Do Prahy priletel Bill Clinton. Bude mať príhovor k výročiu vstupu Česka do NATO

Bývalý americký prezident Bill Clinton pricestoval zo Spojených štátov do Prahy. V utorok vystúpi na konferencii Naša bezpečnosť v Španielskej sále Pražského hradu, na ktorej si účastníci pripomenú 25. výročie vstupu Česka do Severoatlantickej aliancie (NATO).

10.03.2024 08:07
debata (17)
Petr Pavel o tom, čo NATO dalo a vzalo Česku či Slovensku
Video
Petr Pavel pre Pravdu hovorí, čo krajinám ako Česko a Slovensko dalo a vzalo člensto v NATO. Rozhovor vznikol v roku 2019.

Clinton bol šéfom Bieleho domu v rokoch 1993 až 2001, keď sa NATO rozšírilo o Poľsko, Maďarsko a Česko. Do Prahy prišiel na pozvanie českého prezidenta Petra Pavla.

Konferenciu Naša bezpečnosť organizuje spolok Jagello 2000 a okrem Clintona na nej vystúpia českí ústavní činitelia alebo bývalý generálny tajomník NATO George Robertson. Organizátori konferencie pripomenuli, že na začiatku svojho prvého funkčného obdobia Clinton prvýkrát v dejinách načrtol víziu Európy bez konfliktov, nerozdelenú a demokratickú.

NATO a Slovensko budú podporovať Ukrajinu na každom kroku
Video
Videoodkaz pre Kyjev od šéfa Vojenského výboru Severoatlantickej aliancie holandského admirála Roba Bauera i slovenského veľvyslanca pri NATO Petra Bátora. Zdroj: NATO

Americký exprezident navštívil Prahu niekoľkokrát. Najprv v 70. rokoch ako 24-ročný študent, potom v januári 1994 už ako 42. prezident USA. Pre Česko to bol vtedy zlomový moment. Clinton v Prahe potvrdil, že NATO má záujem sa rozšíriť, a to sa stalo o päť rokov neskôr v roku 1999 – novými členmi sa prvýkrát stali bývalé sovietske satelity, okrem Česka aj Poľsko a Maďarsko.

Clinton Čítajte viac Clinton: Ľutujem, že som presviedčal Ukrajinu, aby sa vzdala jadrových zbraní

Clinton prišiel do Prahy aj v roku 2001, už ako bývalý exprezident, na pozvanie Václava Havla.

V roku 2011 sa Clinton prišiel s Václavom Havlom rozlúčiť. Spolu s vtedajším britským premiérom a francúzskym prezidentom patril so svojou manželkou a vtedajšou šéfkou americkej diplomacie Hillary Clintonovou medzi najvýznamnejších politikov, ktorí sa zúčastnili na Havlovom pohrebe. Českého prezidenta označil za svojho priateľa, uviedla ČT24.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Bill Clinton #Petr Pavel