VIDEO: Peklo na mori. Rus natočil devastačný útok ukrajinských dronov priamo z lode

V stredu sa objavilo pozoruhodné video na poprednom ruskom telegramovom kanáli, ktoré zachytáva taktiku námorných dronov Ukrajiny, Magura V5. Snímky vytvorili priamo ruskí námorníci napadnutej výsadkovej lode Cezar Kunikov, ktorá bola potopená v polovici februára pri pobreží Krymu.

07.03.2024 10:50
debata (123)
Útok ukrajinských dronov, očami ruských námorníkov
Video
Video zhotovené ruskými námorníkmi ukazuje, ako z ich perspektívy vyzeralo februárové potopenie výsadkovej lode Cezar Kunikov pri pobreží Krymu. / Zdroj: Telegram / Fighterbomber

Ako tvrdí populárny ruský vojenský bloger Fighterbomber, posádke sa podarilo zničiť štyri námorné kamikadze drony. Piaty plavidlo znehybnil. Ostatné prerazili dieru do ľavoboku a desiaty dron už explodoval prakticky vo vnútri výsadkovej lode a poslal ju definitívne ku dnu, píše portál iDNES.cz, ktorý sa odvoláva na ruského blogera.

Zásah ruskej lode Cezar Kunikov v Čiernom mori
Video
Ukrajinské ozbrojené sily v spolupráci s vojenskou rozviedkou v Čiernom mori potopili ruskú výsadkovú loď Cezar Kunikov. / Zdroj: Ukrajinská vojenská rozviedka

Podľa tvrdení svedkov, loď začala horieť okolo šiestej ráno, naklonila sa na bok a do dvoch hodín išla ku dnu. Evakuačné člny podľa telegramového kanála VČK-OGPU dorazili na miesto, keď už bola loď potopená. Posádka, či aspoň jej časť, unikla na nákladnej lodi, ktorá sa v blízkosti plavila, tvrdí VČK-OGPU.

Celá bitka trvala približne štyridsať minút. Z nahrávky je zrejmé, že námorníci po dronoch pálili zo samopalov a ľahkých guľometov. Posádka je u Rusov označovaná za zbabelcov, ale kanál Fighterbomber si mužov zastal. Podľa neho si zaslúžia poklonu, lebo bojovali do posledného muža, uviedol na Telegrame.

"Hunter, "brigádny generál z ukrajinskej...
Nový dron Sea Baby „Avdiivka“ počas prezentácie...
+4Nový dron Sea Baby „Avdiivka“ počas prezentácie...

Pre Čiernomorskú flotilu to znamenalo ďalšiu bolestnú ranu a Kremeľ zareagoval odvolaním jej veliteľa Viktora Sokolova. Vo funkcii bol rok a pol a ruská flotila v Čiernom mori za tú dobu prišla o dvadsať percent plavidiel. Zdá sa ale, že ani výmena admirála k ničomu nevedie. Nový veliteľ rovnako nenachádza úspešnú obranu proti námorným dronom. V utorok Ukrajinci zaútočili bezpilotnými člnmi na hliadkovú loď projektu 22160 Sergej Kotov a pripísali si ďalší úspešný lov na ruskú loď.

sergej kotov Čítajte aj VIDEO: Ukrajina hlási potopenie ďalšieho významného ruského plavidla. Drony zasiahli loď Sergej Kotov

Ruská flotila zatiaľ nenašla účinný spôsob boja proti ukrajinským kamikadze bezpilotným člnom," napísal na telegramovom kanáli Karty i streločky vojenský analytik Jan Matvejev. „Používajú sa masovo, na každý cieľ útočí celý roj. Zariadenia sú relatívne lacné a vyrábajú sa vo veľkých množstvách. Spočiatku bola väčšina útokov neúspešná, ale ukrajinské ozbrojené sily zdokonaľujú svoju taktiku, zvyšujú počet lodí, ktoré používajú, a to prináša výsledky," dodal.

Cezar Krymskij veter Čítajte aj Ukrajinská dominancia na mori: Zoznam potopených ruských lodí je stále dlhší

Po potopení Cetara krúžili dva vrtuľníky Mi-8 v oblasti nízko nad vodou a v oblasti mesta Foros zase bolo vidno pátrací vrtuľník Ka-27. Telegramový kanál Krymský vietor píše, že v oblasti potopenia operovala pátracia helikoptéra Ka-27 ruského námorníctva. Ruskí vojenskí blogeri zásah lode potvrdili a spustili ostrú kritiku na velenie. Odpočúvanie pilotov ruských vrtuľníkov dokázalo, že po lodi zostala len mastná škvrna.

Caesar Kunikov, ruská výsadková loď Čítajte aj Trosky a mastný fľak. Ruskí piloti opísali potopenie Cezara, velenie flotily je pod ostrou kritikou
123 debata chyba
Viac na túto tému: #ruská armáda #čiernomorská flotila #vojna na Ukrajine #námorný dron