Chorvátsky prezident nemôže kandidovať v parlamentných voľbách, rozhodol súd

Chorvátsky ústavný súd v pondelok rozhodol, že prezident Zoran Milanovič nemôže kandidovať v nadchádzajúcich parlamentných voľbách, kým neodstúpi z funkcie hlavy štátu.

18.03.2024 17:54
UN General Assembly Croatia Foto: ,
Chorvátsky prezident Zoran Milanovič.
debata

Milanovič ešte minulý týždeň v piatok oznámil ambíciu kandidovať za opozičnú Sociálnodemokra­tickú stranu (SDP) vo voľbách do parlamentu, ktoré prebehnú 17. apríla.

V prípade, že sa strane podarí vo voľbách zvíťaziť, bude Milanovič podľa svojich slov ašpirovať na premiérske kreslo a odstúpi z prezidentskej funkcie.

Chorvátsky ústavný súd v pondelkovom rozhodnutí uviedol, že úrad prezidenta je nezlučiteľný so straníckou politikou. Milanovič preto môže v parlamentných voľbách kandidovať iba vtedy, keď rezignuje na svoju súčasnú funkciu.

Aleksandar Vučič Čítajte viac Vučič zosmiešnil Milanovičovu výzvu členom OSN, aby uznali Kosovo

Milanovič však v nedeľu potvrdil, že kandidovať v parlamentných voľbách bude, ale prezidentského mandátu sa vzdať nemieni, pretože by to podľa neho viedlo k odovzdaniu prezidentských právomocí do rúk vládnej Chorvátskej demokratickej únie (HDZ) premiéra Andreja Plenkoviča.

Zoran Milanović Čítajte viac Chorváti zvolili zmenu. Chcú normálnu krajinu

„Aj keby sudcovia ústavného súdu poslúchli pokyny "zbabelca Plenkoviča“ a zabránili mi kandidovať na kandidátnej listine (strany SDP) vo volebnom obvode č. 1, v ktorom kandiduje aj Plenkovič, naša kandidátna listina (SDP) napriek tomu vyhrá," vyhlásil Milanovič.

Tesne pred minulotýždňovým rozpustením chorvátskeho parlamentu schválili poslanci – pod tlakom Plenkoviča – sporný zákon namierený proti tzv. whistleblowerom, píše DPA. Opozícia obavy, že ide o snahu zakryť korupciu medzi politikmi vládneho tábora.

Milanovič a Plenkovič sú považovaní za hlavných politických súperov. Úradujúci prezident opakovane vyjadril podporu Rusku, zatiaľ čo predseda vlády a jeho strana HDZ presadzujú proukrajinské pozície.

debata chyba
Viac na túto tému: #Chorvátsko #Zoran Milanovič