Poľsko vyšetruje tri neidentifikované balóny nájdené neďaleko Kaliningradu

Poľsko prešetruje tri neidentifikované objekty, ktoré vyzerajú ako meteorologické balóny, nájdené na severovýchode krajiny neďaleko hraníc s ruskou exklávou Kaliningrad. TASR o tom informuje podľa agentúry AP, ktorá sa odvoláva na utorkové správy poľských médií.

05.03.2024 15:12
balón Foto: ,
Čínsky balón nad Atlantickým oceánom, neďaleko pobrežia Južnej Karolíny, február 2023. Ilustračná snímka
debata (1)

Balóny boli nájdené v oblasti Mazurskej jazernej plošiny vo vzdialenosti 20 až 100 kilometrov od hraníc s Kaliningradom. Na niektorých z nich boli nápisy v cyrilike.

Súkromná poľská rozhlasová stanica RMF FM uviedla, že k žiadnemu z nájdených objektov nebolo pripevnené nijaké špeciálne zariadenie.

Predstaviteľka polície v meste Szczytno na severovýchode Poľska Emilia Plawska uviedla, že o objektoch upovedomili armádu, ktorá ich preskúma.

Tusk Čítajte aj Tusk kritizoval šéfov diplomacie Slovenska a Maďarska za schôdzku s Lavrovom

Poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz uviedol, že pravdepodobne ide o meteorologické balóny a incident je tak prešetrovaný ako civilná a nie vojenská záležitosť. Dodal, že o balónoch sa bude hovoriť aj na budúcotýždňovom zasadnutí poľskej bezpečnostnej rady.

Hovorca miestnej polície Rafal Jackowski povedal, že v danej oblasti už zaznamenali viaceré incidenty s meteorologickými balónmi.

Poľsko je jedným z najväčších podporovateľov Ukrajiny. Od začiatku invázie jej poskytuje vojenskú podporu a prijalo tiež najväčší počet Ukrajincov utekajúcich pred vojnou. Varšava tiež obviňuje Moskvu z toho, že vedie proti Poľsku hybridnú vojnu, pripomína AP.

balón Čítajte aj Pri Taiwane spozorovali rekordných osem čínskych balónov
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Balón