyslanec po rokovaní z ministerstva odišiel bez toho, aby hovoril s novinármi.

y Boris Pistorius Čítajte aj Uniknutá nahrávka rozhovoru dôstojníkov je súčasťou ruskej informačnej vojny, povedal Pistorius

10:40 Podmienky na uskutočnenie stretnutia maďarského premiéra Viktora Orbána s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským zatiaľ ešte nie sú splnené.

Pre tlačovú agentúru RIA Novosti to na treťom ročníku diplomatického fóra v tureckej Antalyi povedal šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

S odvolaním sa na pondelňajšiu správu internetového vydania denníka Magyar Nemzet o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

„Stretnutie Orbána so Zelenským bude mať zmysel, ak ukrajinská strana splní všetky požiadavky Budapešti týkajúce sa práv maďarskej národnostnej menšiny žijúcej v Zakarpatskej oblasti,“ povedal maďarský minister ešte v januári, pripomenula RIA.

Russia Ukraine War Summit Čítajte aj Financial Times: Zakarpatskí Maďari sa odvracajú od Viktora Orbána

10:38 Amerika a Slovensko potvrdili svoj záujem spoločne rozvíjať obranný priemysel. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva obrany (MO) SR. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) sa v rámci pracovnej cesty do Spojených štátov stretol v Pentagone s americkým ministrom obrany Lloydom J. Austinom a navštívil aj ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov.

f-16 kalinak Čítajte viac Amerika a Slovensko potvrdili svoj záujem spoločne rozvíjať obranný priemysel

10:25 Turecko dúfa, že rozhovory o prímerí na Ukrajine sa začnú čoskoro, vyhlásil minister zahraničných vecí Hakan Fidan v nedeľu na konci diplomatického fóra v meste Antalya na juhu Turecka.

Fidan sa ešte v piatok na okraji tohto fóra stretol s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Novinárom povedal, že diskutovali o mnohých témach vrátane Ukrajiny.

„Vo veci Ukrajiny je náš názor taký, že obe strany dosiahli svoje limity v tom, čo môžu vojnou získať. Sme presvedčení, že je čas začať dialóg o prímerí,“ uviedol Fidan.

„To neznamená uznanie okupácie (Ruskom). O záležitostiach zvrchovanosti a o prímerí by sa však malo rokovať oddelene,“ povedal.

Ankara poskytuje Ukrajine vojenskú pomoc a vyjadrila aj podporu jej územnej celistvosti. Zároveň sa však stavia proti sankciám voči Rusku.

„Smrť a zranenia vyše 500.000 ľudí a úplné zničenie infraštruktúry a superštruktúry celej krajiny – to je pre nás neprijateľná realita,“ vyhlásil Fidan. „Toto sa musí nejako zastaviť. Ak sa to má zastaviť, mali by nastať diskusie a túto myšlienku by mal prijať každý,“ dodal turecký minister.

ukrajinska korveta Hetman Ivan Mazepa Čítajte aj Mínolovky z Británie, korvety z Turecka: Ukrajina znovu buduje svoje námorníctvo v zahraničí

9:55 Známe Hodiny súdneho dňa (Doomsday Clock) ukazujú, že ľudstvo je 90 sekúnd od vlastného zničenia. Ručičku na nich odborníci oproti minulému roku neposunuli. No varovanie, ktoré zverejnil v januári Bulletin jadrových vedcov, znie takmer apokalypticky.

Cár bomba Čítajte viac Rusko nevyťahuje atómovky len proti Západu, ale myslí aj na Čínu

9:07 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine stratila ruská armáda 417 950 vojakov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ktorý dodal, že iba počas nedele prišli Rusi o 1 150 vojakov, osem tankov, 21 delostreleckých systémov či 22 delostreleckých systémov.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo celkovo o 6 648 tankov, 12 660 bojových obrnených vozidiel, 13 374 vozidiel a palivových nádrží, 10 210 delostre­leckých systémov, 1 004 odpaľovacích raketových systémov, 698 systémov protivzdušnej obrany, 325 vrtuľníkov, 347 lietadiel, 7 845 dronov, 1 916 striel s plochou dráhou letu, 25 lodí, jednu ponorku a 1 621 kusov špeciálnej techniky.

8:45 Ruské ministerstvo zahraničia si predvolalo nemeckého veľvyslanca v Moskve Alexandra Grafa Lambsdorffa. S odvolaním sa na nemenovaného činiteľa o tom informuje agentúra TASS. Stalo sa tak po tom, ako Rusko v piatok zverejnilo interný rozhovor vysokopostavených predstaviteľov nemeckého letectva, počas ktorého preberajú, ako by ukrajinská armáda teoreticky mohla použiť nemecké strely s plochou dráhou letu Taurus. Moskva dala najavo, že bude od Nemecka žiadať vysvetlenie.

Nemecký minister obrany Boris Pistorius v nedeľu zverejnenie rozhovoru označil za súčasť ruskej hybridnej vojny.

y Boris Pistorius Čítajte viac Uniknutá nahrávka rozhovoru dôstojníkov je súčasťou ruskej informačnej vojny, povedal Pistorius

Vysokopostavení dôstojníci nemeckej Luftwaffe pri telekonferencii na bežne používanej platforme Webex hovorili okrem iného o tom, ako by Ukrajina strely Taurus mohla použiť na útok na Krymský most spájajúci ruskú pevninu s Krymom.

Ukrajina dlhodobo na Nemecko nalieha, aby jej strely Taurus poskytlo. Kancelár Olaf Scholz však nedávno zopakoval, že sa tak zatiaľ nestane. Zdôvodnil to rizikom zapojenia Nemecka do vojny s Ruskom, ktoré na Ukrajinu pred dvoma rokmi zaútočilo. Strely Taurus patria k najmodernejšej výzbroji nemeckej armády. Nemecko je teraz po Spojených štátoch druhým najväčším dodávateľom vojenskej pomoci Ukrajine a v tomto roku svoju podporu ďalej zvyšuje.

8:38 Železničná doprava v ruskej Samarskej oblasti bola v pondelok po výbuchu na moste pozastavená, informovali ruské tlačové agentúry s odvolaním sa na záchranné služby.

Výbuch na moste, Samara, Rusko, Čapajevka Čítajte viac Sabotéri poškodili most v Rusku. Armáda tadiaľ preváža muníciu

8:20 Ukrajinskí záchranári ukončili v nedeľu operácie po útoku dronom na bytový dom v meste Odesa, pričom našli štyri ďalšie telá a celkový počet zabitých tak stúpol na 12.

Gubernátor Odeskej oblasti Oleh Kiper na sociálnej sieti Telegram napísal, že záchranné skupiny pracujúce do nedeľného večera našli telo osemročného dievčaťa, blízko tela jeho staršieho brata nájdeného už predtým. Záchranári v nedeľu už skôr objavili telá matky a bábätka.

Kiper dodal, že piati zabití v bytovej budove v Odese boli deti, najmladšie malo štyri mesiace. Dron vrazil do bytového domu v Odese v sobotu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že obetiam na životoch sa dalo predísť, keby nemeškali dodávky zbraní na Ukrajinu.

Minister vnútra Ihor Klymenko v príspevku na Telegrame uviedol, že ruské sily zranili 16 ľudí pri vzdušnom bombovom útoku na bytový dom vo východoukrajinskom meste Kurachove, západne od oblastnej metropoly Doneck ovládanej Ruskom.

Dvaja zo zranených v Kurachove boli deti. Škody zaznamenali na desiatkach bytových domov.

Minister Klymenko v sobotu oznámil, že v troskách domu v Odese našli pri matke aj mŕtve dojča. Zverejnil aj fotografiu záchranára vedľa zakrvavenej prikrývky – na jednej jej strane bolo vidieť vystretú ruku dieťaťa a na druhej ruku dospelej osoby.

7:40 Na bachmutskom fronte v obci Ivanivske pokračujú ťažké boje. Rusi sa tiež snažia zaútočiť na dedinu Bohdanivka. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to hovorca ukrajinských síl na východe krajiny Iľja Jevlaš.

„V tejto chvíli Rusi pokračujú v útokoch na obec Ivanivske na bachmutskom fronte, na hraniciach obce už prebiehajú ťažké boje. Naši vojaci hrdinsky vzdorujú a snažia sa zatlačiť Rusov z ich pozícií. Rusi sa pokúšajú zaútočiť aj na osadu Bohdanivka ležiacu severne od obce Časiv Jar. Sú tam vyslané výsadkové jednotky, motorizované pluky a záloha útočnej armády,“ povedal Jevlaš.

Podotkol, že cieľom Rusov bolo obsadiť Časiv Jar, no „zatiaľ bezvýsledne“. „Naši obrancovia držia líniu a nepúšťajú Rusov dopredu. Okrem toho bolo vybudovaných niekoľko obranných línií a silných mínových bariér, ako aj desiatky pozícií na rozmiestnenie nášho personálu, berúc do úvahy terén a nevyhnutné požiadavky, aby naši chlapci a dievčatá mohli účinne zasiahnuť nepriateľa a zároveň byť dobre chránení pred ruskými útokmi,“ povedal Jevlaš.

7:13 Kanada v nedeľu oznámila, že v súvislosti s úmrtím ruského opozičného politika Alexeja Navaľného pridala na svoj sankčný zoznam šesť ruských predstaviteľov.

Ottawa uvalila sankcie na „vysokopostavených predstaviteľov a zamestnancov ruskej prokuratúry, súdnictva a nápravných zariadení“, informovalo vo vyhlásení kanadské ministerstvo zahraničných vecí. Dodalo, že šesť sankcionovaných osôb „sa podieľalo na porušovaní ľudských práv pána Navaľného, jeho krutom potrestaní a nakoniec aj na jeho smrti“.

„Kanada bude spolu so svojimi partnermi naďalej vyvíjať tlak na ruskú vládu, aby vykonala úplné a transparentné vyšetrovanie Navaľného smrti,“ uviedla šéfka kanadskej diplomacie Melanie Jolyová. Zvýšený tlak na Moskvu je podľa jej slov jasným signálom, že ľudské práva sa musia jednoznačne dodržiavať.

Kanadská vláda si po smrti Navaľného predvolala ruského veľvyslanca a „požadovala úplné a transparentné vyšetrenie“ smrti opozičného politika.

Príbuzní a priatelia sa lúčia zo zosnulým...
Zamestnanci vynášajú truhlu s pozostatkami...
+19Ľudia sa zhromažďujú pred pravoslávnym chrámom,...

6:50 Známe Hodiny súdneho dňa (Doomsday Clock) ukazujú, že ľudstvo je 90 sekúnd od vlastného zničenia. Ručičku na nich odborníci oproti minulému roku neposunuli. No varovanie, ktoré zverejnil v januári Bulletin jadrových vedcov, znie takmer apokalypticky.

Cár bomba Čítajte viac Rusko nevyťahuje atómovky len proti Západu, ale myslí aj na Čínu

6:10 Prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu vyzval západných partnerov Ukrajiny, aby prejavili politickú vôľu poskytnúť Kyjevu potrebné vojenské vybavenie, inak bude svet čeliť „jednej z najhanebnejších stránok histórie“, uviedla agentúra Reuters.

Zelenskyj adresoval svoju výzvu spojencom, pretože americký balík na poskytnutie vojenskej a inej pomoci zostáva blokovaný nezhodami v Kongrese.

Keď vojna minulý mesiac prekročila hranicu dvoch rokov, ruské sily dosiahli určité zisky na fronte v dĺžke 1 000 km, hoci línie bojov sa počas mesiacov zmenili len málo.

Zjavne nahnevaný Zelenskyj vo svojom nočnom video prejave povedal, že svet musí „tvrdo reagovať“, aby zabezpečil, že sa vojna stane „beznádejným“ podnikom pre vodcu Kremľa Vladimira Putina, ktorý chce len „vojnu a smrť“.

„Musíme im dať maximálne pocítiť, že existuje sila, ktorá ničí tých, ktorí ničia život. Vieme to zabezpečiť. Každý z našich partnerov vie, čo je potrebné,“ povedal.

„Hlavnou vecou je politická vôľa realizovať to, zabezpečiť úroveň dodávok, ktorá pomôže,“ povedal. „Ak to tak nie je, stane sa to jednou z najhanebnejších stránok histórie, ak Amerika alebo Európa prehrá s iránskymi Šáhidmi (dronmi) alebo ruskými stíhačkami,“ uviedol.

Ukrajina, povedal, „čaká na dodávky, ktoré sú životne potrebné a čakáme najmä na americké rozhodnutie. Podpora je skutočne potrebná.“ Zelenskyj je čoraz dôraznejší vo svojich výzvach, aby Kongres USA schválil pomoc.

Snemovňa reprezentantov USA je pod tlakom, aby schválila balík národnej bezpečnosti v hodnote 95 miliárd dolárov, ktorý posilní pomoc Ukrajine a Izraelu, ako aj Indo-Pacifiku, uviedla Reuters.

Táto legislatíva minulý mesiac schválil Senát v pomere 70 ku 29, ale predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson odmietol predložiť návrh zákona o pomoci na hlasovanie v Snemovni.

© Autorské práva vyhradené

885 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine