Jordánsko, USA, Francúzsko a Egypt zhodili do Gazy doteraz najväčšiu dodávku humanitárnej pomoci

Medzinárodná koalícia krajín na čele s Jordánskom zhodila v utorok do Pásma Gazy humanitárnu pomoc z ôsmich vojenských lietadiel. Ide o najväčšiu leteckú dodávku od začiatku vojny medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas.

05.03.2024 15:42
gaza, pásmo gazy, humanitárna pomoc Foto: ,
Spojené štáty zhodili humanitárnu pomoc nad mestom Gaza 2. marca 2024.
debata (11)

Na operácii sa okrem Jordánska podieľajú Spojené štáty, Francúzsko a Egypt, najskôr v stredu nad Gazou zhodí humanitárnu pomoc tiež belgické lietadlo, píšu stanice Al-Džazíra a agentúra AFP. Letecky je podľa humanitárnych organizácií aj vlád do Gazy možné dopraviť len zlomok potrebnej pomoci.

Zásoby podľa jordánskeho vyhlásenia obsahujú jedlo poskytnuté Svetovým potravinovým programom alebo lieky, podrobnosti však známe nie sú. Od začiatku vojny vlani 7. októbra zhodili rôzne krajiny nad Gazou 43 zásielok s humanitárnou pomocou, z toho najviac Jordánsko.

Podľa neziskových organizácií by však potrebám Palestínčanov v boji zmietanej oblasti zodpovedalo 500 kamiónov s humanitárnou pomocou denne, pričom jedno lietadlo je podľa nemenovaného amerického zástupcu schopné pojať objem zásob ako asi dva kamióny. Dotknutý úradník serveru Axios riešenie opísal ako „zúfalé, ale nutné“ vzhľadom na katastrofické podmienky v Pásme Gazy.

izrael, hamas, tunel Čítajte viac Izraelská armáda zničila najväčší tunel Hamasu v Pásme Gazy

Zo sťaženia podmienok pri dodávaní zásob viní väčšina medzinárodného spoločenstva Izrael, ktorý odmieta otvoriť viacero hraničných priechodov alebo trvá na prísnych podmienkach kontrol zásielok. Izrael naopak viní neziskové organizácie, že majú nedostatočné kapacity, a hnutie Hamas, že používa civilistov ako živé štíty, čo umocňuje humanitárnu katastrofu v Pásme Gazy.

Nielen Izrael, ale aj Európska únia alebo USA považujú Hamas za teroristickú organizáciu. Hamas a s ním spriaznené islamistické skupiny vykonali vlani 7. októbra teroristické útoky v južnom Izraeli, pri ktorých zahynulo okolo 1 200 ľudí a ďalších 253 bolo unesených do Pásma Gazy ako rukojemníkov. Októbrové udalosti podnietili súčasný konflikt; izraelskú vládu prinútili začať pozemnú a leteckú ofenzívu do Pásma Gazy s cieľom hnutia Hamas zlikvidovať.

Zahraniční partneri Izraela uznali jeho právo na sebaobranu, teraz ale Izrael aj Hamas vyzývajú na urýchlené uzavretie prímeria kvôli vysokému počtu civilných obetí medzi Palestínčanmi. V Pásme Gazy od začiatku vojny zahynulo 30 631 Palestín­čanov, z toho väčšina civilistov, a zranenia ich utrpelo 72 043, uviedli dnes zdravotnícke úrady v Gaze ovládané Hamasom.

Izrael / Tunel / Hamas / Čítajte aj Hamas nevie, koľko rukojemníkov v Gaze je ešte nažive
11 debata chyba
Viac na túto tému: #Pásmo Gazy #Jordánsko #humanitárna pomoc #útok na Izrael