Fiala: Treba myslieť nielen na okamžitú pomoc Ukrajine, ale aj budúcnosť Európy

Podľa českého premiéra Petra Fialu je potrebné premýšľať nielen o tom, ako aktuálne pomôcť Ukrajine, ale aj o posilnení európskej bezpečnosti v nasledujúcich rokoch. Na oba aspekty sa podľa neho zamerala parížska konferencia, ktorú minulý týždeň zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron.

05.03.2024 19:26
Emmanuel Macron / Petr Fiala / Foto: ,
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) a český premiér Petr Fiala sa vítajú počas stretnutia v Prahe 5. marca 2024
debata (11)

Konferencia podľa Fialu stanovila konkrétne ciele a kroky, ktoré povedú k silnejšej podpore Ukrajiny, ale aj k posilneniu európskej bezpečnosti v budúcnosti.

„Musíme premýšľať o tom, ako teraz pomôcť Ukrajine, ako čo najviac oslabiť dôsledky ruskej agresie, ako zastaviť ruskú agresívnu politiku, ale súčasne musíme myslieť aj na budúcnosť Európy, na jej bezpečnostnú architektúru. Na to, čo bude nielen o mesiac, ale aj o rok či dva a ako posilniť našu rolu,“ vyhlásil český premiér.

Ukrajincom by sa zišli. Vrtuľníky Apache sú zabijakmi tankov
Video
Zdroj: NATO

Ocenil zapojenie sa Francúzska do českej iniciatívy na dodávky munície na Ukrajinu z tretích krajín. „Rokujeme o konkrétnej podobe,“ dodal Fiala a poďakoval sa všetkým, ktorí sa v iniciatíve angažujú.

česko, Petr Pavel, Emmanuel Macron Čítajte viac Macron vyzval spojencov, aby neboli zbabelí. Rusko nesmie vyhrať, kroky Česka sú významné, povedal v Prahe

Okrem ruskej agresie na Ukrajine bola hlavnou témou rokovania Fialu s Macronom jadrová energetika. Podľa českého premiéra ju oba štáty vnímajú ako kľúčový nástroj na zaistenie energetickej bezpečnosti.

Fiala je presvedčený, že aj vďaka úsiliu Česka a Francúzska je jadro v EÚ čoraz širšie akceptované. Dodal, že rok 2024 bude pre ČR v oblasti jadrovej energetiky prelomový, lebo bude známy víťaz tendra na dostavbu blokov v atómovej elektrárni Dukovany, o čo sa uchádza aj francúzsky koncern EDF.

Macron sa aj na utorkovej návšteve Prahy snaží účasť Francúzska v tendri podporiť. „Patríme k európskej jadrovej aliancii, ktorá sa zasadzovala, aby v hlavných dokumentoch EÚ bola technologická neutralita. Na to, aby sme mali zvrchovanú bezuhlíkovú stratégiu, potrebujeme obnoviteľné zdroje a jadro,“ povedal.

Fiala s Macronom podpísali Akčný plán strategického partnerstva krajín na roky 2024 až 2028. Dokument sa zaoberá zahraničnou politikou, obranou a bezpečnosťou, migráciou, obchodom, vedou či kultúrou. Potom sa francúzsky prezident zúčastnil na česko-francúzskom jadrovom fóre, kde loboval za účasť Francúzska v pripravovaných českých jadrových projektoch.

vojna na Ukrajine, Taurus Čítajte viac Nemecko sa pripravuje na vojnu s Ruskom, tvrdí Kremeľ. Taurus Gate dostala Berlín pod tlak
11 debata chyba
Viac na túto tému: #Európa #Petr Fiala #Ukrajina