Rusko spustilo raketový útok na Zelenského kolónu v Odese. Bol pri ňom aj grécky premiér

Juhoukrajinské prístavné mesto Odesa v stredu zasiahli ruské strely, útok si vyžiadal mŕtvych ja zranených. Na tlačovej konferencii s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom, ktorý dnes Odesu navštívil, to uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Strely dopadli neďaleko miesta, kde sa nachádzala kolóna s oboma lídrami, napísal grécky denník Preto Thema s odvolaním sa na zdroje blízke gréckej vláde. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že v Odese zasiahlo hangár s bezpilotnými člnmi ukrajinského námorníctva.

06.03.2024 16:25 , aktualizované: 18:32
debata (257)
Barbarský ruský útok na Odesu
Video
Ukrajinská Odesa na archívnom videu po ruských útokoch, ktoré zasiahli aj pravoslávnu katedrálu v meste. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Rusko začalo útok na Odesu o 11.43 h miestneho času (10:43 SEČ), krátko pred stretnutím Zelenského s Mitsotakisom. Strely dopadli asi 150 metrov od miesta, kde sa v tom čase nachádzala grécka delegácia aj Zelenského kolóna. Nie je jasné, kde presne bol v tom čase Zelenskyj, píše server Meduza.

Z gréckej delegácie nikto nebol zranený, uviedli zdroje denníka Preto Thema. „Všetci sme v poriadku,“ povedal člen gréckeho kabinetu Stavros Papastavru.

Útok neskôr na tlačovej konferencii po rokovaní s Mitsotakisom potvrdil aj Zelenskyj, podľa ktorého sú v meste v dôsledku útoku mŕtvi a zranení. Podrobnosti neuviedol, hovorca ukrajinského námorníctva Dmytro Pletenčuk ale neskôr podľa denníka Ukrajinská pravda uviedol, že pri útoku zahynulo päť ľudí.

Odesa, vojna na Ukrajine Čítajte aj Celá Odesa vami pohŕda. Nezlomíte nás, len viac nahneváte, odkazuje starosta po zničení katedrály

Rusko následne útok na Odese potvrdilo bez toho, aby sa vyjadrilo k mŕtvym a zraneným. Ruské sily podľa ministerstva obrany zasiahli hangár v priemyselnej časti prístavu, píše agentúra RIA Novosti. „Splnili sme cieľ. Zasiahli sme objekt,“ uviedlo ministerstvo.

Zelenskyj a Mitsotakis dnes spolu navštívili obytný dom, ktorý cez víkend zasiahol ruský dron. Nálet si vyžiadal 12 mŕtvych vrátane piatich detí. Počas prehliadky sa rozozneli sirény a obaja lídri na ceste k svojim vozidlám počuli veľký výbuch, uviedol podľa Reuters grécky premiér.

„Už mnohokrát sme vyjadrili naše znechutenie z konania Ruska proti vašej krajine, ale taký stupeň násilia a brutality, ktorý vedie k smrti civilistov, malých detí a dokonca aj dojčiat, nám spôsobuje bolesť. Dnes sme boli na návšteve tu v Odese, navštívili sme miesto ruského útoku. Na jednej strane vidím obraz skazy, ktorú ste utrpeli, ale na druhej strane obraz húževnatosti a statočnosti ukrajinského ľudu," uviedol Mitsotakis podľa portálu ProtoThema grécky premiér.

Návšteva prezidenta Zelenského ani premiéra Mitsotakisa nebola z bezpečnostných dôvodov vopred ohlásená.

Grécka delegácia už opustila ukrajinské územie a krátko po 17.00 h zamierila do hlavného mesta Moldavska Kišiňova.

Grécko má v Odese svoj konzulát. Predvlani v apríli konzul Dimitris Dochtsis uviedol, že v prístavnom meste a jeho okolí žije zhruba 2500 Grékov.

257 debata chyba
Viac na túto tému: #Odesa #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj #Kyriakos Mitsotakis