Kĺzavé bomby FAB-1500 majú navádzací systém a výsuvné krídla, ktoré im umožňujú plachtiť k cieľu. Dokážu spôsobiť až 15-metrový kráter. Bomba vychádza z klasických bômb z čias Sovietskeho zväzu a podľa CNN ich teraz Rusko v továrni neďaleko Moskvy premieňa na lacnú, ale účinnú verziu strely.
„Nejde o lacnú a rýchlu premenu, ale je to zásadne lacnejšie ako milióny dolárov, ktoré stoja strely. V porovnaní so strelami ide o drobné,“ povedal CNN hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat.
Jedenapoltonovú bombu zhadzujú stíhacie lietadlá zo vzdialenosti 60 až 70 kilometrov, teda mimo dosahu ukrajinských systémov protivzdušnej obrany. Silu týchto bômb podľa CNN ilustrujú nedávne videá z bojovej línie vo východoukrajinskej Doneckej oblasti, kde ich Rusko použilo na tepelné elektrárne, továrne alebo bytové domy, ktoré Ukrajinci využívajú na koordináciu svojej obrany.
Ruskí vojenskí blogeri začali o novom type munície hovoriť vlani v septembri, keď Moskva testovala jej presnosť. Popredný proruský bloger Fighterbomber tvrdí, že výbušniny, ktorými je naložená strela, vážia približne 700 kilogramov. Ruské lietadlá Su-34 tak vedia operovať, kvôli váhe, iba s dvoma takýmito raketami pri jednom prelete.
Masívne kĺzavé bomby Ruska možno nie sú také elegantné a presné ako menšie ukrajinské kĺzavé strely, ale so svojou ťažšou výbušnou náplňou sú podľa ukrajinského vojaka Olexandra Solonka „jednou z najväčších obáv“ medzi ukrajinskými vojakmi, tvrdí portál Forbes.
Čítajte aj Nejaký dom už zasiahneme. Veliteľ fregaty prezradil 'presnosť' ruských rakiet„Pre mnohé ruské taktické lietadlá ponúkajú novú a oveľa ničivejšiu možnosť úderu zo zálohy, pretože piloti sa okrem iného môžu držať ďalej od nepriateľskej obrany,“ uviedol Joseph Trevithick zo špecializovaného serveru TheWarZone.
„Predtým nás ostreľovali len delostrelecky. Teraz (Rusi) na mesto útočia agresívnejšie a začali používať letectvo, najmä FAB-1500,“ povedal pre CNN minulý týždeň jeden z vojakov ukrajinskej 46. samostatnej aeromobilnej brigády, ktorý je nasadený v meste Krasnohorivka. „Prečo používajú FAB-1500? Pretože spôsobuje vážne škody. Ak to prežijete, budete mať jazvy,“ uviedol vojak, podľa ktorého to zle pôsobí na morálku ukrajinských ozbrojených síl.
Použitie FAB-1500 sa stalo rozhodujúcim prvkom ruskej ofenzívy v Doneckej oblasti, najmä pri ničení ukrajinskej obrany v Avdijivke a jej okolí. Mesto, ktoré je úplne zdevastované, padlo do rúk ruských vojsk vo februári.
„V predvečer bitky o Avdijivku a počas nej boli počas niekoľkých dní odpálené stovky leteckých bômb. Len v smere na Avdijivku ich bolo počas 48 hodín použitých 250,“ uviedol Ihnat.