Íri hlasujú v referende o úlohe žien v domácnosti

V Írsku sa dnes o 7.00 h miestneho času (8.00 h SEČ) otvorili hlasovacie miestnosti a 3,5 milióna registrovaných voličov má možnosť sa vyjadriť v dvoch ústavných referendách, ktoré majú viesť k modernizácii pohľadu na ženy a rodinu v konzervatívnej katolíckej ústave.

08.03.2024 13:03
írsko, referendum Foto: ,
debata

Hlasovať je možné do 22.00 h, sčítanie sa začne v sobotu ráno a výsledky sa očakávajú v sobotu večer, napísal server stanice BBC. Ak vládne návrhy uspejú, z ústavy zmiznú formulácie o ženách v domácnosti a nezosobášené páry budú novo uznané ako rodiny.

Od začiatku roka sa nanovo zaregistrovalo 86 000 voličov. Všetci registrovaní na svoje poštové adresy dostali informácie o referendách aj o miestach, kde hlasovať. Tam potom dostávajú zelené a biele lístky s dvoma otázkami, napísal denník The Irish Times.

V jednom z dnešných referend Íri hlasujú o tom, či z ústavy vypustiť zastaranú a podľa kritikov sexistickú formuláciu o „povinnostiach matiek v domácnosti“ a nahradiť ju vetou, že starostlivosť si majú navzájom poskytovať členovia rodiny.

Interrupcie / Eiffelova veža / Čítajte aj Francúzsky parlament schválil ústavné právo žien na interrupciu

Druhým hlasovaním Íri rozhodnú, či chcú zachovať formulácie, ktoré štát zaväzujú k osobitnej ochrane inštitúcie manželstva, „na ktorom stojí rodina“. Reforma by rozšírila definíciu domácnosti na všetky „trvalé vzťahy“ s deťmi, namiesto len nezosobášených dvojíc s dieťaťom. Zhruba tretina detí v dnešnom Írsku sa rodí nezosobášeným rodičom, napísal server Politico.

V Írsku sú zmeny ústavy z roku 1937 možné len referendom. Tak došlo k zásadným zmenám v roku 2015, keď Íri schválili sobáše osôb rovnakého pohlavia, alebo v roku 2018, keď zrušili zákaz potratov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Írsko #referendum