Prežila dve pandémie, občiansku vojnu i Frankovu diktatúru. Španielka Maria Branyasová oslávila 117. narodeniny

Španielka Maria Branyasová, ktorá je považovaná za najstaršieho človeka na svete, v pondelok oslávila svoje 117. narodeniny.

05.03.2024 20:36
debata

Informovala o tom v utorok agentúra EFE. Od svojho narodenia v roku 1907 táto žena prežila dve pandémie (španielsku chrípku a covid-19), španielsku občiansku vojnu v rokoch 1936 až 1939, povojnové obdobie aj Frankovu diktatúru (1939–1975).

Branyasová, ktorá sa narodila 4. marca 1907 v americkom San Franciscu, sa do Katalánska vrátila s rodinou ešte ako dieťa, v roku 1915. Hoci už roky nevystupuje v médiách, jej rodina o nej zdieľa správy prostredníctvom profilu na sociálnej sieti X.

„Dobré ráno, svet. Dnes mám 117 rokov. Dostala som sa až sem," píše na X. „Vek je svojho druhu sviatosť. Strácate sluch, ale cítite viac, pretože počúvate život, nie hluk… Vo svetle smrti získava život špecifickú, viac definitívnu váhu,“ uvádza rodina v príspevku citát misionára Pereho Casaldàliga.

Branyasová dostala verejné blahoželania, okrem iného aj od šéfa katalánskej regionálnej vlády Pereho Aragonèsa, ktorý prostredníctvom X odkázal: „Je nám cťou, že je s nami“.

Od svojich 92 rokov žije v domove dôchodcov v severovýchodnej provincii Girona. Od roku 2023 je najdlhšie žijúcim človekom na svete. Rekord najdlhšie žijúcej osoby drží Francúzka Jeanne Calmentová, ktorá zomrela v roku 1997 vo veku 122 rokov.

Branyasová má problémy s pohyblivosťou – používa invalidný vozík – a so sluchom, ale netrpela vážnymi chorobami – prekonala dokonca aj covid. Preto výskumník Manel Esteller, odborník v oblasti genetiky a riaditeľ Inštitútu pre výskum leukémie Josepa Carrerasa, jej pred niekoľkými mesiacmi odobral vzorky, aby preskúmal, prečo je jej genóm tak odolný voči chorobám.

Jej výnimočný prípad môže vedcom pomôcť lepšie pochopiť mechanizmy starnutia organizmu, ktoré sú spojené s chorobami, ako je rakovina a demencia, aby tieto poznatky mohli byť využité pri výrobe budúcich liekov.

debata chyba
Viac na túto tému: #najstarší človek na svete