VIDEO: Ukrajina hlási potopenie ďalšieho významného ruského plavidla. Drony zasiahli loď Sergej Kotov

Ukrajine sa v noci na utorok podarilo pomocou morských dronov zasiahnuť ruskú hliadkovú loď Sergej Kotov, uviedol server Ukrajinska pravda s odvolaním sa na zdroj v ukrajinskej vojenskej rozviedke. Informácie o osude lode sa podľa neho spresňujú. Agentúra Unian medzitým napísala, že podľa ruských provojnových účtov na platforme Telegram sa loď potopila. Rusko správu zatiaľ oficiálne nekomentovalo.

05.03.2024 08:09 , aktualizované: 10:00
debata (226)
Ruská čierno(pod)morská flotila má o člena viac. Ukrajinci potopili Sergeja Kotova
Video
Ukrajinské námorné drony zničili hliadkovú loď ruskej Čiernomorskej flotily pri okupovanom Krymskom polostrove, tvrdí ukrajinská vojenská rozviedka. Hovorca ukrajinskej vojenskej tajnej služby Andrij Jusov povedal, že ruská loď s názvom Sergej Kotov bola zasiahnutá viackrát a počas nočného útoku bola zničená. / Zdroj: X/Anton Heraščenko

„Bezpilotnými člnmi zaútočili na hliadkovú loď projektu 22160 Sergej Kotov. Zatiaľ sa spresňujú informácie o osude posádky, ale s plavidlom je koniec,“ uviedol podľa Unian jeden z týchto internetových provojnových účtov. Na ďalších účtoch proruskí blogeri podľa agentúry vyjadrovali obavy nad tým, ako rýchlo ruská Čiernomorská flotila v bojoch s ukrajinskými silami prichádza o svoje plavidlá.

Unian zverejnila videozáznam, ktorý podľa nej zachytáva skazu plavidla.

Hovorca ukrajinskej vojenskej tajnej služby (HUR) Andrij Jusov povedal, že ruská loď z názvom Sergej Kotov bola zasiahnutá viackrát a počas nočného útoku bola zničená. „Pokiaľ ide o posádku, podrobnosti sa upresňujú. Sú tam mŕtvi a zranení. Je však pravdepodobné, že niektorým členom posádky sa podarilo evakuovať,“ dodal.

Útok sa podľa servera RBK-Ukrajina odohral pri Kerči na ukrajinskom polostrove Krym, ktorý od roku 2014 okupuje Rusko. Námorné drony zaútočili na ruskú loď v blízkosti Kerčského prielivu a spôsobili jej „trvalé poškodenie kormy, pravoboku a ľavoboku“, tvrdí HUR.

Loď je podľa ukrajinských médií 94 metrov dlhá, koncipovaná pre 80 členov posádky a je vybavená okrem iného radarovým komplexom s dosahom 300 kilometrov, kanónom AK-176 a protilietadlovým raketovým systémom.

Caesar Kunikov, ruská výsadková loď Čítajte viac Trosky a mastný fľak. Ruskí piloti opísali potopenie Cezara, velenie flotily je pod ostrou kritikou

Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak v príspevku na platforme Telegram uviedol, že „ruská Čiernomorská flotila je symbolom okupácie“. „Nemôže byť na ukrajinskom Kryme,“ dodal v zjavnej narážke na nočný útok.

Cezar Krymskij veter Čítajte viac Ukrajinská dominancia na mori: Zoznam potopených ruských lodí je stále dlhší

Ukrajinským silám sa v noci podarilo zničiť aj 18 z 22 dronov, ktorými Rusko útočilo na Ukrajinu, uviedla agentúra Unian. Drony boli podľa oznámenia ukrajinského letectva zničené nad Odeskou oblasťou na juhu Ukrajiny.

Situáciu na fronte preberali ukrajinský minister obrany Rustom Umerov a hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksandr Syrskyj s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom, oznámilo v pondelok večer ukrajinské ministerstvo obrany. „Pracujeme na zabezpečení potrieb ukrajinskej armády a navyšovaní jej schopností,“ uviedlo v tejto súvislosti ministerstvo.

Neptúnom na Rusov. S čím zničili Ukrajinci krížnik Moskva
Video
,,Zoznámte sa s ukrajinskou protilodnou strelou Neptún, zabijakom plavidiel triedy Moskva,“ napísalo ukrajinské ministerstvo obrany na sociálnej sieti Twitter a pridalo video tohto systému. Ruskú vlajkovú loď Čiernomorskej flotily Moskva sa Ukrajincom podarilo potopiť 14. apríla. Kremeľ oficiálne priznal jedného mŕtveho.

Ukrajina za dva roky vojny s Ruskom potopila alebo vážne poškodila približne dve desiatky ruských vojnových lodí, uviedla predtým stanica Rádio Slobodná Európa / Rádio Sloboda. V polovici tohto februára ukrajinská vojenská rozviedka oznámila potopenie ruskej výsadkovej lode Cezar Kunikov.

226 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine