Argentínsky prezident Milei nechal zavrieť štátnu tlačovú agentúru Télam. Tvrdí, že je "hlasnou trúbou perónizmu"

Argentínsky prezident Javier Milei nechal zavrieť štátnu tlačovú agentúru Télam. Budovy agentúry v pondelok skoro ráno obkľúčila polícia a zamestnanci dostali správu, že nemajú chodiť do práce najmenej týždeň. Milei tvrdí, že agentúra je hlasnou trúbou perónizmu, politického smeru, ktorý je teraz v opozícii.

04.03.2024 21:15
Télam Foto: ,
Polícia hliadkuje pred budovou argentínskej štátnej tlačovej agentúry Télam v Buenos Aires, 4. marec 2024
debata (10)

Milei oznámil úmysel uzavrieť agentúru, ktorá funguje nepretržite od roku 1945, už v piatok. V parlamente označil Télam za zdroj perónistickej propagandy. Perónizmus je politický smer, ktorý nesie meno po niekdajšom prezidentovi Juanovi Perónovi. Politici, ktorí sa odvolávajú na jeho odkaz, boli v posledných rokoch v Argentíne pri moci, teraz je ich však prevažná väčšina v opozícii.

Proti rozhodnutiu o uzavretí agentúry chceli dnes protestovať jej zamestnanci, ktorých je zhruba 700. Chystali sa vniknúť do sídla Télamu a symbolicky ho objať. Už v noci však polícia postavila okolo budov zátarasy, čo protest zamestnancov znemožnilo.

Zamestnanci dostali textovú správu, podľa ktorej nemajú prinajmenšom týždeň chodiť do práce. Agentúra Télam tak dnes prestala fungovať, nedostupné sú aj jej webové stránky či digitálny archív. Počas tohto týždňa vláda rozhodne o osude agentúry a jej zamestnancov, uviedol na dnešnej tlačovej konferencii hovorca kabinetu Manuel Adorni.

Demonštranti držia plagáty s nápisom... Foto: SITA/AP, Natacha Pisarenko
Télam Demonštranti držia plagáty s nápisom "Bránime Télam" počas protestu proti jej uzatvoreniu v meste Buenos Aires, 4. marec 2024

Podľa vyhlásenia zamestnancov je uzavretie tlačovej kancelárie „jedným z najhorších útokov na slobodu slova za posledných 40 rokov demokracie“, teda od pádu vojenskej junty. Združenie zahraničných novinárov uviedlo, že agentúra zaručovala vyvážené mediálne prostredie v Argentíne.

Milei je ultraliberálny ekonóm, ktorý presadzuje zoštíhlenie verejného sektora a čo najmenšie štátne zásahy do spoločnosti a hospodárstva. Pred voľbami sľuboval, že štátne médiá vrátane agentúry Télam nechá sprivatizovať.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Argentína #tlačová agentúra #Javier Milei