Teroristi mali podľa Putina pripravenú únikovú cestu na Ukrajinu

Ruský prezident Vladimír Putin vystúpil s prejavom k národu o teroristickom útoku, ktorý zasiahol Rusko v piatok večer. O život prišlo podľa neoficiálnych údajov 143 ľudí, oficiálne sa hovorí o 133 obetiach. Putin sa rozhodol vyhlásiť 24. marca štátny smútok. Na ukrajinskej strane bola podľa predbežných údajov pripravovaná pre páchateľov teroristického útoku pri Moskve možnosť prechodu hraníc, povedal.

23.03.2024 15:21 , aktualizované: 18:50
debata (46)
Vyšetrovanie teroristického útoku pri Moskve
Video

Ruský prezident Vladimír Putin vo svojom prejave poďakoval záchranným a špeciálnym zložkám za ich úsilie. Na 24. marca vyhlásil štátny smútok.

„Lekári teraz bojujú o život obetí, tých, ktoré sú vo vážnom stave. Som si istý, že urobia všetko možné aj nemožné, aby zachránili životy a zdravie všetkých zranených,“ dodal ruský prezident.

„Pokiaľ ide o vyšetrovanie tohto zločinu a výsledky pátracej akcie, môžeme v súčasnej dobe povedať nasledujúce. Všetci štyria priami páchatelia teroristického útoku, teda všetci tí, ktorí strieľali a zabíjali, boli nájdení a zadržaní,“ uistil Putin.

„Všetci páchatelia, organizátori a zákazníci teroristického útoku budú spravodlivo potrestaní,“ uviedol Putin. Podotkol tiež, že strelci z Krokusu mierili na Ukrajinu, kde bolo pre nich pripravené „únikové okno“.

Crocus City Hall po útoku zachvátil požiar.
Pohľad na miesto teroristického útoku na okraji...
+19Pohľad na miesto teroristického útoku na okraji...

"Teraz vieme, v akej krajine sa tí zatratení parchanti pokúšali ukryť – na Ukrajine. V krajine, ktorá sa rukami západných liberálnych režimov desať rokov premieňala na centrum šírenia terorizmu v Európe, pričom v extrémistickom šialenstve predčila aj Kosovo, "reagovala hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová.

Ak sa ukáže, že za útokom stála Ukrajina, mala by „dostať jasnú odpoveď na bojisku“, vyhlásil ruský poslanec, bývalý generál Andrej Kartapolov.

Kyjev ruské tvrdenia odmieta a Moskvu obvinil, že len hľadá zámienku na ďalšiu mobilizáciu na svoju agresívnu vojnu proti Ukrajine.

Vo vyjadrení, z ktorého citovali ruské tlačové agentúry, označil Kremeľ ráno zadržané osoby za „teroristov, bezprostredne sa podieľajúcich na útoku“. Bezpečnostné zložky pritom ďalej pátrajú s cieľom odhaliť základňu skupiny.

Jeden z ruských poslancov, ktorý ako prvý informoval na sociálnych sieťach o dopadení podozrivých z útoku v západoruskej Brjanskej oblasti, uviedol, že v aute, ktoré bolo zastavené streľbou, boli nájdené pasy občanov Tadžikistanu.

Kyjev ostro odmietol tvrdenie Putina, že Ukrajina je zapletená do útoku v Moskve

Ukrajinská vojenská tajná služba (HUR) v sobotu ostro odmietla slová ruského prezidenta Vladimira Putina o údajnom zapojení Ukrajiny do piatkového teroristického útoku na moskovskú koncertnú sálu. TASR prevzala informácie z tlačovej agentúry DPA.

Tvrdenie Putina, že štyroch páchateľov zatkli počas úteku smerom na Ukrajinu, je „úplne nepravdivé a absurdné vyhlásenie“, uviedol v sobotu hovorca tajnej služby HUR Andrij Jusov.

„Samozrejme, táto verzia pod náporom kritiky neobstojí,“ dodal hovorca, ktorého citovala webová stránka Ukrajinska pravda.

„Každý na svete to chápe, asi okrem ruského zombie obyvateľstva,“ uviedol hovorca a vypočítal množstvo prekážok, ktoré bránia takémuto preniknutiu cez hranicu.

Plnoformátová invázia Ruska na Ukrajinu prebieha už vyše dva roky a pohraničné oblasti sú plné ruských vojakov, špeciálnych agentov, tajných služieb a bezpečnostných síl, vysvetlil Jusov.

„Hraničná čiara je zamínovaná, je monitorovaná s použitím všetkých prostriedkov, vrátane výzvedných letov z oboch strán,“ doplnil.

Hovorca obvinil Kremeľ z toho, že chce využiť tragédiu v Moskve na zosilnenie represií vo vnútri Ruska.

Rusko zatklo 11 ľudí, vrátane „všetkých štyroch“ podozrivých strelcov, v súvislosti s piatkovým teroristickým útokom v koncertnej sále v Moskve, kde bolo zabitých najmenej 143 ľudí. V sobotu to oznámil Kremeľ.

46 debata chyba
Viac na túto tému: #teroristický útok v Moskve