Húsíovia poškodili ďalšiu obchodnú loď, údajne už disponujú aj hypersonickou raketou

Strely vypálené v piatok pri pobreží Jemenu v Červenom mori poškodili obchodnú loď. Jej posádka však zranenia neutrpela a loď bola schopná pokračovať v plavbe, informovala agentúra AFP, ktorá sa odvolala na bezpečnostné monitorovacie spoločnosti.

15.03.2024 08:26 , aktualizované: 09:55
jemen Foto: ,
Čiernobiela snímka, ktorú zverejnilo Ústredné velenie americkej armády, ukazuje požiar na palube lode True Confidence po raketovom útoku jemenských povstalcov v Adenskom zálive v stredu 6. marca 2024.
debata (7)

„Obchodná loď hlásila, že ju zasiahla raketa a bola poškodená," uviedla spoločnosť United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO). Tá poskytuje bezpečnostné informácie o námorných incidentoch a upozorňuje príslušné úrady.

Na húsiovcov poslali USA lietadlovú loď Dwight D. Eisenhower
Video

Jemenskí povstalci – húsíovia – sa bezprostredne k zodpovednosti za útok neprihlásili. Za posledné štyri mesiace však opakovane strelami či dronmi zaútočili na lode v oblasti dôležitej obchodnej trasy v Červenom mori, pripomína AFP.

Niektoré lodné spoločnosti sa z dôvodu týchto útokov začali vyhýbať preprave cez Červené more a volia dlhšiu trasu okolo južného cípu Afriky.

Majú hypersonickú strelu?

Povstalci podporovaní Iránom tiež tvrdia, že úspešne otestovali novú hypersonickú strelu. Tento typ zbrane by mohol potenciálne eskalovať ich útoky na námornú dopravu v oblasti Červeného mora a okolitom regióne, informuje agentúra AP.

Správu o údajnom teste hypersonickej zbrane húsíami priniesli ruské štátne médiá a jej pravdivosť zatiaľ nebola potvrdená.

Raketové sily húsíov „úspešne otestovali strelu, ktorá je schopná dosiahnuť rýchlosť Mach 8 (osemnásobok rýchlosti zvuku) a je poháňaná pevným palivom,“ povedal nemenovaný vojenský predstaviteľ blízky jemenským povstalcom, ktorého citovala ruská agentúra RIA Novosti.

Ruská fregata predviedla simulovaný útok Zirkónom - hypersonickou raketou
Video

Húsíovia podľa citovaného zdroja „plánujú začať výrobu tejto strely, aby ju mohli používať na útoky v Červenom mori a Adenskom zálive, ako aj na ciele v Izraeli“.

V prípade, ak by jemenskí šiitskí vzbúrenci skutočne disponovali takýmito raketami, bolo by ich ťažšie zneškodniť protivzdušnými systémami, aké majú k dispozícii USA a ich spojenci vrátane Izraela. Hypersonické strely majú totiž schopnosť manévrovať počas letu, čo v kombinácii s vysokou rýchlosťou komplikuje ich odhalenie a likvidáciu.

Povstalci tvrdia, že útočia zo solidarity s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde zúri vojna medzi Izraelom a militantmi z hnutia Hamas. USA a Británia reagovali ostreľovaním pozícií húsíov v Jemene.

husiovia Čítajte viac Odpoveď na prvý útok húsíov s obeťami: Pri náletoch spojencov zahynulo v Jemene 11 ľudí

Vodca húsíov vo štvrtok vyhlásil, že jeho sily začnú útočiť aj na lode smerujúce k južnému cípu Afriky. Doposiaľ útočili prevažne na plavidlá prechádzajúce trasou cez Červené more smerom k Suezskému prieplavu.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Červené more #jemenskí povstalci #húsiovci