Netanjahu: Izrael nebude kapitulovať pred bludnými požiadavkami Hamasu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval palestínske hnutie Hamas, aby pred ďalšími rokovaniami o novej dohode o prímerí a prepustení rukojemníkov urobilo ústupky.

04.03.2024 06:25
debata (35)

„Vyvíjame veľké úsilie, aby sme uspeli, ale jedna vec je jasná – nebudeme kapitulovať pred bludnými požiadavkami Hamasu,“ povedal Netanjahu v Tel Avive.

Izrael Palestínčania Gaza Čítajte viac Hamas odmieta požiadavky Izraela, ktorý preto svoj tím do Káhiry na rokovania nevyšle

Izraelská delegácia v nedeľu neodcestovala do Káhiry na rokovania o novej dohode o prímerí. Izrael sa tak rozhodol po tom, čo Hamas odmietol jeho požiadavku na predloženie úplného zoznamu rukojemníkov, ktorí sú stále nažive. Delegácia palestínskeho hnutia bola v egyptskej metropole prítomná.

Medzi zbraňami Hamasu našli aj košickú EČV. Video izraelskej armády
Video

Podľa Netanjahua je príliš skoro na to, aby sa dalo povedať, či bude v najbližších dňoch vytvorený pevný rámec pre novú dohodu. Izrael tiež požadoval, aby Hamas stanovil počet palestínskych väzňov, ktorých by Izrael musel prepustiť za každého oslobodeného rukojemníka.

Izraelský premiér tvrdí, že zatiaľ nedostal uspokojivé odpovede na izraelské obavy. Zároveň odmietol „medzinárodný tlak na ukončenie vojny“ v Pásme Gazy skôr, ako Izrael dosiahne všetky svoje ciele. S dohodou alebo bez nej, „budeme bojovať až do úplného víťazstva,“ vyhlásil.

Útok teroristov z Hamasu na účastníkov hudobného festivalu v Izraeli 7. októbra.
Video
Zdroj: IDF

Izrael spustil vojenskú operáciu v Pásme Gazy v reakcii na útok Hamasu na izraelské územie zo 7. októbra, pri ktorom zahynulo 1 200 ľudí a najmenej 250 ďalších bolo podľa izraelských úradov unesených. Odvetné kroky izraelskej armády v Pásme Gazy si odvtedy vyžiadali už viac ako 30 000 obetí, vyplýva z údajov ministerstva zdravotníctva v Gaze.

Izraelské tanky v uliciach mesta Gaza 14....
Dym stúpa po izraelskom bombardovaní v meste...
+18Palestínčania prehľadávajú trosky budov v meste...

Hamas prepustil 105 rukojemníkov na konci novembra v rámci týždňového prímeria, ktoré sprostredkoval Katar. Izrael výmenou za to oslobodil 240 Palestínčanov z izraelských väzníc.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #Hamas #Pásmo Gazy #Benjamin Netanjahu #útok na Izrael