Súd odmietol sťažnosť Navaľného matky na prieťahy ohľadom vydania synovho tela

Súd v Salecharde na severe Ruska v pondelok odmietol sťažnosť matky zosnulého opozičného lídra Alexeja Navaľného na prieťahy ohľadom vydania jeho tela rodine. Informovala o tom agentúra TASS. Navaľnyj zomrel podľa tvrdení úradov 16. februára vo väzení za polárnym kruhom a jeho matke trvalo viac ako týždeň, kým sa jeho tela domohla.

04.03.2024 13:46
navaľný Foto:
Hrob Alexeja Navaľného je obsypaný kvetmi, ľudia stále prichádzajú na cintorín.
debata (2)

Navaľného matka Ľudmila svoju sťažnosť podala na ruský vyšetrovací výbor, ktorý obvinila z nečinnosti. Súd však obvinenia pri dnešnom neverejnom zasadnutí odmietol.

Navaľnyj zomrel za nevyjasnených okolností. Jeho spolupracovníci aj jeho rodina pripisujú smrť opozičníka ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorého Navaľnyj hlasno kritizoval. Úrady pôvodne otáľali s vydaním tela a uvádzali, že plánujú vykonať chemickú expertízu, ktorá potrvá najmenej 14 dní. Panovali aj obavy, že rodina telo nedostane vôbec alebo až po prezidentských voľbách v polovici marca.

Príbuzní a priatelia sa lúčia zo zosnulým...
Zamestnanci vynášajú truhlu s pozostatkami...
+19Ľudia sa zhromažďujú pred pravoslávnym chrámom,...

Deviaty deň po oficiálnom dátume Navaľného úmrtia ale jeho hovorkyňa informovala, že sa matke podarilo telo získať. Navaľnyj bol pochovaný v piatok v Moskve. Piatkovej rozlúčky sa zúčastnili tisíce ľudí. Davy jeho priaznivcov prichádzali aj počas víkendu položiť kvety na jeho hrob.

Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová sa v nedeľu v statuse na sociálnych sieťach poďakovala všetkým ľuďom, ktorí prichádzajú na cintorín uctiť si Navaľného pamiatku, ako aj za podporu prejavovanú jeho spolupracovníkom v Rusku či v exile.

Navaľnyj, pohreb, Moskva, rakva Čítajte viac S Navaľným sa prišli rozlúčiť siahodlhé davy, ľudia skandovali. Ruský režim zatýkal

Jarmyšová vo svojom statuse upozornila, že pred cintorínom sa stále čaká na vstup, preto pripomenula, aby ľudia vzali do úvahy, že areál je otvorený od 09.00 do 17.00 h.

Britská stanica BBC však informovala, že v sobotu po zatvorení cintorína ľudia, ktorých už policajti dnu nepustili, buď priväzovali kvety na mrežový plot, alebo ich hádzali spoza neho na Navaľného hrob – je totiž len pár krokov od vchodu na cintorín a úplne zasypaný kvetmi.

Rusko Navaľnyj úmrtie Čítajte viac Vyšetrovateľa, ktorý mal na starosti Navaľného kauzy, povýšili
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Alexej Navaľnyj