K Taiwanu sa priblížilo 36 čínskych lietadiel; najviac od začiatku roka

Za uplynulých 24 hodín bolo v okolí ostrova Taiwan zaznamenaných 36 čínskych vojenských lietadiel. Oznámilo to v piatok ráno taiwanské ministerstvo obrany, podľa ktorého išlo o najvyššie číslo od začiatku roka, uvádza agentúra AFP.

22.03.2024 07:00
debata (4)
Čína nasimulovala útok. Taiwan je pripravený na obranu
Video

Uvedený počet čínskych lietadiel bol zaznamenaný v priebehu 24 hodín do piatka 06.00 h miestneho času. V rovnakom čase v okolí Taiwanu operovalo aj šesť plavidiel čínskeho námorníctva, uviedol rezort obrany v Tchaj-peji.

Spomedzi 36 čínskych lietadiel, medzi ktorými boli bojové stíhačky, bezpilotné lietadlá aj transportné stroje, 13 prekročilo aj tzv. stredovú líniu Taiwanského prielivu a vstúpilo do identifikačnej zóny protivzdušnej obrany Taiwanu.

Deň predtým Tchaj-pej hlásil 32 čínskych vojenských lietadiel a päť lodí. Stredovú líniu taktiež prekročilo 13 čínskych strojov.

Čínske vojenské lietadlá a lode sa približujú k Taiwanu takmer každodenne, čo experti označujú za formu zastrašovania.

Tzv. stredová línia je neoficiálna, ale v minulosti do značnej miery dodržiavaná hranica, ktorá vedie stredom Taiwanského prielivu. Peking ju však podľa vlastných vyjadrení neuznáva a opakovane ju prekračuje.

K najnovším incidentom došlo v čase rastúceho napätia medzi Čínou a Taiwanom – samosprávnym ostrovom, ktorý komunistická vláda v Pekingu považuje za súčasť Číny. Nevylučuje pritom, že sa ho jedného dňa zmocní aj silou, ak to bude nevyhnutné.

Taiwan čínske nároky odmieta a zdôrazňuje, že o osude ostrova môžu rozhodovať len samotní jeho obyvatelia. Snaží sa pritom s podporou USA modernizovať a posilňovať svoju armádu, aby bola schopná odraziť prípadný čínsky útok.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #Taiwan