Íri odmietli zmeny ústavy ohľadom postavenia žien a rodiny, oznámil premiér

Íri v referende jasne odmietli zmeny ústavy, oznámil írsky premiér Leo Varadkar. Hlasovalo sa o návrhu, aby sa vypustila formulácia o ženách v domácnosti a rodine tvorenej výlučne zosobášenými pármi. Výsledky sú úplne zrejmé, vláda ich rešpektuje a prijíma za ne zodpovednosť, dodal predseda vlády podľa servera denníka The Irish Times.

09.03.2024 17:24
írsko, referendum Foto: ,
debata (10)

„V tejto fáze sčítania je jasné, že obe referenda boli výrazne porazené, a to pri slušnej volebnej účasti. Vláda výsledok akceptuje a bude ho plne rešpektovať. Ako premiér a v mene vlády prijímam za výsledok zodpovednosť. Bolo našou zodpovednosťou presvedčiť väčšinu ľudí, aby hlasovali za, a to sa nám zjavne nepodarilo,“ povedal Varadkar citovaný stanicou RTE.

írsko, referendum Čítajte viac Íri hlasujú v referende o úlohe žien v domácnosti

V dvoch referendách, ktoré sa zámerne konali na Medzinárodný deň žien, mohlo hlasovať 3,5 milióna registrovaných voličov. Prvá otázka znela, či má byť v ústave nahradená pasáž o práci žien v domácnosti pasážou o starostlivosti členov domácnosti o seba navzájom (40. dodatok). Druhá otázka smerovala na definíciu rodiny, ktorú súčasná ústava opisuje výlučne ako zosobášených manželov s možnými deťmi. Referendum ponúkalo možnosť považovať za rodinu aj partnerov s deťmi, ktorí sa nevzali (39. dodatok). Podľa oficiálnych štatistík sa pritom mimo manželstva rodí zhruba 40 percent detí v Írsku.

Michelle O'Neillová Čítajte viac Vládu Severného Írska bude prvýkrát viesť zástupkyňa republikánskej strany Sinn Féin

V momente vyjadrenia premiéra sa údaj o účasti na referende o definícii rodiny pohyboval okolo 43 percent a odmietavý postoj malo asi 66 percent hlasujúcich. Výsledky referenda o postavení žien sa očakávajú neskôr, uvádza RTE.

Odmietavý postoj väčšiny katolíckej spoločnosti podľa írskeho denníka znamená veľkú porážku pre Varadkarovu vládu, ale aj pre všetky ostatné politické strany, ktoré odporúčali hlasovať za zmeny ústavy. Člen vládnej strany zelených Eoin Madden poznamenal, že veľké politické strany neurobili dosť na to, aby v referende uspeli. Poukazuje na rozdiely medzi názorom na vidieku a v mestách aj na nedostatočnú osobnú aktivitu politikov pri vysvetľovaní zmyslu referenda.

Ešte pred hlasovaním premiér Varadkar vyhlásil, že víťazstvo „nie“ by bolo „krokom späť“ a „mnohým ľuďom by vyslalo odkaz, že podľa ústavy nie sú rodinami“, píše AFP.

írsko, referendum Čítajte viac Íri hlasujú v referende o úlohe žien v domácnosti

V Írsku sú zmeny ústavy z roku 1937 možné len referendom. Tak došlo k zásadným zmenám v roku 2015, keď Íri schválili sobáše osôb rovnakého pohlavia, alebo v roku 2018, keď zrušili zákaz potratov.

Diskusia o úprave pasáže o domácich povinnostiach žien bola menej vyhrotená ako spory o potraty a jednopohlavné sobáše. Všetky hlavné írske politické strany obe navrhované zmeny podporujú a prieskumy verejnej mienky naznačovali, že prejdú, aj keď mnoho voličov bolo do poslednej chvíle nerozhodnutých.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Írsko