Česko v reakcii na slovenskú zahraničnú politiku odložilo medzivládne konzultácie

Česko v reakcii na zahraničnú politiku SR odložilo česko-slovenské medzivládne konzultácie. Spoločné zasadnutie vlád, ktoré sa malo uskutočniť na prelome apríla a mája v ČR, nebude. Jedným z dôvodov je aj schôdzka slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Po rokovaní vlády to v stredu oznámil český premiér Petr Fiala. Premiér Robert Fico reagoval, že slovenskú zahraničnú politiku to neovplyvní a česká vláda je na Slovensku kedykoľvek vítaná.

06.03.2024 18:53 , aktualizované: 07.03.2024 00:17
debata (1561)
Premiéri Fico a Fiala sa stretli v Prahe
Video

„Nepovažujeme za vhodné, aby sme uskutočnili v budúcich týždňoch či mesiacoch medzivládne konzultácie s vládou slovenskej republiky tak, ako sme o nich uvažovali a ako sme sa na nich dohodli. Sme presvedčení, že v tejto chvíli nie je potrebné uskutočniť spoločné zasadnutie oboch vlád,“ oznámil Fiala s tým, že o rozhodnutí odložiť rokovanie informovali aj slovenskú stranu.

Český minister pre európske záležitosti Martin Dvořák označil zrušenie rokovania českej a slovenskej vlády za nevyhnutný krok. „Vzhľadom na rozdielne názory na kľúčové témy, najmä vo vzťahu k Rusku, je tento signál v súčasnej situácii nevyhnutný. Bohužiaľ,“ napísal na sociálnej sieti X, bývalom Twitteri.

Premiér Robert Fico (Smer) v reakcii na sociálnej sieti uviedol, že česká vláda je na Slovensku vítaná kedykoľvek. Podľa Fica sa česká vládna garnitúra rozhodla ohroziť slovensko-české vzťahy len preto, že má záujem podporovať vojnu na Ukrajine, zatiaľ čo slovenská vláda otvorene hovorí o mieri.

„Vážený pán predseda českej vlády, pán Fiala, vzťahy medzi našimi občanmi, Čechmi a Slovákmi, sú jedinečné, historicky osvedčené, sú pôžičkami vzájomnej dôvery. Sú plné priateľstva, príbuzenských vzťahov a porozumení. Slovenská vláda nebude nikdy vystavovať takéto hlboké slovensko-české vzťahy žiadnemu ohrozeniu," uviedol Fico.

České rozhodnutie odložiť medzivládne konzultácie podľa Fica neovplyvní suverénnu slovenskú zahraničnú politiku. Dodal, že vzájomné politické vzťahy medzi Českom a Slovenskom nebude vláda SR zaťažovať rozdielnymi pohľadmi na svet, ktoré nemajú nič spoločné s slovensko-českým spolužitím.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Robert Fico (@robert.fico)

Český premiér podotkol, že vláda v Prahe si je vedomá úzkych väzieb medzi slovenskou a českou spoločnosťou a rozsiahlej spolupráce medzi krajinami a chce v tom pokračovať. „Spolupráca musí byť založená na konkrétnych projektoch, máme záujem ich rozvíjať,“ spresnil.

„Ale nie je možné zastierať, že existujú výrazné rozdiely v názoroch na niektoré kľúčové zahraničnopolitické témy,“ pokračoval Fiala a za problematické označil stretnutie Blanára s Lavrovom.

Napriek tomu, že Slovensko je členom EÚ a NATO a ČR ho vníma ako svoju najbližšiu krajinu, rozdiely vlád v pohľade na príčiny ruskej agresie na Ukrajine sú podľa Fialu zásadné. „A v takej situácii, ktorá teraz je, navyše v čase, keď sa na Slovensku pripravujú prezidentské voľby, bude prezidentská kampaň, nie je namieste robiť taký v podstate mimoriadny nadštandardný krok, ako je spoločné rokovanie vlád,“ vysvetlil rozhodnutie jeho kabinetu.

Dodal, že spolupráca medzi krajinami nekončí. „Nič nerušíme, ministri sa budú stretávať na svojich pracovných stretnutiach. Ale je potrebné týmto spôsobom zareagovať a medzivládne rokovanie odsunúť,“ doplnil predseda českej vlády.

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský uviedol, že ČR si želá dobré vzťahy nielen medzi Čechmi a Slovákmi navzájom, ale aj na politickej úrovni.

„Avšak tie rozdiely v pohľadoch na zásadné zahraničnopolitické témy medzi nami a kolegami na Slovensku nás jednoducho nemôžu nechať úplne chladnými,“ povedal s tým, že priatelia k sebe majú byť úprimní a majú si vedieť povedať aj nepríjemné veci. „A ak sa Slovensko snaží o diplomaciu na obidve strany, skúsenosť je taká, že väčšinou zostanete na jednej strane,“ dodal Lipavský.

PREMIÉR: Samit premiérov V4 v Prahe Čítajte viac Slovensko neizolujem, Macron potvrdil, že som mal pravdu, tvrdí Fico. V4 pokračuje aj napriek nezhodám

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa bude naďalej usilovať o upevnenie vzťahov medzi Českom a Slovenskom, uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec v reakcii na rozhodnutie českej vlády prerušiť konzultácie s vládou premiéra Fica.

„Keď hodnotovo oslabíme zahraničnú politiku, môžeme strácať priateľov. Je mi ľúto, že sa to deje. Zo svojej pozície sa naďalej budem snažiť naše vzťahy upevňovať,“ uviedla Čaputová.

„Vladimírovi Mečiarovi trvalo päť rokov, kým zo Slovenska spravil čiernu dieru na mape Európy, Robert Fico ho dokázal dobehnúť za päť mesiacov,“ uviedol v reakcii na kroky českej vlády odložiť česko-slovenské medzivládne konzultácie predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

„Pre kroky, ktoré Fico spolu s ministrom Blanárom spravili, sa česká vláda rozhodla zrušiť spoločné jednania s našou vládou. Je to obrovská hanba a poškodenie vzájomných vzťahov. Reálne je to asi najhorší moment od vzniku samostatných republík. Lenže Slovensko nie je ani Robert Fico, ani Juraj Blanár,“ uviedol Šimečka.

„Obrovská časť ľudí na Slovensku považuje EÚ a NATO za náš prirodzený životný priestor, a Českú republiku za nášho najbližšieho partnera. A nikdy, naozaj nikdy by nepodali ruku vojnovým zločincom, ani nerobili užitočného idiota pre vraždiaci Putinov režim. Je to vláda s najslabšou väčšinou a ani zďaleka nereprezentuje názory väčšiny ľudí na Slovensku,“ doplnil líder PS.

Kandidát na prezidenta a bývalý minister zahraničných vecí Slovenska Ivan Korčok v reakcii na avizované odloženie česko-slovenských vládnych konzultácií zo strany ČR vyhlásil, že slovenská vláda vedie Slovensko do izolácie.

„Je to bezprecedentný krok a plnú zodpovednosť za zhoršenie vzťahov s Českom nesie slovenská strana,“ skonštatoval Korčok s tým, že slovenská vláda páli mosty k susedom, zbavuje sa spojencov a vážne poškodzuje národno-štátne záujmy.

Česko-slovenské vzťahy podľa českého expremiéra a šéfa najsilnejšej opozičnej strany ANO Andreja Babiša narušil v minulosti ako premiér Igor Matovič a rozhodnutím odložiť medzivládne konzultácie ich teraz úplne ničí predseda českej vlády Petr Fiala. Uviedol to v stredu na sociálnej sieti X.

„Toto je medzinárodná politika, nie detské ihrisko. Tam možno platí, že ak sa niekto správa zle, prestanete sa s ním rozprávať. Vláda sa ale nemá správať ako malé dieťa. Ak s krokmi slovenskej vlády nesúhlasí, o to viac s ňou má rokovať a presviedčať ju o potrebe zmeny pozície,“ kritizoval kroky Fialovho kabinetu Babiš. Dodal, že v prípade Slovenska, s ktorým ČR vždy spájali mimoriadne silné a dobré vzťahy, to platí dvojnásobne.

lavrov, blanár Čítajte viac Blanár rokoval s Lavrovom. Opozícia to kritizuje, Fico hovorí o vyváženej politike

Šéf slovenskej diplomacie diskutoval s Lavrovom minulý týždeň v sobotu na okraj diplomatického fóra v tureckej Antalyi, ktoré sa konalo pod záštitou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Blanár sa podľa stanoviska slovenského ministerstva zahraničia stretol s Lavrovom na žiadosť ruskej strany. „Bez komunikácie sa nikdy nenájde diplomatické riešenie kríz a bez diplomatického riešenia sa žiadne vojny neskončia,“ povedal Blanár po schôdzke. Šéfovi ruskej diplomacie tlmočil aj postoj vlády SR, že rusko-ukrajinský konflikt nemá vojenské riešenie.

„Informoval som ho tiež o pozícii vlády SR postavenej na rešpektovaní základných princípov medzinárodného práva, ako je územná celistvosť a suverenita členských krajín, ukotvených v Charte OSN. Apeloval som na čo najskoršie obnovenie mierových rokovaní medzi stranami konfliktu a ukončenie bojov,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Ruskému ministrovi tiež zdôraznil, že „to, čo sa stalo na Ukrajine, sa nikdy nemalo stať“. Blanár dodal, že SR je proti vytváraniu akejkoľvek železnej opony medzi Ruskom a Európskou úniou. „Musia sa hľadať také riešenia, ktoré budú garantovať bezpečnosť a mier,“ doplnil. Lavrova zároveň ubezpečil, že Slovensko nepošle na ukrajinské územie žiadneho slovenského vojaka.

Jana Černochová Čítajte viac Vojaci NATO na Ukrajinu? Česká ministerka o ničom nevie. Fiala: K mieru nikdy neviedlo zloženie zbraní

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Slovensko