Americká armáda hlási odrazenie dronového útoku húsíov v Červenom mori

Americká armáda a spojenecké sily v noci na sobotu zostrelili v oblasti Červeného mora 15 bezpilotných lietadiel jemenských húsíjských povstalcov. Oznámilo to Centrálne velenie ozbrojených síl USA (CENTCOM).

09.03.2024 08:52
debata (3)

Húsíovia podnikli rozsiahly dronový útok medzi 4.00 h a 6.30 h jemenského času (2.00 h a 4.30 h SEČ) v Červenom mori a Adenskom zálive, priblížilo CENTCOM.

Americké a spojenecké sily v oblasti identifikovali útok ako „bezprostrednú hrozbu pre obchodné plavidlá, americké námorné sily a spojenecké lode v oblasti“, napísalo CENTCOM v príspevku na sociálnej sieti.

Na húsiovcov poslali USA lietadlovú loď Dwight D. Eisenhower
Video
Do útokov proti militatným húsiovcov, ktorých v Jemene podporuje Irán, sa zapojila aj americká lietadlová loď Dwight D. Eisenhower. Zdroj: US Navy

Dodalo, že na odrazení útoku sa podieľali lode a lietadlo amerických námorných síl a spojencov. Ďalšie podrobnosti neposkytlo.

Jemenskí povstalci ohrozujú medzinárodnú námornú dopravu v Červenom mori od vlaňajšieho novembra. Odôvodňujú to solidaritou s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde sa vlani v októbri začala vojna medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #húsíovia #Centcom