Svet odsúdil teror na okraji Moskvy, Zacharovová sa obula do šéfa OSN

Európska únia je konsternovaná a šokovaná po teroristickom útoku na okraji Moskvy. Podľa agentúry AFP to uviedol hovorca Európskej komisie. Francúzske ministerstvo zahraničia vyzvalo na plné objasnenie činu. Podobne sa vyjadril aj Berlín. So šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom po útoku hovoril turecký minister zahraničia Hakan Fidan. Podľa vyjadrenia ruských úradov zomrelo pri útoku najmenej 40 ľudí a ďalších 100 bolo zranených.

22.03.2024 22:54 , aktualizované: 23.03.2024 00:05
debata (16)
Útok v Moskve, desiatky mŕtvych. Videá zo sociálnych sietí
Video

"Európska únia je konsternovaná a šokovaná informáciami o teroristickom útoku na Crocus City Hall v Moskve. EÚ odsudzuje všetky útoky na civilistov, "uviedol podľa agentúry AFP hovorca Európskej komisie Peter Stano.

Crocus City Hall po útoku zachvátil požiar.
Pohľad na miesto teroristického útoku na okraji...
+19Pohľad na miesto teroristického útoku na okraji...

Zábery sú strašné a ťažko sa na ne pozerá, uviedol podľa agentúry Reuters Biely dom. „V myšlienkach sme s obeťami tejto hroznej streľby,“ povedal reportérom hovorca Rady USA pre národnú bezpečnosť John Kirby, podľa ktorého sú zábery útoku „jednoducho strašné a je ťažké sa na ne pozerať“.

rusko-teroristicky-utok-crocus-city-hall-moskva Čítajte viac Najmenej 60 mŕtvych po streľbe pri Moskve. K teroristickému útoku sa prihlásil Islamský štát

„Tieto hanebné činy musia byť plne objasnené,“ zdôraznilo v reakcii na útok pri Moskve francúzske ministerstvo zahraničia. „Zábery, ktoré prichádzajú z Moskvy sú hrozné,“ uviedla ďalej francúzska diplomacia. „Pozadie (činu) musí byť rýchlo objasnené,“ uviedla nemecká diplomacia, ktorá označila informácie o útoku pri Moskve za strašné.

rusko-teroristicky-utok-crocus-city-hall-moskva Čítajte viac Najmenej 60 mŕtvych po streľbe pri Moskve. K teroristickému útoku sa prihlásil Islamský štát

Turecký minister zahraničia Hakan Fidan v rozhovore s ruským ministrom zahraničia Lavrovom odsúdil „ohavný teroristický čin“, uviedla vo vyhlásení Ankara. Ruskému národu vyjadril Fidan aj svoju najhlbšiu účasť.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár odsúdil teroristický útok v koncertnej sále Crocus City Hall na predmestí Moskvy a vyjadril sústrasť pozostalým a blízkym obetí.

„Vyjadrujem hlbokú sústrasť všetkým pozostalým a blízkym obetí šokujúceho teroristického útoku v Crocus City Hall v Moskve dnes večer (a želám) skoré zotavenie raneným,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie na sociálnej sieti Facebook s tým, že Slovensko odsudzuje a vždy bude odsudzovať všetky formy terorizmu. Podľa vlastných slov si želá dôkladné vyšetrenie príčin a odhalenie páchateľov „tohto neľudského aktu“.

rusko, teroristický útok, Crocus City Hall, moskva Čítajte viac Teror v Moskve: Očitý svedok hovorí o panike v sále, útočníci strieľali do davu

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová ostro kritizovala kanceláriu generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa za – podľa nej nedostatočnú – reakciu na útok.

„Úrad generálneho tajomníka OSN vyhlásil, že je zarmútený správami o streľbe. Zarmútený? To si myslí, že je to streľba na strelnici?“ uviedla hovorkyňa. „V priamom prenose ľudia z posledných síl odovzdávajú zábery z príšerného krvavého teroristického útoku, ktorý nebudí ‚zármutok‘, ale hrôzu, šok, bezpodmienečné odsúdenie, spravodlivý hnev a súcit s obeťami,“ dodala diplomatka podľa agentúry TASS.

Guterres neskôr cez svojho hovorcu útok odsúdil „čo najdôraznejšie“ a vyjadril hlbokú sústrasť pozostalým i ruskému ľudu.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #teroristický útok v Moskve