Poľskí farmári: Tusk nám neoznámil nič nové, 20. marca budú protesty

Organizácie poľských farmárov po rozhovoroch s poľským premiérom Donaldom Tuskom oznámili ďalšie protesty proti poľnohospodárskej politike Európskej únie a dovozu farmárskych produktov z Ukrajiny.

10.03.2024 08:14
debata (1)

V stredu 20. marca budú po celej krajine blokády krajských miest, okresných miest a hlavných ciest, povedal v sobotu šéf farmárskych odborov Solidárnosť Tomasz Obszanski pre tlačovú agentúru PAP.

Poľsko Farmári Protesty varšava Čítajte viac Vo Varšave protestovali farmári. Na policajtov hádzali dlažobné kocky, zapálili aj rakvu

Bol sklamaný výsledkom stretnutia s Tuskom. „Nič sa nedohodlo, premiér v podstate nič neoznámil,“ dodal Obszanski.

Farmári protestujú aj v Bruseli. Obkľúčili sídla Európskej únie
Video

Tusk po rozhovoroch nezverejnil žiadne stanovisko.

Farmári v Poľsku protestujú už celé týždne proti Zelenej dohode EÚ a proti dovozu obilia a ďalších poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny. Chcú zabrániť tomu, aby sa lacnejšie ukrajinské obilie dostalo na poľský trh.

Netradičné dronové zábery na protest farmárov v Bratislave
Video

Brusel po ruskej invázii na Ukrajinu pred dvoma rokmi pozastavil všetky dovozné clá a kvóty na agroprodukty z Ukrajiny, aby napadnutej krajine ekonomicky pomohol. Farmárov podľa ich slov zaťažujú aj podmienky Zelenej dohody.

Tusk pred stretnutím oznámil, že jeho vláda bude v Bruseli lobovať za to, aby sa pozastavili alebo pozmenili niektoré regulácie pre poľských farmárov.

protest farmárov Čítajte viac Farmárske protesty dorazili na Slovensko. Hrozí generálny štrajk?

Námestník ministra poľnohospodárstva Michal Kolodziejczak v sobotu vyhlásil, že v piatok sa očakáva oznámenie, ktoré výnimky by mohli platiť pre Poľsko. Sú náznaky, že výnimky by sa mohli týkať sporného úhorovania poľnohospodár­skej pôdy.

EÚ sa chce stať pomocou Zelenej dohody klimaticky neutrálnou do roku 2050. Do tejto stratégie patria opatrenia v rôznych oblastiach ako energetika, doprava, priemysel a poľnohospodárstvo.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Tusk #protest farmárov