Na našom partnerstve nikdy nezáležalo viac. USA ocenili prínosy Slovenska pre NATO

Americký minister obrany Lloyd Austin ocenil prínosy Slovenska pre Severoatlantickú alianciu (NATO). Spravil tak počas piatkového stretnutia so svojím slovenským náprotivkom Robertom Kaliňákom. TASR o tom informuje na základe tlačového vyhlásenia zverejneného na oficiálnej webovej stránke amerického Pentagónu.

04.03.2024 13:06
debata (7)
Stoltenberg: Žijeme v nebezpečnom svete, ale Slovensko sa môže spoľahnúť na NATO
Video
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v Bratislave. / Zdroj: FB Úradu vlády SR

Austin na úvod pogratuloval Slovensku k 20. výročiu vstupu do Severoatlantickej aliancie. „Na našom partnerstve nikdy nezáležalo viac, najmä keď si pripomíname dva roky od invázie (ruského prezidenta Vladimira) Putina na Ukrajinu,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Ministri na stretnutí rokovali aj o Ukrajine, pričom Austin poukázal na bezpečnostnú pomoc, ktorú Slovensku poskytlo svojmu východnému susedovi. „Teším sa na rokovania o spôsoboch, ako môžeme pokračovať v posilňovaní ukrajinskej obrany a východného krídla NATO,“ uviedol Austin. Dodal, že NATO si udržuje postavenie najväčšej vojenskej aliancie najmä vďaka tomu, že je čisto obrannou alianciou.

f-16 kalinak Čítajte aj Amerika a Slovensko potvrdili svoj záujem spoločne rozvíjať obranný priemysel

Kaliňák zopakoval a priblížil postoje slovenskej vlády, ktorá podľa jeho slov kladie dôraz na dodržiavanie medzinárodného práva a odsudzuje každú formu agresie. Zdôraznil tiež, že Slovensko v tejto chvíli nevidí vojenské riešenie konfliktu. „Iba okamžitým zastavením bojov dokážeme zabrániť ďalšiemu krviprelievaniu a obnoviť suverenitu Ukrajiny. Teda je nevyhnutné, aby aj medzinárodné spoločenstvo prispelo k čo najrýchlejšiemu začiatku mierových rokovaní,“ uvádza sa vo vyhlásení, o ktorom TASR informoval v pondelok komunikačný odbor slovenského ministerstva obrany.

Výcvik slovenských pilotov na stíhačkách F-16

Výcvik slovenských pilotov na stíhačkách F-16 prebieha v rámci 162. krídla národnej gardy štátu Arizona na letisku Tucson.

Fotogaléria
Výcvik slovenských pilotov na stíhačkách F-16 v...
Výcvik slovenských pilotov na stíhačkách F-16 v...
+6Výcvik slovenských pilotov na stíhačkách F-16 v...

Minister Kaliňák zároveň potvrdil odhodlanie Slovenska pokračovať v modernizačných aktivitách a zvyšovaní konkurencieschop­nosti slovenského obranného priemyslu. Obe strany pritom podľa slovenského ministerstva potvrdili záujem spoločne rozvíjať obranný priemysel.

Robert Kaliňák LLoyd Austin Pentagon Washington Čítajte aj Robert Kaliňák rozosmial amerického ministra obrany, keď hovoril o stíhačkách F-16

„Slovensko v súčasnosti zvyšuje svoje výdavky na obranu. Modernizuje svoju armádu a posilňuje svoju interoperabilitu s NATO. Slovenský nákup stíhačiek F-16 ďalej posilňuje vaše modernizačné snahy a naše bilaterálne vzťahy,“ uviedol Austin. Zároveň Slovensku poďakoval za to, že na svojom území hostí predsunuté pozemné jednotky NATO.

Prvá slovenská stíhačka F-16
Video
Prvé stíhacie lietadlo F-16 pre Slovensko je vyrobené, produkcia ďalších 13 pokračuje podľa plánu. Nové lietadlo ministrovi obrany Martinovi Sklenárovi predstavili v stredu 6. 9. 2023 vo fabrike v americkom meste Greenville v Južnej Karolíne. / Zdroj: MO SR
7 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Robert Kaliňák #vojna na Ukrajine #Lloyd Austin