Kolaboroval jeho otec s nacistami? Maďarský prezident odmietol útoky na minulosť

Maďarský prezident Tamás Sulyok, ktorý prevzal úrad hlavy štátu 5. marca po abdikácii Katalin Novákovej, odmietol obvinenia týkajúce sa minulosti svojho otca a označil ich za podlý útok. Vyplýva to z piatok zverejneného rozhovoru prezidenta pre server mandiner.hu, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

08.03.2024 11:53
Sulyok Foto: ,
Tamás Sulyok (v strede) vedľa svojej manželky Zsuzsanny po zložení sľubu ako nového prezidenta Maďarska na zasadnutí parlamentu v Budapešti, pondelok 26. februára 2024.
debata (13)

„Obvinenia môjho otca považujem za podlý útok. Je to nedôstojná situácia. Keďže ide o moju rodinu, spôsobuje mi to vážnu bolesť,“ reagoval Sulyok. Jeho otec bol podľa prezidentových slov sociálne citlivý, vlastenecký človek s náklonnosťou k židovstvu.

Skrýval sa vraj desaťročie

„Nechcem to opakovať, nechcem zaťažovať verejný život nezmyselnými debatami. Parlament zvolil za prezidenta mňa a nie môjho otca, ktorý zomrel pred zmenou režimu,“ dodal Sulyok.

Tusk: Nie sme unavení z Ukrajiny, ale z Orbána
Video

Server hvg.hu v pondelok napísal, že Sulyok predtým o svojom otcovi uviedol, že ho v roku 1946 v neprítomnosti odsúdil ľudový súd na smrť, pretože sa ako rozvodový právnik ujal prípadu ženy, ktorej manžel sa neskôr stal mestským tajomníkom komunistickej strany v Székesfehérvári.

Rozsudku, ktorý Tamás Sulyok označil za „zúčtovanie a pomstu“, sa jeho otec vyhol len tak, že sa desať rokov bez dokladov skrýval v inej časti krajiny.

Sedí len meno a povolanie

Na Sulyokove tvrdenie však vrhlo iné svetlo vyjadrenie historika Lászlóa Karsaia, ktorý na hvg.hu napísal, že jediné, čo je v tomto príbehu pravdivé, je meno Sulyokovho otca a skutočnosť, že bol právnikom v Székesfehérvári.

Tamás Sulyok Čítajte viac Nový maďarský prezident podpísal vstup Švédska do NATO

Karsai uvádza, otca novej hlavy štátu nikdy nikto neodsúdil na smrť. Pravdou je, že Lászlóa Sulyoka hľadala polícia, pretože chcela objasniť jeho rolu v hnutí fašistických Šípových krížov (Nyilasok), presnejšie v malej strane nacistického kolaboranta Bakyho-Pálffyho.

Po Karsaiovi reagoval na kauzu minulosti otca budúceho prezidenta aj historik Krisztián Ungváry, podľa ktorého tieto klamstvá by neboli potrebné, keby sa Sulyok nesnažil vykresliť seba a svojho otca ako obete komunizmu.

Facebook X.com 13 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Maďarsko #Tamás Sulyok